V starom tele mladý duch
Investícia do staršieho rodinného domu má mnoho zástancov i odporcov. Výhodou býva jasne definované okolie, generáciami vyskúšaná lokalita, infraštruktúra. Nie každý straší dom však spĺňa predstavy o modernom bývaní modernej rodiny. Preto nastáva čas na adaptáciu.
Vážená redakcia,
tvoríte náš obľúbený časopis, ktorý je pre nás zdrojom inšpirácie. Radi by sme spoznali váš názor a získali nápad, ako pretvoriť starší rodinný dom, ktorý sme nedávno kúpili. Momentálne je riešený ako 4 + 1 s veľmi malou kuchyňou. Radi by sme získali viac otvoreného priestoru prepojením kuchyne a obývačky. Chceme zachovať pôvodný pôdorys celého domu. V budúcnosti budeme potrebovať dve detské izby, radosť by nám spravil aj kozub.
Dom je zrekonštruovaný (zateplený, nové okná, strecha i fasáda). Na spomínané úpravy sme si stanovili finančný limit vo výške 450 000 Sk (kúpeľňa, kuchyňa bez spotrebičov, podlahy, kúrenie, vnútorné dvere). Radi by sme čo najväčší kus práce utiahli svojpomocne.
Vopred ďakujeme za vaše návrhy a nápady.
Vaši verní čitatelia
Zuzana a Jan Kopeckí
{R1}
Pôvodný stav charakterizuje neprehľadná vnútorná dispozícia s prechodnou izbou pri vstupe, malou uzavretou kuchyňou a toaletou v rámci kúpeľne. Dom má štyri izby s centrálnou chodbou a dve možné polohy napojenia na komín. Riešenie – obe alternatívy sa snažia v čo najväčšej miere zohľadniť požiadavky čitateľa, a to:
- vytvoriť samostatné zádverie s miestom na odloženie zvrškov;
- vytvoriť dve detské izby;
- vytvoriť samostatné WC a sklad;
- veľkorysejšie vyriešiť kúpeľňu;
- vytvoriť väčší otvorený priestor s možnosťou umiestniť kozub.
Variant A
– ponecháva polohu obývacej izby, ktorá je rozšírená o plochu bývalej komory. V rámci obývačky pribudol kozub a jedáleň. Vzájomne sa zamieňa poloha kuchyne a kúpeľne, kuchyňa sa tak stáva súčasťou otvoreného denného obytného priestoru v rámci obývačky. Zmena dispozície nastáva aj v odľahlejšej časti domu, kde sú vytvorené dve rovnocenné detské izby so samostatnými vstupmi.
Niekoľko pohľadov na obytný priestor so sedačkou, jedálňou, kozubom a kuchyňou | |
Náš tip na štýl nábytku do jedálne – jednoduchý, aby pôsobil vzdušne a ľahko a priestor priveľmi nezaťažil. | |
Pohľad do spálne so vstavanou skriňou |
Variant B – denná časť domu je oproti variantu A situovaná na opačnú stranu domu. Kuchyňa je otvorená a prepojená s obývacou izbou. Denný priestor členia jeho typologické časti (obývačka, jedáleň a kuchyňa), vymedzujú a určujú jednotlivé solitéry a nábytkové zostavy – komín s kozubom, ostrov v kuchyni a samotný jedálenský stôl. Obývaciu časť zvýrazňuje veľkoplošný drevený obklad najdlhšej steny. Kúpeľňa je zariadená dvojumývadlom, pracím centrom a zapustenou vaňou so sprchou. Nevýhodou tejto alternatívy je vzájomná priechodnosť dvoch detských izieb. Spoločná herňa, ktorá vznikne po otvorení posuvných dverí, však môže byť pre menšie deti naopak vyhľadávanou atrakciou.
Dodržanie cenového limitu záleží od výberu zariaďovacích predmetov. My uverejňujeme niekoľko tipov. Otázku, či sa oplatí investovať práve do týchto kusov, či ich nahradiť inými, ale typovo podobnými, nechávame na čitateľovi. |