Dizajnovo aj v paneláku
Vždy, keď hovoríme o rekonštrukcii starých panelových bytov a zásadných redispozíciách izieb v nich, ide o pravý dizajnérsky oriešok. Cieľom tohto projektu nebola ani tak zmena pôdorysného usporiadania izieb, ale skôr snaha do relatívne malého, pôvodne 2+1 panelového bytu, umiestniť všetko potrebné zariadenie mladého páru zakladajúceho si rodinu.
Dobrý deň, s manželkou sa nám podarilo kúpiť síce malý a panelákový, ale predsa len konečne vlastný byt. Chceli by sme vás poprosiť o pomoc pri riešení jeho dispozície tak, aby sme z neho vytvorili príjemné a vzdušné bývanie, v ktorom však bude aj dostatok úložného priestoru. Ďakujeme Vaši verní čitatelia Marek a Daniela |
{R1}
Mladá rodina prišla s jasným zadaním rekonštrukcie bytu vrátane návrhu nového nábytku, ktorý by celý byt zjednocoval. Pár súhlasil s drobnými stavebnými úpravami, ktoré pomohli čiastočne zmeniť komunikačné úskalia starého bytu. Prianím zadávateľov bolo aj rekonštruovať staré panelákové jadro a efektívnejšie využiť jeho priestor aj za cenu zmenšenia relatívne veľkej predsiene. Ako takmer každý mladý pár, ani oni sa nebáli prepojenia kuchynského a obývacieho priestoru. Významnú úsporu v rozpočte zaistilo ponechanie pôvodných dverí. S dizajnérmi sa dohodli na výmene podlahovej krytiny, takže namiesto starej dlažby v kuchyni, predsieni a na toalete sa položila nová, kvalitnejšia krytina, ktorá priestory vzájomne opticky prepojila. Zladenie farieb a dekorov ponechali zadávatelia celkom na interiérových dizajnérov, jediným obmedzením bolo pre nich použitie decentných tónov a obľúbených farieb páru. Majiteľ má rád zemité farby, jeho partnerka vínovočervené odtiene.
Majitelia sa nebáli prepojenia obývacieho a kuchynského priestoru. Markantným výrazovým prvkom interiéru sa stala tapeta s neobvyklým grafickým vzorom.
Základnú ideu rekonštrukcie jasne determinovali finančné možnosti a štýlové preferencie majiteľov bytu. Veľmi rýchlo sa dohodli jednoduché stavebné úpravy. Dvere do malej kuchynky sa značne rozšírili, čím sa dosiahlo funkčné prepojenie spoločenskej zóny a zóny na prípravu jedla. Vstupy do spálne a do predsiene ostali v pôvodnej dispozícii. Zásadnou zmenou prešlo panelákové jadro, ktoré sa po vybúraní prepojilo, a nový priestor tak umožnil navrhnúť jednoduchú kúpeľňu presne podľa predstáv perspektívnej rodiny. V predsieni dizajnéri navrhli veľkú šatníkovú skriňu a vkusne ju osadili zrkadlovými dverami, ktoré pocitovo zväčšujú veľmi malý vstupný priestor. Pôvodnú dlažbu v kuchyni a predsieni spolu s parketami v obývacej izbe nahradila odolná a vzhľadná plávajúca podlaha s dekorom dubových parkiet. Aj kúpeľňa dostala novú dlažbu. Spojením podlahových povrchov s bezprahovými priechodmi v celom byte sa priestor opticky rapídne zväčší, takže užívateľ prestane chápať jednotlivé izby ako samostatné miestnosti, ale vníma ich ako súčasti kompaktného priestoru.
Dvere do malej kuchynky sa podstatne rozšírili, vďaka čomu sa funkčne prepojila so spoločenskou zónou.
Pri návrhu farieb sa zohľadnili požiadavky klientov. Výrazná sivá farba je použitá na rohu obývacej miestnosti, ktorá susedí s priestorom kúpeľne. Použitím tejto výraznej, ale pritom neutrálnej farby sa podarilo zdôrazniť význam tohto farebného prvku a pasovať ho do pozície dominanty bytu. Na tento tmavý „komín“ sa umiestnila TV a AV technika s drobnou knižnicou. Ďalším markantným výrazovým prvkom interiéru sa stala grafická tapeta, ktorá prechádza z tmavého stĺpa do priestoru. Dôležitý efekt pritom vytvorila na stene za sedacou súpravou, kde zámerne presahuje za roh, zo steny na stenu. Tým sa hlavná stena obývacej miestnosti opticky predĺžila.
Spojením podlahových povrchov s bezprahovými priechodmi v celom byte došlo k optickému zväčšeniu priestoru. Ten teraz navyše pôsobí veľmi kompaktne. | Ponechanie pôvodných dverí znamenalo významnú úsporu v rozpočte. |
Zámerom pri návrhu kuchynskej linky bolo čo najlepšie využiť ponúkaný priestor. Stena susediaca s kúpeľňovým jadrom bola ako najmenej pohľadová vcelku logicky osadená technologickým stĺpom so spotrebičmi. Úložné priestory v kuchyni sa v návrhu rozčlenili tak, aby čo najefektívnejšie zodpovedali potrebám trojčlennej rodiny. Pri výmene podlahovej krytiny bolo potrebné pod novú podlahu naniesť vrstvu stierky, aby sa plocha vyrovnala. Tým sa ale zdvihla výška podlahovej roviny asi o dva centimetre, v dôsledku čoho už aj tak nízko položený okenný parapet nenadväzoval na pracovnú dosku kuchynskej linky. Dizajnéri však využili toto zníženie na umiestnenie varného centra, a tak sa kuchynskú linku nakoniec podarilo jasne rozdeliť na jednotlivé pracovné zóny. Zaujímavý detail schodu pracovnej dosky sa navyše podarilo nápadito využiť na umiestnenie zásuvky na príbory.
Majiteľka má rada vínovočervené odtiene, dizajnéri preto pre ňu pripravili návrh kuchyne v týchto farbách. | Zámerom pri návrhu kuchynskej linky bolo čo najlepšie využiť daný priestor. Schod pracovnej dosky, ktorý vznikol ako dôsledok položenia novej podlahy, návrhári vtipne využili na príborovú zásuvku. |
Rekonštrukcia panelového bytu je pre dizajnérov vždy zaujímavou výzvou a do akej miery sa môžu nechať uniesť svojimi nápadmi, to je len otázkou finančných prostriedkov. Tento projekt je však dôkazom toho, že i s minimálnymi zmenami a nákladmi je možné tuctový panelákový priestor zaujímavo oživiť.
Spoločnosť FINEZZA design, ktorá sa zaoberá tvorbou originálnych dizajnových interiérov, bola založená v roku 2009 ako prepojenie aktivít spoločností CR DESIGN LTD a viewART, s. r. o. Ponuku kvalitného talianskeho tak dopĺňa o servis v podobe individuálneho poradenstva a návrhov, a tiež realizácie originálnych interiérov. Viac informácii o spoločnosti nájdete na www.finezzadesign.cz. |
ZDROJ: časopis Môj dom apríl 2010 JAGA GROUP, s.r.o.