Bytík ako zo škatuľky
Dá sa povedať, že mladí manželia mali veľké šťastie. Bývali v malom jednoizbovom byte. Byt bol na staršom sídlisku v relatívne tichom prostredí. Bývalo sa im príjemne, len sa im žiadalo trocha viac priestoru. Zistili, že susedka, ktorá bývala sama v priestrannejšom dvojizbovom byte, je ochotná vymeniť ho za ich menší byt, a tak sa dohodli.
{BRC}Byt bol v pôvodnom stave. Mladí manželia ho chceli prispôsobiť svojim predstavám, preto sa rozhodli pre rekonštrukciu.
Rekonštrukcia
Prvou vecou na zozname bolo bytové jadro. Bolo síce murované, ale malá kúpeľňa bola priechodná, spájala chodbu s kuchyňou (ako je to napokon, z nepochopiteľných dôvodov, v mnohých ďalších panelákových bytoch), takže sa do nej nezmestila práčka. Dvere na kuchynskej strane zamurovali, čím získali v kuchyni priestor na rozšírenie kuchynskej linky.Druhou dôležitou vecou bolo čiastočné prepojenie kuchyne a obývacej izby. Po konzultácii so statikom a po jeho schválení, rezali do panelu (čo jednoznačne považujú za najhoršiu a najťažšiu časť celej prestavby) a vyrezali otvor medzi kuchyňou a jedálenskou časťou obývacej izby. Teraz tieto miestnosti oddeľuje len časť nízkej steny, akýsi pult, čím sa celý priestor opticky zväčšil a prevzdušnil. Deliaca stienka môže pri stolovaní v jedálni slúžiť aj ako podávací a odkladací pult. Z kuchynskej strany je pod stenou umiestnený stolík pre dvoch, vhodný na rýchle raňajky.
Noví majitelia pre istotu vymenili v celom byte všetky rozvody, aby sa vyhli katastrofe v podobe prasknutej opotrebovanej rúrky. Rekonštrukcia neobišla ani podlahy. V kuchyni a chodbe bolo staré linoleum, ktoré nahradili rovnakou dlažbou. Pôvodné parkety v obývacej izbe a spálni ponechali, len ich renovovali – vybrúsili a nalakovali. V kúpeľni a vo WC vymenili sanitu, obklad aj podlahu. Obklad aj dlažbu v kúpeľni navrhla majiteľka. Pri jej realizácii vznikli malé problémy, lebo majstri nemali veľkú trpezlivosť pri vytváraní diagonálne uloženého obrazca z kachličiek. Bolo treba na nich dozerať, ale nakoniec to zvládli.
Prácu v ďalších miestnostiach už vykonával iný tím majstrov, ktorí boli zohratí, pracovali spoľahlivo a majitelia boli s nimi spokojní. Napríklad ocenili, ako presne vystihli odtieň farby, ktorým chceli vymaľovať. Navyše maliari si farby miešali sami, čím majiteľom ušetrili dosť peňazí, ktoré by inak zaplatili za farby miešané v obchode. Takisto si veľmi dobre poradili s bordúrami, z ktorých mala majiteľka trocha obavy, lebo dosiaľ s nimi nemala skúsenosti. Ale majstri to zvládli. Manželia mali šťastie aj v tom, že počas rekonštrukcie mali zabezpečené bývanie, takže celá prestavba, od búrania až po nové stierky a maľbu stien, mohla sa spraviť naraz. Základná rekonštrukcia trvala asi dva mesiace, do finálnej úpravy asi štyri mesiace. Nábytok a kuchyňu vyberali a objednávali priebežne, takže jednotlivé kroky na seba nadväzovali. Keďže s prácami začali začiatkom roka, pri zháňaní nábytku mali možnosť využiť marcovú výstavu nábytku v Nitre. Výrobcov už mali vytypovaných, na výstave ich navštívili, povyberali si, čo potrebovali, podpísali objednávky a ešte aj získali zľavy.
Nová kuchyňa
Pôvodná kuchynská linka bola pomerne malá, len na jednej stene, preto sa ju manželia rozhodli vymeniť. Nová kuchynská linka je umiestnená do rohu v tvare L. Vďaka tomu, že zamurovali priechodné dvere do kúpeľne, mohli linku rozšíriť a zmestila sa aj umývačka riadu. Na druhej strane odstránili potravinovú skriňu a nahradili ju veľkou vstavanou chladničkou, nad ktorou je odkladací priestor. Kuchyňa je z dielne súkromného stolára. Korpus je z melamínu. Chceli, aby kuchyňa pôsobila vzdušne a čisto, preto sa rozhodli dvierka obložiť smrekovým drevom. S dvierkami ladí keramický obklad medzi pracovnou doskou a hornými skrinkami v žltokrémovom odtieni. Úchytky a kovový program v kuchyni sú z obchodného domu IKEA. S novou linkou, samozrejme, prišli aj nové spotrebiče, plynová varná platňa, teplovzdušná rúra, digestor a už spomínaná umývačka a chladnička.
Úložného priestoru nikdy nie je dosť
Priečka na chodbe vytvárala miesto ako stvorené na vstavanú skriňu. Jej zrkadlové posuvné dvere priestor chodby opticky zväčšili. Skriňa má veľmi dobre riešené vnútorné usporiadanie, čím poskytuje dostatok úložného priestoru. Našlo sa v nej aj miesto na topánky a čistiace prostriedky.Keď zariaďovať baví
Pre majiteľku je zariaďovanie interiéru koníčkom. Pri tejto činnosti, ktorá sa úplne líši od jej profesie, môže sledovať premenu a vidí výsledok. Páči sa jej, že tu môže prejaviť svoje tvorivé „ja“. S manželom mali dohodu – ona robila hrubý výber a on potom pomohol rozhodnúť o konkrétnej veci. Takže pri dotváraní interiéru sa mohla dokonale realizovať. Veľmi dobre spolupracovali. Domáca pani má na všetko vlastný, vyhranený názor, ale priznala, že niekedy už mala všetko také prekombinované, že si nevedela rady. A vtedy zasiahol manžel. Rozhodol o finálnom postupe a manželka pripúšťa, že obyčajne to naozaj bolo najlepšie riešenie. Manželia zariaďovali tento byt veľmi radi a s láskou, keďže to bolo ich prvé spoločné bývanie.
Teplo a útulne
V byte sa nepoužili nijaké nadštandardné riešenia ani nábytok. Okrem jedálenského stola, stoličiek, konferenčného stolíka a pohovky všetok nábytok je od súkromného stolára, zhotovený na mieru podľa vlastného návrhu. Snahou manželov bolo vytvoriť domácku, príjemnú atmosféru, aby všetko pôsobilo teplo a útulne. To sa im aj podarilo. Chceli mať v byte veľa dreva, lebo z neho majú najpríjemnejší pocit. Tak ako v kuchyni, aj v obývacej izbe zvolili svetlé smrekové drevo. Domáca pani má veľmi rada žltú farbu, ktorú použili na stenách. Vďaka rovnakému jasnému odtieňu stien a nábytku je celý byt presvetlený, pôsobí vzdušne a čisto, ako zo škatuľky. Príjemný kontrast k jednotnému tónu stien a nábytku tvorí svieža zelená farba kvetov. Každý interiér dotvárajú najmä doplnky. Aj tie si manželia vybrali z prírodných materiálov, napríklad prútia. Mnohé z nich sú suveníry z ciest a darčeky od známych. Návštevníka určite zaujmú veľké obrazy, dar od maliara Róberta Bielika, ktoré na jasnej žltej stene skvele vyniknú a do celkového interiéru výborne zapadnú.
Na záver
Byt by mal byť miestom, kde si človek po návrate z práce, po celom dni oddýchne, kde sa cíti dobre. Mladým manželom sa naozaj podarilo vytvoriť byt, v ktorom je človek rád, byt, v ktorom sa dobre a s láskou býva.Technické údaje: | |
Podlaha: | drevenné parkety – dub a dlažba + obklady (Rako) |
Zárubne: | smrekové |
Kuchyňa: | korpus – melamín, dvierka – smrek |
Spotrebiče: | Gorenje, Hansa |
Šatník: | Komandor |
Nábytok: | obývačková stena, kuchyňa na mieru – smrekové drevo, jedálenský a konferenčný stôl – M-VARIANT, stoličky, koberce, doplnky IKEA, sedacia súprava – Fines |