Energeticky pasívny rodinný dom v Hodoníne mali hotový za štvrť roka

10. 07. 2015
Zdieľať

Príjemná klíma, rýchla výstavba, úspora energií – tri výhody z mnohých, ktoré v tomto prípade rozhodli o tom, že sa bude stavať z dreva.

Pri navrhovaní tohto domu bola pre architekta Pavla Horáka z ateliéru Prodesi situácia takmer ideálna – budúci majitelia vedeli, čo chcú, a zvyšok nechali na ňom.

„Keď porovnám prvú skicu a hotový dom, rozdiely sú len minimálne. Do jeho celkovej podoby majitelia takmer nezasahovali, realizovali sa len pri vymýšľaní a zariaďovaní interiéru, aby sa im v dome žilo naozaj dobre,“ spomína architekt, ktorý sa dlhodobo špecializuje na drevostavby. O čo jednoduchšia však bola dohoda s majiteľmi, o to náročnejšia bola práca s parcelou.{R1}


Minimálne straty. Dom bol koncipovaný ako pasívny, preto preň architekt zvolil čo najkompaktnejší tvar kvádra – vďaka priaznivému pomeru ochladzovaného povrchu a vykurovaného objemu tým minimalizoval tepelné straty.

Dom bol koncipovaný ako pasívny, preto preň architekt zvolil čo najkompaktnejší tvar kvádra – vďaka priaznivému pomeru ochladzovaného povrchu a vykurovaného objemu tým minimalizoval tepelné straty.
Lina Németh


Minimálne straty. Dom bol koncipovaný ako pasívny, preto preň architekt zvolil čo najkompaktnejší tvar kvádra – vďaka priaznivému pomeru ochladzovaného povrchu a vykurovaného objemu tým minimalizoval tepelné straty.

Maximálne zisky. Vďaka súvislému zaskleniu na prízemí horné podlažie akoby sa vznášalo nad zemou. Veľká plocha skla, ktorá zasahuje tri strany domu, zvyšuje jeho pasívne solárne zisky. Zároveň umožňuje celodenné preslnenie denného priestoru na prízemí a spája ho s vonkajšími terasami a so záhradou. Účinné tienenie tu zabezpečujú vonkajšie rolety.

Pásové okná na poschodí vpúšťajú denné svetlo do spální. Keďže sú orientované na západ, architekt ich navrhol úzke, aby sa miestnosti za nimi zbytočne neprehrievali

Viac foto v galérii

Čo určila parcela

„Pozemok nielenže nemal ideálny tvar – bol úzky a dlhý, komplikáciou bolo aj nestabilné a vlhké podložie,“ vysvetľuje Pavel Horák. Namiesto štvorcového pôdorysu, ktorý je vďaka svojej kompaktnosti pre energeticky pasívne domy ideálny, preto zvolil pomerne úzky obdĺžnik s rozmermi 13 x 6 m a na zvýšenie pasívnych solárnych ziskov navrhol maximálne zasklenie nielen na južnú fasádu domu, ako je obvyklé, ale aj na južnú časť západnej fasády.

Problém s podložím zas vyriešilo špeciálne založenie – dom nestojí na klasickej základovej doske, ale na železobétonovej doske, ktorá je uložená asi na pol metra vysokom násype z penového skla. Penové sklo tu zohralo úlohu pevného podkladu, drenáže aj účinnej tepelnej izolácie, ktorá je pre domy v pasívnom štandarde veľmi dôležitá.


Na severnej strane domu vyčlenil architekt Pavel Horák miesto na garáž so skladom a jedno kryté parkovacie státie.

1592349
Ing. arch. Pavel Horák


Na severnej strane domu vyčlenil architekt Pavel Horák miesto na garáž so skladom a jedno kryté parkovacie státie.

Drevený obklad domu rytmizujú výrazné škáry a oživuje uloženie v odlišných smeroch.

Za štvrť roka vo svojom

Po vyriešení počiatočných problémov už išla stavba domu veľmi rýchlo. Vo februári bol pozemok pripravený na stavbu a za štvrť roka – v lete, sa mohli majitelia sťahovať. Vďaka prefabrikovaným panelom so stĺpikovou konštrukciou, z ktorých je dom postavený, bola hrubá stavba prakticky hotová za tri dni. Po montáži panelov nasledovalo osadenie okien, inštalácie a vnútorné povrchové úpravy. 

Viac foto v galérii

Logické usporiadanie

Podstatnú časť prízemia tvorí otvorený denný priestor – obývačka prepojená s jedálňou a kuchyňou je zároveň v kontakte s terasou a záhradou. Nočnej zóne s dvoma detskými izbami, rodičovskou spálňou a hlavnou kúpeľňou je zas vyhradené poschodie. Logické je aj usporiadanie vzhľadom na svetové strany.

„Na prízemí prechádza veľká zasklená plocha z východnej fasády cez celú južnú a veľkú časť západnej, takže účinne prepája denný obytný priestor so záhradou a zároveň umožňuje jeho celodenné preslnenie. Na druhom podlaží sú spálne zoradené popri západnej fasáde, ktorá je ďalej od hranice pozemku, južný koniec chodby pred spálňami sa rozširuje a slúži ako herňa pre deti. Vstupné, technické a hygienické zázemie je pri severnej fasáde,“ popisuje Pavel Horák.


Podstatnú časť prízemia zaberá otvorený denný priestor – obývačka prepojená s jedálňou a kuchyňou je zároveň v kontakte  s terasou a záhradou.

Podstatnú časť prízemia zaberá otvorený denný priestor – obývačka prepojená s jedálňou a kuchyňou je zároveň v kontakte s terasou a záhradou.
Lina Németh

Priznanie k drevu. Majitelia chceli, aby bolo aj v interiéri jasné, že ide o drevostavbu. Sadrokartónový obklad je preto obmedzený tak, aby ostali priznané konštrukčné stĺpy na prízemí aj stropné trámy na poschodí.

Vytúžený kozub je viac než zdrojom tepla zdrojom útulnej atmosféry a dekoráciou.

Stavanie s drevom

Pasívny štandard dosiahli v tomto dome pri hrúbke obvodových stien okolo 50 cm, z toho približne 40 cm tvorí izolácia. Ich základom je stĺpiková rámová konštrukcia. Za sadrokartónom, ktorý tvorí vnútorný povrch, je tzv. inštalačná predstena, teda priestor vyplnený tepelnou izoláciou, určený na praktické a bezpečné vedenie inštalácií. Nasleduje vzduchotesná vrstva z OSB dosiek s prelepenými a pretmelenými škárami, ktoré sú upevnené na drevenej stĺpikovej konštrukcii.

Priestor medzi drevenými stĺpikmi je vyplnený tepelnou izoláciou a z druhej strany opláštený HDF doskami. Nasleduje vonkajšie zateplenie, difúzna fólia odolná proti UV žiareniu a odvetrávaná drevená fasáda. Keďže si majitelia želali, aby dom zvonku nestarol, architekt navrhol pre smrekové dosky ošetrenie nanolazúrou s dlhou životnosťou. Fasádu bude treba pravidelne natierať, no prvý náter vydrží približne 8 rokov a intervaly sa budú predlžovať.


Pôsobivé kontrasty. Interiér je zariadený prevažne v jemných neutrálnych tónoch, s ktorými výrazne kontrastuje niekoľko jasne červených prvkov. Neutrálny základ, ktorý dáva vyniknúť ostatnému zariadeniu, vytvára sivá podlaha z prírodného linolea, teplá a mäkká na dotyk, a priznané konštrukčné drevo.

Interiér je zariadený prevažne v jemných neutrálnych tónoch, s ktorými výrazne kontrastuje niekoľko jasne červených prvkov. Neutrálny základ, ktorý dáva vyniknúť ostatnému zariadeniu, vytvára sivá podlaha z prírodného linolea, teplá a mäkká na dotyk, a priznané konštrukčné drevo.
Lina Németh


Pôsobivé kontrasty. Interiér je zariadený prevažne v jemných neutrálnych tónoch, s ktorými výrazne kontrastuje niekoľko jasne červených prvkov. Neutrálny základ, ktorý dáva vyniknúť ostatnému zariadeniu, vytvára sivá podlaha z prírodného linolea, teplá a mäkká na dotyk, a priznané konštrukčné drevo.

Bez tienenia by to nešlo. Predokenné rolety sú nielen dôležitým funkčným prvkom – chránia interiér pred prehrievaním, ale aj oživujúcim farebným akcentom v inak pokojne ladenom priestore.

S technikou a bez obmedzení

Dôležitou súčasťou pasívnych domov, a tento nie je výnimkou, je systém riadenej výmeny vzduchu spojený s rekuperačnou jednotkou. Podobne ako inde, aj tu majitelia na začiatku bojovali s rôznymi mýtmi – napríklad, že si už nikdy nebudú môcť otvoriť okno. Teraz však priznávajú, že im tento systém maximálne vyhovuje, len sa s ním spočiatku museli zžiť. Prísun čerstvého vzduchu im zlepšuje vnútorné prostredie, v lete ocenili, že sa miestnosti neprehrievajú, v zime zas minimálne náklady na kúrenie.

Celý dom vykurujú podlahovým kúrením a elektrickými ohrievačmi. Elektrina dohrieva aj vodu, keď počasie nepraje solárnym panelom na streche. Kozub v obývacej izbe, na ktorom trvali, slúži väčšmi ako dekorácia a vytvára v zime útulnú atmosféru, než aby bol zdrojom tepla. A okná otvárajú, kedy chcú. 

Viac foto v galérii

DOM V KOCKE

Energeticky pasívny rodinný dom Hodonín

Autor: Ing. arch. Pavel Horák, Prodesi
Spolupráca: Radim Oblouk
Úžitková plocha: 130 m2
Konštrukcia: drevená, z prefabrikovaných panelov so stĺpikovou konštrukciou
Okná: drevené s izolačným trojsklom
Strecha: plochá s izoláciou nad záklopom
Technika: riadené vetranie s rekuperáciou
Vykurovanie a príprava teplej vody: elektrické podlahové vykurovanie a sálavé ohrievače, solárne panely a elektrický bojler. 

Ing. arch.Pavel Horák,(*1978)
Po SPŠ stavebnej Vyštudoval Fakultu architektúry na ČVUT v Prahe. V roku 2002 založil spolu s architektom Václavom Zahradníčkom architektonický a projekčný ateliér Prodesi, v ktorom sa intenzívne venujú najmä drevostavbám.
www.prodesi.cz

TEXT MATÉRIO.SK
FOTO LINA NÉMETH
ZDROJ časopis Môj dom špeciál 2015

Kategória: Návšteva
Tagy: pasívny dom rodinný dom
Zdieľať článok

Diskusia