Volanie o pomoc
„Prosím, pomôžte mi!“ zakončila svoj dlhý list naša čitateľka Andrea Vančová z Trenčína. Takejto naliehavej výzve sa nedalo odolať. Navyše – obývací priestor v podkroví sme tu už poriadne dlho nemali.
Z dlhého listu, kde pani Vančová opisuje peripetie spojené s nadstavbou rodinného domu a postupným zariaďovaním priestorov, vyplynulo, že najviac ju trápi farebné a dispozičné riešenie obývačky vrátane výberu konkrétnych zariaďovacích predmetov. „Keď sme začali nadstavovať, šetrili sme všade, kde sa len dalo. Dnes ľutujem, že som nedala architektovi vypracovať interiérové plány, kedysi som to považovala za luxus,“ píše naša čitateľka. Z opisu interiéru bolo cítiť nespokojnosť a túžbu po zmene, preto sme sa rozhodli osloviť našu spolupracovníčku, architektku Silviu Husárovú. Tá vypočula volanie o pomoc a ponúka hneď niekoľko variantov riešenia problému.
Priestor má tvar nepravidelného obdĺžníka, opticky je členený na dve nerovnaké časti, ktoré vymedzujú dovnútra vsadená stena a vystupujúce komínové teleso uprostred dispozície. Obývačka je sprístupnená z rohu širším otvorom s polkruhovým, resp. segmentovým nadpražím. Presvetlená je z troch strán, a to jedným okenným otvorom, dvoma strešnými oknami a zasklenou stenou s balkónovými dverami vedúcimi na južnú terasu. Na komínové teleso sú napojené kachle.
Prvá alternatíva umocňuje optické rozdelenie priestoru. Do širšej časti umiestnila architektka sedací aj skriňový nábytok: sofa, dve kreslá, nízku komodu, vysokú úzku barovú skrinku a konferenčný stolík. V užšej časti v návrhu nenájdeme nijaký nábytok, počíta sa však s možnosťou v budúcnosti práve sem umiestniť miniatúrne domáce pracovisko. Stena oproti vstupu je zdôraznená tmavou farbou a je na nej veľkorozmerný obraz (reprodukcia, reliéf), ktorý je jedným z najdôležitejších tvorcov vnútornej atmosféry. Podoba tejto steny je veľmi dôležitá, pretože sa nachádza v priamej pohľadovej osi oproti vstupu do obývačky.
Dve farebné variácie riešenia obývacieho priestoru |
Rozmiestnenie mobiliáru vychádza zo zaužívanej schémy: pre sofa sa našlo miesto pod zošikmeným stropom a televízor v kúte je na rozhraní priestorov. Rozmerná komoda zároveň plní funkciu knižnice. Interiér dotvárajú posuvné panelové závesy v štýle japonských posuvných stien pred oknami a biela splývavá nepriehľadná drapéria, ktorá sa vinie paralelne pozdĺž zošikmeného stropu. Farebnosť interiéru je veľmi jednoduchá, biele a tmavé steny dovoľujú vyniknúť minimalistickým, dokonale zladeným kusom nábytku.
Riešenie počíta s umiestnením dizajnového paravánu (ClassiCon, predáva Forte P). | Na štýlovom nízkom mobiliári značky Porro sa budú dobre vynímať rôzne doplnky či elektronika (predáva Konsepti). |
V druhej alternatíve sa mení poloha zariaďovacích predmetov – sofa nájdeme pod štvorcovým oknom a komodu z predchádzajúcej alternatívy nahrádza nízka zostava pod šikminou. Sem môžete uložiť elektroniku či bar. Televízor je zavesený na stene vedľa kachieľ. Knižnica je zámerne nadhodnotená, tvorí elegantný raster oproti vstupu do miestnosti. Dotvára ju dizajnová dynamická leňoška – chez lounge – v priamom kontraste so strohou sedacou súpravou.
Dve farebné variácie riešenia obývacieho priestoru |
V tomto riešení nájdeme na šikmej stene namiesto splývavej drapérie plisé skladané látkové žalúzie. Dve najdlhšie steny sú obložené tmavou bridlicou, ktorá tvorí základ odvážnej farebnej kompozície jednotlivých zariaďovacích prvkov (sofa, leňoška, nízka zostava a koberec) v interiéri. Nemožno zabudnúť na zeleň a prípadný exteriérový mobiliár.
Vľavo hore – Knižnicu Interlübke nemusíte zaplniť celú, vďaka rastru pôsobí ako štýlový výtvarný prvok (predáva Forte P). Hore – Skrinka rovnakej značky Interlübke z transparentného materiálu vhodne dopĺňa bielu predimenzovanú knižnicu (predáva Forte P). Vľavo – Na terase sa bude skvele vynímať taliansky mobiliár značky Driade (predáva Konsepti). |