Inšpirácia z Albiónu
Zrekonštruovaný interiér bratislavskej vily zo šesťdesiatych rokov, ktorú sme navštívili, pôsobí na našinca trochu netradične. Ale len dovtedy, kým sa neoboznámi so značkou Laura Ashley, ktorá dokonale reprezentuje britský štýl a tradíciu.
Štvorcový rodinný dom, jednoduchý geometrický tvar ktorého je pre obdobie šesťdesiatych rokov taký typický, prešiel nedávno nie veľmi rozsiahlou stavebnou rekonštrukciou. Jej výsledkom je však podstatná, svieža zmena interiéru, inšpirovaná vo svete veľmi známou a uznávanou značkou Laura Ashley.
Viete, kto bol Laura Ashley?Anglická dizajnérka Laura Ashley (1925–1986) sa pôvodne venovala dizajnu a ručnej výrobe interiérových textílií a tapiet, inšpirovaných dekoratívnymi vzormi z prostredia anglickej šľachty 18. a 19. storočia. Úspech prvých vzorov na prelome druhej polovice dvadsiateho storočia odštartoval priemyselnú výrobu textílií a tapiet. K tomu sa pridružila aj výroba nábytku, doplnkov i ďalšieho bohatého sortimentu. Toto všetko dnes tvorí základ úspechu značky Laura Ashley, ktorá výrazne reprezentuje ostrovný štandard nielen v oblasti zariaďovania obytného interiéru, ale napríklad aj v móde a textilnom dizajne. |
Farebné škály určujú charakter
Základný, charakteristický výraz interiéru určujú dekoratívne textílie: výrazné, možno trochu netradičné (pre nás) kombinácie farieb a vzorov, ktoré sa uplatňujú na kobercoch, poťahoch, závesoch i tapetách. Spoločenskú časť domu predstavuje priestranná obývacia izba spojená s priestorom na stolovanie. Tu, ale aj v iných miestnostiach domu bola, pôvodná podlaha – drevené parkety – veľmi kvalitne a efektne zrenovovaná. Jej znovunadobudnutá krása vyniká aj vďaka voľne položeným kusovým kobercom. Sedacia súprava, stolovanie a ďalšie prvky, ktoré sa nachádzajú v spoločenskej časti domu, charakterizuje bohatá škála odtieňov: od hnedej – parkety, stoly, stoličky a kreslá – cez fialovú, červenú – koberce, poťahy, sokel interiéru, závesy -, až po prírodnú svetlooranžovú prúžkovanú tapetu.
Interiér je vybavený štýlovými doplnkami – presklený stolík s mosadzným rámom, taburetka, svietidlá, svietniky, ako aj otvorená vitrína so sklenenými policami v časti miestnosti určenej na stolovanie. Prítomnosť moderného dizajnu by v tomto prípade skôr prekážala a narúšala jednotný výraz tohto dekoratívneho štýlu.
{R1}
Ako v anglickej detektívke
Aj v súkromnej časti domu, v spálni, sa uplatnili „ostrovné vplyvy”. Základom farebnosti – opäť dosť výraznej a netradičnej – sú jemne dekorované, štýlové zelenkavé tapety na stenách izby. Drevený stôl, skrinka s presklenými dvierkami a najmä rám postele z masívneho dreva opticky odľahčujú celý priestor spálne. V podobnom duchu, ako celá izba sú ladené aj posteľné obliečky, stolička s bielo-zeleným poťahom, zelenkavé závesy i ďalšie doplnky so zelenými akcentmi, ktoré vhodne dotvárajú štýlový charakter prostredia.
V dome nechýba ani pracovňa. Vyzerá presne tak, ako má vyzerať správna anglická pracovňa (aspoň tak nejako ju prezentovala filmová klasika) – na stenách má prúžkované modro-tyrkysové tapety. Ďalšie zariadenie tvoria jednoduchý drevený stôl s doplnkami, kusový koberec, dekoratívny okenný záves a rovnako, nielen tu, všadeprítomné zarámované reprodukcie, fotografie, ale aj originály.
Umenie v kúpeľni
Priestranná a slnečná snehobiela kúpeľňa v súkromnej časti domu obsahuje všetky potrebné moderné zariaďovacie predmety. Zlaté a žlté prútené doplnky čiastočne vytvárajú akoby koloniálny dojem, ale pocitovo sa stále nachádzame v anglosaskom prostredí. V tomto dome sa kúpeľňa chápe ako ďalšia izba, ktorá je úplne rovnocenná s ostatnými miestnosťami, o čom svedčia aj mnohé doplnky, ktoré sa v kúpeľni až tak často nevyskytujú: záves nad oknom, prútené kreslo a skrinky, dokonca tu na stenách visia obrazy v štýlových rámoch. Celkový ráz kúpeľne dotvárajú štýlové batérie, vešiačiky a zrkadlá. V pohodlne, komfortne zariadenej miestnosti môžu domáci naozaj príjemne a nerušene oddychovať.
Kuchynské laboratóriumZa romantickou a štýlovou fasádou kuchyne (rakúska zn. POGENPOHL) sa ukrýva technológické vybavenie špičkovej úrovne (zn. Siemens). Ružová farba stien spolu so závesom na okne a drobnými doplnkami korešponduje s prevládajúcim dekoratívnym štýlom interiéru. V kuchyni sa našlo aj útulné miesto na rýchle stolovanie pre troch členov rodiny.
Aj vstupná hala so schodiskom nesie znaky ostrovného štýlu: kovové prútené stoličky s textilným sedákom, kovové zábradlie so sklenou výplňou, svietidlá a zarámované obrazy.
Modrá je naozaj dobrá
Osobitným miestom je „hniezdo” v podkroví – detská izba tínedžerky. V tejto izbe harmonizujú rozličné odtiene modrej a rôzne materiály, výsledkom čoho je príjemné prostredie pre život dospievajúcej slečny.
Na tomto interiéri skutočne vidieť, že domáci venovali veľa času trpezlivému výberu prvkov a ich dolaďovaniu. Vďaka premyslenému prístupu vytvorili útulné bývanie, inšpirované úspešným a osvedčeným anglickým dizajnérskym štýlom, ktoré sa vymyká tradičnému stereotypu.