Fádny dom na predmestí premenili na príťažlivé drevené sídlo
Obytný dom pôvodne bez obkladu prerobili architekti na objekt pôsobiaci ako nekonvenčne zrealizovaná drevostavba. Svojou exteriérovou vizážou, vlastnosťami, funkcionalitou a napokon aj interiérovým riešením by poľahky zapadol aj do našich zemepisných šírok.
Predstavujeme vám celkového víťaza súťaže Australian Timber Design Awards – 2009 – dom Barrow house z dielne ateliéru Maynard Architects. {R1}
Pôvodný objekt bol nanovo obložený drevom, niektoré časti boli dostavané a interiér bol kompletne premenený. Dom sa na prvý pohľad javí ako usporiadanie drevených škatúľ rôznych parametrov, z ktorých každá je nezávisle otočená a podrobená rozličným vplyvom tlakových a ťahových síl.
Diferencované časti spolu vytvárajú harmonický a živý celok, ktorý prináša do lokality nezvyčajný vizuál mnohotvarého obytného súboru.
Fotografie interiéru nájdete v galérii:
Dizajn spochybňuje tradičný model drevostavieb a prináša dynamickú a premenlivú povahu priestoru vďaka rôznym hrúbkam stien, veľkostiam a umiestneniu okien a napokon aj vďaka hre s rôznymi uhlami v rámci konštrukcie.
Nekonvenčný prístup architektov je založený na princípe hromadenia hmoty a tvarov a odbúravania zaužívaných schém pre rovinné umiestnenie okien v rámci fasády. Zaujímavosťou je striedanie predsadených okien a okien zasadených akoby hlbšie do vnútra stien. Interesantný pohyb tieňov, podnietený rôznymi tvarmi jednotlivých častí domu, počas dňa vytvára atmosféru neustáleho životného kolobehu nielen v dome, ale aj v jeho exteriéri a na pozemku.
Fotografie interiéru nájdete v galérii:
Drevo je prítomné nielen v kompaktnom pokrytí celého exteriérového plášťa, ale nájdeme ho aj v interiéri. Netradične riešená kúpeľňa okrem dlaždíc obsahuje aj drevený nábytok vo forme, ktorá je typická skôr pre obývačku alebo spoločenskú miestnosť. V rámci hutnej drevenej skriňovej zástavby je vybudovaný aj krb, ktorý do kúpeľne prináša príjemnú relaxačnú atmosféru. Taktiež dlážka je zvolená netradične – namiesto dlaždíč je zem pokrytá opäť drevom. Voľne stojaca kúpeľna je ústredným motívom inak pomerne skromnej a funkčnej kúpeľne.
Fotografie interiéru nájdete v galérii:
Strategické umiestnenie na západnom konci objektu má prístavba, z ktorej vznikla nová obývacia zóna, ktorú tvorí presvetlená obývačka spolu s kuchyňou. Jej umiestnením sa architektom podarilo dosiahnuť súkromie a zároveň ponúka prepojenie so záhradou. Prechod medzi exteriérom a interiérom sa týmto spôsobom stáva plynulý a to aj vďaka veľkým preskleným oddeľujúcim dverám.
Z obývačky a kuchyne sa dá pohodlne prejsť na vonkajšiu terasu, ktorá je opäť pokrytá drevom. Poskytuje bohatý priestor pre príjemný relax a rozmanité trávenie voľného času. Pri dome sa v tejto časti nachádza aj elegantný bazén. Vďaka veľkoformátových skleneným predelom medzi interiérom a exteriérom sa v tejto časti domu dá ušetriť aj na vykurovaní a osvetlení, keďže veľká časť slnečného svetla dnu popoludní prúdi dnu práve prostredníctvom týchto priestorov.
Fotografie interiéru nájdete v galérii:
Text: Anna Martausová
Foto: Peter Bennetts
Zdroj: Maynard Architects