Dom Ideí – očarujúci eklekticizmus na ukrajinský spôsob
Spájanie zdanlivo nesúrodých štýlov, prvkov, farieb, tvarov či materiálov je typické pre eklektické interiéry. Eklekticizmus je veľkou výzvou a interiér, ktorý je zariadený v tomto štýle a zároveň je estetický a funkčný, je skutočným klenotom. Preto je tento spôsob vnímania krásy a jej interpretácie do reality výsadou tých najlepších. Jedným z nich je aj ukrajinský dizajnér Sergej Makhno, ktorý vytvoril svoj Dom Ideí.
Spôsob, akým je byt zariadený, v sebe spája mnoho rozličných aspektov – nájdeme tu širokú škálu dizajnovej tvorby – od starožitného nábytku cez typickú ukrajinskú keramiku, legendárne stoličky Phillipa Starcka až po industriálne prvky v kúpeľni či extravagantné sklené variácie.
Interiér dýcha príbehmi, históriou a pocitmi, ktoré má hra rôznych tvarov, materiálov a farieb vyvolávať. Apartmán je akousi galériou všetkého, čo dizajner považuje za hodnotné a hodné obdivu a denného užívania. Vzhľadom k tomu, že vlastníkom príbytku je samotný dizajnér a jeho manželka Vlada Makhno, je priestor určitým ponorom do duše a vnímania estetiky z pohľadu jeho tvorcu.
V spálni sa nachádza stôl, ktorý v svojich dizajnérskych začiatkoch vytvoril Makhno. Pripomína mu súťaž nábytkového dizajnu, v ktorej získal ocenenie. Posteľ s názvom „Vytynianka“ z leštenej ocele je jeho dielom, ktoré vytvoril počas uplynulého roku pre svoju osobnú výstavu. Jej fotky boli publikované v najčítanejších ukrajinských magazínoch o architektúre a dizajne. Popri nej na výstave zažiarili aj dizajnérove kolekcie keramiky, stoličky „Sinusoid“, vázy „Invariants“ vytvorené zo skla, betónu a dreva, „Book table“ a objemné lampy s názvom „Jar“. Tieto predmety v súčasnosti našli svoj domov práve v eklektickom Dome ideí.
Dizajnérové lustre „Bubenchiki“ (v preklade Rolničky) sú najvýraznejším originálnym prvkom v inak minimalistickej industriálnej kuchyni. Visia nad kovovým jedálenským stolom a dokonale dotvárajú atmosféru umením presiaknutého interiéru.
Kreatívny prístup autor a zároveň majiteľ zvolil aj pri zariaďovaní kúpeľní. Umývadlá sú vytvorené z masívnych priemyselných potrubí. Podľa hesla, ktorým sa riadi dizajnér – nápady musia ožiť.
Interiér predtým využívali ako dielňu, čiže niekoľko mesiacov pred jeho redizajnom práve na tomto mieste vznikali geniálne nápady skupiny zanietených architektov a dizajnérov pod vedením Sergeja Makhna. Priestor bol teda odjakživa „osídlený ideami“.
O autorovi:
Sergej Makhno je dizajnér, architekt, CEO a zakladateľ štúdia. Jeho kariéra však nebola od počiatku smerovaná do oblasti dizajnu a architektúry. Pôvodne pôsobil ako Kyokushin karate tréner, hoci už od ranej mladosti mal záujem o dizajn. Neskôr si jeho vášeň našla cestu a stal sa profesionálnym nábytkovým dizajnérom. Vyštudoval Kyjevskú Univerzitu Stavebníctva a Architektúry a Akadémiu dizajnu. Makhno Workshop založil v roku 2003.
„Náš tím zabezpečuje každú etapu projektu – od konceptu až po realizáciu. Veríme v tradície, ale neobmedzujeme sa iba na ne, snažíme sa vnášať do priestorov inovácie, bohaté estetično a funkcionalitu pre každé priestorové riešenie. Dnes náš tím tvorí 24 kreatívnych profesionálov.“
Sergej Makhno
Prehľad:
Podlahová plocha: 81 m²
Lokalita: Kyjev
Realizácia projektu: 2014
Text: Anna Martausová
Foto: Andrej Avdeienko
Zdroj: Sergej Makhno Architects