Návrh praktického riešenia detskej izby a pracovne
Dobrý deň, potrebovali by sme sa poradiť ohľadne zariadenia dvoch priestorov v našom byte. Ide o dve izby, z ktorých jedna slúži v súčasnosti ako pracovňa a druhá ako dielňa a sklad. Naším cieľom je dosiahnuť, aby z menšej miestnosti vznikla detská izba pre jedno dieťa a vo väčšej izbe zostala pracovňa s dielňou a skladom.
V pracovni by sme mali radi jeden veľký pracovný stôl pre manžela a jeden menší pre mňa na občasné používanie. Taktiež by sme v nej potrebovali uskladniť športové náčinie (hokejový výstroj), ako aj potreby na upratovanie, chceme vytvoriť miesto na sušenie bielizne a žehlenie oblečenia. Na predstavu o súčasnom využití posielam fotodokumentáciu (ideálne by bolo rešpektovať zachovanie spotrebičov, ako sú tlačiarne, chladnička a server). Požiadavky máme len na praktickosť riešenia bytu. Čo sa týka dizajnovej stránky návrhu, architektovi nechávame úplne voľnú ruku. Naša jediná špecifická požiadavka sa vzťahuje na detskú izbu – mala by byť ladená do námorníckeho štýlu.Ďakujem za pomoc.
Lenka, Bratislava
Pri riešení daného problému našej čitateľky nám pomohol oslovený architekt. V nasledovnom článku si môžete prečítať jeho rady a pozrieť jeho návrh.
Dobrý deň,
z Vášho detailného popisu a priložených fotiek je zjavné, že nestačí vyriešiť len problém s úložným skladovacím priestorom. Izby sa musia navrhnúť tak, aby vzniklo miesto vhodné aj na prácu, aj na oddych, mali by spĺňať nielen funkčné kritériá, ale i estetické. Keďže máme dva problémy – pracovňu a detskú izbu – článok rozdelím na dve časti.
Pracovňa
Priestor pracovne som rozdelil na dve zóny – pracovnú a úložnú. Pracovná časť je z dôvodu potreby dostatku denného svetla orientovaná smerom k oknu. Zariadenie je situované po obvode miestnosti, čím v strede vznikol priestor umožňujúci manipuláciu s väčšími predmetmi, zároveň poskytuje dostatočnú slobodu pri vešaní bielizne alebo žehlení oblečenia.
Veľký pracovný stôl pod oknom s napojením na dielenskú časť a malý písací stôl uložený bokom tvoria hlavné zariadenie pracovnej časti. Hierarchia usporiadania vyplýva z plánovanej prevádzky a z množstva funkčných požiadaviek. Hlavné miesto je venované pracovnému stolu. Umiestnený je pod oknom, aby bol dobre osvetlený a vytváral pohodlné a zdravé pracovné prostredie. Dielenská časť sa nachádza v jeho blízkosti, čo zjednodušuje prevádzku v priestore. V prípade potreby rýchleho skrytia pracovného neporiadku sa nad stolom dielničky nachádza sťahovacia roleta. Ergonomicky riešený priestor počíta s čo najväčšou využiteľnosťou plochy, a to primárne na úložné účely. Svedčí o tom aj skrinka pod stolom s posuvnými dvierkami.
Skladová časť pozostáva z vysokých skríň a sušiaka, nachádza sa v nej všetko potrebné. Skriňa z preglejky je určená na uskladnenie hokejového výstroja – otvory na dvierkach pomáhajú pri prúdení vzduchu, čo vedie k rýchlejšiemu vysúšaniu výstroja. Aj vedľajšia skriňa slúži na športové pomôcky, dve stredné sú zase navrhnuté na odkladanie dokumentov a kancelárskych potrieb. Vedľa „malého“ pracovného stola sa nachádza skriňa na náčinie využívané pri domácich prácach. Rozdelená je v horizontálnom aj vertikálnom smere, takže dokáže ukryť metle, vysávač, vedrá i žehliacu dosku. Pri vstupných dverách je pod stropom zavesený sušiak na bielizeň. Pri návrhu sa dbalo na to, aby bol ľahko dostupný a zároveň neprekážal.
Detská izba
Plánovaná detská izba má plochu 10,2 m2. Jej obdĺžnikový tvar so šírkou len 2,25 m pôsobí stiesňujúco, preto treba zariadenie umiestniť a tvarovať tak, aby nezaberalo veľa z plochy určenej dieťaťu na hranie.
Pri detských izbách uprednostňujem ich flexibilitu a možnosť prispôsobenia veku dieťaťa. Aj nábytok v izbe je preto navrhnutý z menších kusov, čiže sa dá ľahko premiestňovať a skladať do rôznych zoskupení, podobne ako skladačka LEGO. Ustupujúce skrinky smerom k oknu dodávajú miestnosti priestrannosť a dovoľujú svetlu vniknúť až do hĺbky priestoru. Stále miesto v detskej izbe majú len posteľ (pod oknom) a šatníková skriňa (v kúte oproti oknu). Posteľ je umiestnená na šírku miestnosti, čím vytvára jej prirodzené zakončenie a zároveň tak do nej najmenej zasahuje. Zvláštna pozornosť je venovaná detskej postieľke – ľahkou úpravou sa dá prestavať na úkryt na hranie alebo na písací stôl.
Prioritný je aj návrh osvetlenia. Dôležité je uvedomiť si, že dieťa trávi v izbe veľa času a často sa hrá na zemi, tomu by sa mala prispôsobiť intenzita aj farba osvetlenia. Do detskej izby odporúčam stmievače svetla, aby sa svetlo dalo prispôsobiť vykonávanej činnosti (zaspávanie, hranie, čítanie, nočné prebúdzanie…). Pri návrhu si treba uvedomiť, že dieťa nie je také vysoké ako dospelý človek, preto sa musia zohľadniť aj jednotlivé rozmery. Napríklad aj umiestnením vypínačov do nižšej polohy dokážeme dieťaťu podstatne zjednodušiť použiteľnosť izby.
Ing. arch. Martin Bugáň
www.mabu.sk
https://www.facebook.com/pages/MABU/171770509672231