Ária pre dva hlasy

06. 02. 2008
Zdieľať

Impozantný, tak by sa dal jedným slovom charakterizovať priestor, kam nás pozvali na predvianočnú návštevu. Vyleštené povrchy, poslednej smietky zbavené podlahy, dokonca aj blesk nášho fotoaparátu akoby sa plazil po stenách len veľmi opatrne, aby po sebe náhodou nezanechal nežiaducu stopu.

Zdá sa, že predvianočné upratovanie tu zobrali smrteľne vážne. Ani si radšej nepredstavujeme, akú váhu budú prikladať baleniu vianočných darčekov, keď je na prvý pohľad jasné, že majitelia si potrpia na každý detail. Pravda však je, že v tomto prípade je predvianočný zhon naozaj namieste – sám byt je totiž akýmsi vianočným darčekom, ktorý ešte len čaká na nasťahovanie svojich majiteľov. Darčekom z veľkého srdca, a teda aj tomu zodpovedajúcich rozmerov.

Nadstavba s pridanou hodnotou


Ária pre dva hlasy

123629
Jana Labuťová, Jiří Vaněk

„Veľmi často sa nám stáva, že za nami príde klient s tým, že si kúpil nový byt, tesne pred dokončením alebo až po ňom. To, čo na papieri vyzeralo ako celkom rozumná dispozícia, sa v reáli ukáže ako totálne nevyhovujúce usporiadanie miestností bez logiky či ohľadov na skutočné potreby konkrétnej rodiny,“ opisuje okolnosti „narodenia“ bytu Martina Chlumecká z architektonického a dizajnového štúdia Donlič. „Preto sme sa rozhodli takýmto prípadom predchádzať. Sami vyhľadávame vhodné domy v lukratívnych lokalitách, ktoré väčšinou komplexne zrekonštruujeme a pokúsime sa vymyslieť, ako celý objekt čo najviac zhodnotiť. Potom hľadáme zákazníka, ktorému je naše videnie blízke. Tak sa stalo aj v tomto prípade.


Ária pre dva hlasy

123630
Jana Labuťová, Jiří Vaněk

“ Starý panelákový dom v širšom centre tak získal dvojposchodovú nadstavbu a v nej ukryté tri byty rôznych rozmerov i charakteru. Ten, do ktorého sme sa vybrali na návštevu, však bol predsa len trošku iný. „Väčšinou tvorím interiér pre jednotlivých užívateľov, s ktorými hovorím a poznám ich požiadavky a predstavy. V tomto ohľade je to jednoduchšie, pretože môžem postupovať podľa konkrétneho zadania. Na druhej strane existuje možnosť, ktorú architekt takisto rád privíta: skrátka len priestor, ktorý nezväzujú konkrétne požiadavky a tvorca tak má určitú voľnosť. Samozrejme, architekt musí mať istú dávku disciplíny, pretože musí mať neustále na pamäti, že byt v najbližšej budúcnosti získa svojho majiteľa alebo užívateľa a musí bez výnimiek spĺňať všetky podmienky moderného a účelného bývania,“ hovorí architektka Ivana Dombková.

Nech to má zvuk


Ária pre dva hlasy

123632
Jana Labuťová, Jiří Vaněk

Byt pôsobí impozantne rovnako ako sám investor. Už na prvý pohľad si získava rešpekt. A jeho hlas si vás už načisto podmaní. Netreba sa báť, že by osadenstvo izieb na hornom podlaží nepočulo jeho volanie na večeru. „Približne pred dvoma rokmi o byt prejavil záujem sólista opery. Dokonca sa zo svojej náklonnosti k našim nápadom ‚vyspieval‘ priamo u nás v kancelárii, až sa okoloidúci zastavovali, mysliac si, že tu máme nejaký súkromný koncert,“ podotýka s úsmevom Martina Chlumecká. Predchádzajúce bohaté zahraničné skúsenosti majiteľa vyústili v priam ideálnu spoluprácu. „Náš klient ukázal, že má veľký cit pre detail a vkus. Keďže sa pohybuje za hranicami, pozná aktuálne interiérové trendy,“ dopĺňa architektka. Všetky strany uznávajú, že spolupráca „na voľno“ projektu prospela. Majitelia architektke úplne dôverovali, prijali jej odborný názor za svoj, vďaka čomu mohol vzniknúť veľkorysý obytný priestor bez zbytočných kompromisov.


Ária pre dva hlasy

123633
Jana Labuťová, Jiří Vaněk

Bez kompasu

Napriek tomu, že byt má pomerne veľkú rozlohu – takmer 250 m2, rozhodne sa v ňom jeho obyvatelia, ba ani návštevy nestratia. Dispozícia vychádza z jasnej logiky a nevyhnutnosti. Prízemie je koncipované ako denná časť s technickou miestnosťou a kuchyňou, poschodie patrí intímnej zóne. Dostatočná podlahová plocha umožnila navrhnúť na toto podlažie i hosťovskú miestnosť a pracovňu. To, čo v pôdorysoch vnímame ako ďalšiu zo spální, je v skutočnosti pracovňa či fitness. Takto veľký byt sa rozhodne nemieni uspokojiť iba s dvojicou obyvateľov – preto je vo výhľade premena jednej z miestností na detskú herňu. Vďaka veľkej posuvnej stene, ktorá tieto miestnosti oddeľuje od zvyšku bytu, bude mať domáca pani aj počas hodín strávených napríklad v kuchyni svoje ratolesti vždy na dohľad a pod kontrolou.


Ária pre dva hlasy

123645
Jana Labuťová, Jiří Vaněk

Horné podlažie tvorí spomínaná nočná zóna. Okrem miestnosti s efektnými ateliérovými oknami, ktorá slúži ako spálňa, je pozoruhodná predovšetkým kúpeľňa s výhľadom a výstupom na juhozápadne orientovanú terasu. Každodenná očista sa vďaka tomu mení na priam rituálny proces okorenený výhľadom na strechy historických domov v susedstve. Kontinuitu dennej a nočnej zóny zabezpečuje otvorené schodisko, ktoré tvorí dominantu celého bytu priamo nad otvoreným kuchynským priestorom. Nám sa zdalo problematické umiestniť kuchyňu práve do tejto časti – hrozí vznik komínového efektu, ktorý môže priviesť do spální aj tie menej vábne kuchynské vône. Architekti sa však poistili inštaláciou klimatizácie a výkonným odsávačom.


Ária pre dva hlasy

123643
Jana Labuťová, Jiří Vaněk

Harmónia materiálov

Aj keď striedme farebné ladenie tomu nenasvedčuje, nad správnym výberom tých pravých odtieňov a samotných materiálov strávili domáca pani s architektkou nejednu chvíľu. Nakoniec sa rozhodli nesplniť očakávanie dané exkluzivitou projektu a rozsahom investície – namiesto luxusným exotickým drevinám dali prednosť dubu. Dub je zastúpený v rôznych typoch úpravy – či už v subtílnejšej forme v dyhovaní vstavaného nábytku, alebo v rustikálnejšej, zemitejšej podobe palubovky. V kombinácii so svetlou smotanovou farbou maľovky vzniklo prirodzené neutrálne prostredie, ktoré necháva veľký priestor na výber doplnkov a umiernených dekorácií. Aj keď ten pravý život vdýchne dizajnovým kulisám až skutočná, každodenná prítomnosť mnohočlennej rodiny.

Ulož, čo môžeš


Ária pre dva hlasy

123635
Jana Labuťová, Jiří Vaněk

Imperatívom súčasného interiérového navrhovania sa stalo – okrem spomínaných dispozícií – hľadanie a vytváranie úložných priestorov. Či má vaše hniezdo 50, alebo 200 m2, prirodzená ľudská vlastnosť obklopovať sa predmetmi predstavuje pre architekta skutočnú výzvu. Dokonca ako keby platila priama úmera – čím väčšie možnosti nám dáva rozloha bytu, tým viac sme schopní „zapratať“ ho dôležitými i menej dôležitými drobnosťami. Aj keď na každom z podlaží nájdeme samostatný šatník, stále bolo čo ukrývať. Súčasné trendy nemajú pre voľne stojace skrine či podobné solitéry žiadne pochopenie. Preto architektka Dombková využila každý voľný meter a interiér doslova prešpikovala vstavanými skriňami, zásuvkami… Takto sa jej podarilo využiť aj zariadeniu odolné šikminy pod strechou druhého podlažia. A úložný potenciál bytu sa znásobil… „Prakticky všetky hluché miesta v byte vypĺňajú zabudované úložné priestory vrátane malých ‚výsuvov‘ a políc,“ doplňuje architektka Ivana Dombková.


Ária pre dva hlasy

123638
Jana Labuťová, Jiří Vaněk

Chladný, nudný, strohý…

… až sem počujem námietky tých, ktorým súčasná moderna jednoducho nevonia. A nikdy voňať nebude, aj keby sa architekti či fanúšikovia minimalizmu na hlavu postavili. Pravda je, že dvojpodlažný obytný priestor pod strechou nenápadného činžiaku získal vďaka tomuto zásahu úplne novú dimenziu. Vznikol luxusný byt, ktorý pôvodný objekt mnohonásobne zhodnotil. Navyše, podstatné je, že majitelia sú s výsledkom veľmi spokojní. Ktovie, čo si domáci pán svojím školeným operným basom každý večer nôti pri sprchovaní, no nečudovali by sme sa, keby to bola óda. Óda na radosť.

Kategória: Návšteva
Tagy: interiér kuchyňa návšteva
Zdieľať článok

Diskusia