Škoda využívať kuchyňu len na varenie
Kuchyňa by mala byť dobre fungujúcim pracoviskom a aj útulným centrom bytu. Ale ako to naplánovať? Ako využiť miesto v malej kuchyni čo najlepšie? Niet pochýb, že veľká obytná kuchyňa zlepšuje kvalitu nášho života. V malej kuchyni máme len obmedzené možnosti realizovať svoje predstavy o bývaní. Preto je dôležité je inteligentné plánovanie, vďaka ktorému sa štandardná kuchyňa stane obývateľnejšou a lepšie využiteľnou.
Na prvom mieste sú kuchynské práce a s tým súvisí správne rozdelenie pracovných plôch. Osvedčilo sa takéto poradie (zľava doprava, pre ľavákov naopak):
- odkladacia plocha široká 60 cm,
- drez,
- pracovná plocha široká 60 cm, lepšie 90 cm,
- sporák alebo platnička,
- pracovná plocha široká najmenej 30 cm.
Obytná kuchyňa s dostatkom priestoruTam, kde je dosť miesta na zriadenie jedálenského kúta, nábytok je usporiadaný najčastejšie v tvare písmena L. Vznikne tak útulná kuchyňa s veľkou voľnosťou pohybu. V spodných skrinkách je toľko odkladacieho priestoru, že horné skrinky možno čiastočne alebo úplne nahradiť otvorenými policami. | Oáza na varenie a rozhovoryV tejto kuchyni sa spája praktické usporiadanie v tvare písmena U so spoločenským barovým pultom. Medzi jednotlivými časťami linky sú krátke vzdialenosti a človek sa nenabehá. K pultu si možno sadnúť na malé občerstvenie alebo aperitív. Aby bolo dosť miesta na sedenie, medzi barovým pultom a stenou by mal byť priestor široký aspoň 80 cm. |
Dvojradové usporiadanie linkyPri dvojradovom riešení linky treba nechať medzi oboma časťami voľný priestor najmenej 120 cm, aby sa tu dalo voľne pohybovať, aj keď sú niektoré dvere skriniek otvorené. | |
Najmenší variantTu je priestor taký úzky, že sa sem zmestia len kuchynská linka a stolík na raňajkovanie. Medzi drezom a sporákom treba nechať pracovnú plochu širokú 60 cm. | Praktické usporiadanie v tvare písmena UTakéto riešenie je v úzkej kuchyni najlepším variantom zabezpečujúcim jej funkčnosť. Všetko sa tu dá dobre usporiadať a všetko je poruke. |
Vybavenie uľahčuje prácu
Stoličky vhodné ku kuchynskému baruKuchynský bar je najobľúbenejším miestom v kuchyni. Na obrázku vidno, aký vysoký musí byť pult, aby sa pri ňom dalo sedieť na stoličke, stolčeku alebo na barovej stoličke. Zaujímavá je druhá kombinácia zľava, pri ktorej je stolička na pódiu vysokom 20 cm. Aby sa neudierali kolená, medzi okrajom barovej dosky a spodnou skrinkou musí byť vzdialenosť približne 40 cm.
Odstupňovaná výška – zdravšia prácaErgonomicky správna pracovná výška: drez 1 m, pracovná plocha 90 cm (ak ste vyšší než 170 cm, lepšie je 95 cm), sporák 70 až 80 cm. Ak veľa pečiete, umiestnite si rúru do vhodnejšej výšky. Aj to šetrí chrbát a plecia. | Digestor proti zápachuNajlepším prostriedkom na odstránenie kuchynských výparov je digestor, ktorý odvádza pary. Aby vzniknutý podtlak nevysával z miestnosti teplý vzduch, lebo by stúpli náklady na vykurovanie, prívod čerstvého vzduchu treba umiestniť čo najbližšie k digestoru. |
Čo najvariabilnejšie osvetlenieAk má byť priestor funkčný a útulný, treba použiť rozdielne svietidlá. Na celkové osvetlenie slúžia stropné svietidlá, pracovnú plochu osvetľujú žiarivky, atmosféru vytvárajú bodové svetlá a príjemné osvetlenie stola poskytne zavesená lampa.
Nábytok pred vykurovacím
telesomNevhodne umiestnené vykurovacie teleso, ktoré zaberá cenný priestor, možno prekryť pracovnou plochou (nezabudnite na veľké vetracie štrbiny) alebo možno predeň postaviť spodnú skrinku – ale vzduch musí prúdiť cez veľké otvory v pracovnej doske a v sokli.
zemiakové šupySeparovanie odpadkov výrazne uľahčuje praktická odpadková šachta, umiestnená vedľa drezu. Je to vlastne uzatvárateľný otvor v pracovnej doske, kam možno odhadzovať organické odpadky z kuchyne. Pod otvorom je vedro, ktorého obsah sa vysype do kompostu alebo do kontajnera na organický odpad.
{R1}