Nepraktická kuchyňa?
Vážená redakcia,
staviame rodinný dom a všetko zatiaľ išlo celkom dobre – až do chvíle, keď som si nechala navrhnúť kuchyňu. Projektu domu som síce venovala veľa času, ale kuchyňu som podcenila – chcela som hlavne drez pod oknom a na ostatné som nemyslela. A problém je tu. Prekáža mi najmä veľká vzdialenosť drezu a sporáka. Zatiaľ som nenarazila na šikovného návrhára, tak si kreslím možnosti sama. Mám ich mnoho, ale stále to nie je ono. Preto by som chcela požiadať o radu, ako tú moju kuchyňu čo najlepšie usporiadať. V časopisoch sa väčšinou riešia malé kuchyne, ja mám opačný problém. Budem veľmi rada, ak mi poradíte.
To nám napísala naša čitateľka a my sme sa jej problém pokúsili vyriešiť spolu s pánom architektom Romanom Chrascinom. Ponúkame jej tri návrhy – v každom z nich je kuchyňa inak usporiadaná, ale všetky tri majú jedno spoločné: medzi miestom na varenie a tzv. umývacím centrom je pracovná plocha a zariadenie je navrhnuté tak, aby mala kuchárka všetko potrebné vybavenie okolo seba, aby sa pri práci v kuchyni priveľmi nenabehala. Všetky dispozičné riešenia sú zároveň čo najjednoduchšie, pretože príliš zložité a členité priestory nebývajú praktické. Veľkosť, počet a zloženie spotrebičov i odkladacích priestorov je dimenzované pre priemernú štvorčlennú rodinu.
Pôvodný návrh kuchynePomerne kostrbatý a neusporiadaný návrh obsahuje niekoľko nepraktických riešení. Jedným je priestorovo veľmi nevýhodné umiestnenie sporáka v rohu kuchyne, druhým nelogické usporiadanie tzv. funkčných plôch. Jednotlivé činnosti v kuchyni na seba nadväzujú a z postupnosti krokov pri príprave jedla by mala logicky vyplynúť aj nadväznosť plôch a priestorov, v ktorých sa tieto činnosti vykonávajú. Ak je napríklad priďaleko od chladničky k drezu a od drezu k sporáku, gazdinka sa v kuchyni zbytočne nabehá. V tomto prípade sú dokonca sporák a drez takmer v opačných rohoch miestnosti, teda najvzdialenejšie, ako len bolo možné.
1. variant: Dvojstranná priama
linkaPriestor kuchyne oddeľuje od ostatnej časti miestnosti pracovná plocha s varným centrom, na ktorú môže nadväzovať barový pult. Pri varení je tak kuchárka v kontakte s ostatnými členmi rodiny či priateľmi, ktorí sú v miestnosti. Istou nevýhodou sú o niečo horšie svetelné podmienky pri umývaní riadu a pri práci v opačnej časti kuchyne (oproti sporáku), ktorá je ďalej od okna. Oddelenie kuchyne a ostatného otvoreného obytného priestoru možno podčiarknuť zníženým podhľadom.
2. variant: Linka v tvare UKuchynské linky v tvare písmena U sú spolu s linkami v tvare L mimoriadne obľúbené, pretože umožňujú usporiadať zariadenie veľmi prakticky, aby boli dôležité funkcie čo najbližšie k sebe, a zároveň je v takto navrhnutej kuchyni dostatok pracovných i odkladacích plôch.
3. variant: S kuchynským
ostrovomTento variant predstavuje zrejme najatraktívnejšie a najmodernejšie usporiadanie, pri ktorom sa varenie odohráva v centre kuchyne (v nadväznosti na barový pult), a gazdinka je pritom otočená smerom do priestoru, takže môže komunikovať s ostatnými členmi rodiny. Toto riešenie má aj najlepšie svetelné podmienky a pri umývaní riadu sa môže naša čitateľka pozerať von oknom, ako to zrejme pôvodne chcela. Výhodou je aj to, že poloha drezu (to znamená prívodu vody a odpadu) sa priveľmi nezmenila a na protiľahlej stene sa dá vo vysokých skrinkách vytvoriť dostatok odkladacích priestorov.
Pri všetkých troch návrhoch, najmä ak je priestor pripravený na montáž pôvodnej kuchyne, bude treba vykonať väčšie či menšie zásahy do pripraveného prívodu vody a odpadu, elektrických vedení a prípadne aj prívodu plynu. Táto fáza sa dá považovať len za prvotný návrh, v ktorom treba spresniť detaily, prípadne sa isté skutočnosti môžu ešte prispôsobiť konkrétnym požiadavkám užívateľov. Okrem toho z listu čitateľky neboli celkom jasné väzby na ostatné priestory v dome, čomu by sa mali návrhy tiež prispôsobiť.
{R1}