Drevostavba za rozumnú cenu zasadená do prudkého svahu
Znie to skoro ako rozprávka. Kde bolo, tam bolo, žili raz deduško a babička a tí mali záhradu a v nej chatku. Chodievali tam s vnúčikom, ktorý si záhradu tak obľúbil, že keď vyrástol, rozhodol sa postaviť si v nej dom. A pretože stretol šikovného architekta, výsledok stojí za to.
Na zelených kopcoch tiahnucich sa popri rieke Labe sa mieša stará vilová zástavba s rekreačnými chatkami záhradkárskych kolónií. Na okraji Ústí nad Labem tak vzniká jedinečná atmosféra, do ktorej architekti zo štúdia 3+1 architekti zasadili domček s úžitkovou plochou 80 m2, inšpirovaný pôvodnou záhradnou chatkou, včelími úľmi, ale aj modernými drevostavbami.
Založenie domu v prudkom svahu nebolo jednoduché. Stavba je do zvažujúceho sa terénu čiastočne zapustená a betónový oporný múr za domom je spojený s jeho základovou doskou.
Z výkopu terasa. Na poriadne strmom kopci boli so založením domu spojené aj pomerne rozsiahle terénne úpravy. Hlinu vyťaženú pri kopaní základov použili na vyrovnanie terénu pred domom – kúsok pod „levitujúcou“ drevenou terasou tak vznikla ešte jedna, zatrávnená.
Drevená terasa akoby sa vznášala nad terénom, nad kompaktnou čiernou hmotou prízemia sa týčia dva farebné „úle“ na poschodí.
Záhrada je tu dôležitou súčasťou bývania. Keďže stavba nakoniec trvala dlhšie, než čakali, majitelia domu mali dostatok času dokončiť záhradu ešte pred nasťahovaním. {R1}
S ohľadom na miesto
Požiadavka majiteľov znela: menší dom, do ktorého sa zmestia dvaja ľudia, dve mačky a pes. To všetko za rozumnú cenu a s maximálnym ohľadom na okolie. „Už predtým som videl niekoľko realizácií od štúdia 3+1 architekti a vedel som, že je to presne to, čo chcem. Keď potom prišli s prvými návrhmi, hneď sa mi páčili. A pretože sme od začiatku všetko zverili do rúk architektov, doma nevznikali žiadne spory,“ smeje sa Přemek, jeden z majiteľov. So spoluprácou je spokojný aj architekt. „S investormi sme si hneď od začiatku porozumeli. Zadanie „malý obytný dom“ mi bolo veľmi sympatické, navyše sa mi páči, keď má stavebník k miestu – pozemku – vzťah, vie, čo môže očakávať a ako sa správať. Navrhovanie je potom presnejšie,“ hodnotí spoluprácu architekt Pavel Plánička.
architekt Pavel Plánička
„Páčia sa nám témy, do ktorých môžeme vniesť svoju bezprostrednú skúsenosť. Zaujíma nás okraj a periféria – skôr veci slabé než silné, skôr obyčajné a trvanlivé než náhodne aktuálne.“
Dominantou kuchyňo-jedálne je digestor Elica so zaujímavým dizajnom. Je zavesený len na troch oceľových lankách, vďaka čomu nepôsobí v malom priestore tak ťažkopádne.
Interiér + exteriér = idyla. Fasáda obrátená do údolia je vlastne jedno obrovské okno, ktoré po celej dĺžke lemuje terasa. Vďaka sklenenej stene a terase bývanie plynule prechádza z interiéru do exteriéru.
100 % výhľadu. Keď nie je práve počasie na užívanie si slniečka alebo vírivky na trávnatej terase, môžu majitelia aj ich návštevy relaxovať v pohodlných kreslách na krytej drevenej terase pred domom a kochať sa výhľadom.
Svah ako výzva aj výhodaNajnáročnejšie na celej stavbe bolo jej založenie a tiež doprava stavebného materiálu a odvoz odpadu. Pozemok sa totiž nachádza v prudkom svahu, s ktorým má čo robiť aj osobné auto. Aj preto zvolili architekti ako základný stavebný materiál drevo, ktorého doprava bola najjednoduchšia. Vyťaženú hlinu nakoniec použili na vyrovnanie terénu – odvoz by totiž vyšiel na rovnakú čiastku, aká bola potrebná na vybudovanie oporného múrika pod domom. Pred domom vznikla vďaka tomu ďalšia, zatrávnená, terasa, na ktorej si našla miesto praktická nafukovacia vírivka. „Do budúcnosti uvažujeme aj o bazéne, ale zatiaľ nám to takto stačí. V letných horúčavách sa vírivka skvele osvedčila,“ hovorí Přemek. |
Všetko potrebné na 80 m2Podstatnú časť prízemia zaberá otvorený obytný priestor s kuchyňou, jedálňou, obývačkou a pracovným kútom. Od vstupných dverí však najskôr prejdete krátkou chodbičkou okolo technickej miestnosti s kotlom, práčkou a úložným priestorom. Do nočnej časti na poschodí vedie úzke oceľové schodisko situované na konci obývačky, za ktorým je pomerne veľkorysá kúpeľňa. Poschodie je vytvorené na dvoch úrovniach – na prvej, nižšej, je útulná spálňa pre hostí, na druhej, o niekoľko schodov vyššie, spálňa majiteľov domu. |
Hliníkové okná s izolačným dvojsklom sú pevné, komunikáciu s terasou zabezpečujú len posuvné dvere.
Kombinácia sivej a žltej rešpektuje farebnú škálu domu – prvá farba odkazuje na odtieň schodiska, druhú nájdeme tak na doplnkoch v interiéri, ako aj v exteriéri domu.
Kúrenie elektrinou aj kozubom
Podlahy v celom dome sú vykurované (v obytných miestnostiach je laminátová podlaha, v kúpeľni epoxidová stierka a v technickej miestnosti keramická dlažba). O teplo sa zatiaľ stará len elektrický kotol, vďaka nízkej tarife a konštrukčnému riešeniu domu v nízkoenergetickom štandarde sú však platby za elektrickú energiu pre majiteľov viac než prijateľné. „Rozhodne tu prekúrime menej než v byte, kde sme bývali predtým a kúrili plynom,“ pochvaľuje si Přemek. Už ale majú vybraté kozubové kachle, problémom je len vyčerpaný rozpočet. „Onedlho by sme mali mať našetrené, takže najbližšiu zimu sa už ohrejeme pri ohni,“ teší sa.
Svetlík nad schodmi zmenil úzky priestor s klaustrofobickým potenciálom na pôsobivú cestu k svetlu.
Antikorový komín na zadnej stene domu bude odvádzať spaliny z kozubových kachlí v obývačke. |
Dom v kocke
Konštrukčný systém: Na oboch podlažiach je použitá nosná drevená rámová konštrukcia typu two-by-four.
Základy: Základové pásy spriahnuté so základovou doskou. Súčasťou založenia domu je aj oporný múr z pohľadového železobetónu spojený so základovou doskou.
Nosné steny: Drevené rámy z fošní s jednotným profilom 60 × 140 mm. V dispozícii prízemia železobetónové stužujúce steny.
Obvodový plášť: Difúzne otvorený systém – vnútorný záklop rámovej konštrukcie je z dosiek OSB s prelepenými spojmi – slúžia ako parobrzdná vrstva a zároveň plnia statickú funkciu. V kritických detailoch (rohy, kúty, prechody stien a stropov) sú dosky doplnené parotesnými fóliami. Vonkajšia strana rámovej konštrukcie je uzavretá difúzne priepustnými drevovláknitými doskami, nasleduje prevetrávaná vzduchová medzera a horizontálny drevený obklad. Obvodové steny poschodia sú v priestore nad svetlíkom schodiska z vonkajšej strany oplechované predzvetraným titánzinkom.
Strecha: Pultová s miernym sklonom. Nad prízemím je dvojplášťová prevetrávaná, s presahom nad terasou, nad poschodím jednoplášťová.
Združenie 3+1 architekti založili v roku 2006.
Má troch stálych členov:
Ing. arch. Pavla Pláničku, Ing. arch. Mateja Párala a Ing. Bruna Panenku, s ktorými priebežne spolupracujú ďalší kolegovia.
www.31architekti.cz