Inteligentná rekonštrukcia vytvorila pocit priestoru
Priestor sa síce nafúknuť nedá, existujú však metódy, ako ho urobiť aspoň na pohľad väčším. V tomto byte použil architekt na optické zväčšenie hneď niekoľko šikovných trikov.
{R1}
Približne 80 m2 obytnej plochy síce nie je málo, ale ani veľa – na trojizbový byt tak akurát. Mladý pár však túžil po pocite voľnosti a otvorenom priestore, ktoré im v ich novom bývaní chýbali. Oslovili preto architektov z kancelárie RULES, aby ho zariadili tak, aby pôsobil čo najpriestrannejšie.
Odlišnú atmosféru môže priestor získať aj vďaka RGB LED pásikom, pri ktorých sa dá voliť a rôznymi spôsobmi meniť farba aj intenzita svetla. Cez deň farebné svetlo interiér len jemne natónuje, večer pri umelom osvetlení dokáže ovplyvniť farebnosť priestoru pomerne výrazne. Okno medzi kúpeľňou a kuchyňou zaisťuje v kúpeľni denné svetlo a zo strany kuchyne zároveň slúži ako polica a skrinka na poháre. |
Hľadanie priestorových rezerv
Dispozícia trojizbového bytu v jednej z bratislavských novostavieb bola pomerne vydarená – logická a praktická. Preto tu nebolo potrebných veľa stavebných zásahov: „Zbúrali sme len dve krátke, podľa mňa zbytočné polpriečky – jedna bola medzi obývačkou a chodbou, druhá v obývačke vymedzovala miesto na kuchynský kút. Denný priestor sa tým uvoľnil a otvoril,“ vysvetľuje spoluautor rekonštrukcie, architekt Rudolf Lesňák. Ďalšia zmena v dispozícii bola čisto funkčná – hoci sa odrazila na priestore spálne aj kúpeľne, zmenu v pozícii priečok si nevyžiadala. Pôvodne boli totiž v byte dve kúpeľne, čo bol pri troch izbách a neveľkej spálni zbytočný luxus. Menšej z nich preto pridelili úlohu šatníka, vďaka čomu odbremenili spálňu od objemnej šatníkovej skrine. Keďže sem bola privedená voda aj odpad, umiestnili do šatníka aj práčku, čím sa uvoľnil priestor v kúpeľni.
Všetky interiérové prvky tu plnia estetické aj praktické funkcie – obklad zo sivého gresu chráni stenu za linkou a zároveň vytvoril dominantu denného priestoru, drevený obklad steny za televízorom opticky spája predsieň s obývačkou a zároveň skrýva prepojenia hi-fi komponentov.
Nábytok je v dennom priestore rozmiestnený tak, aby ste z predsiene až na balkón prechádzali širokým koridorom.
Zvonka jednoduché a vzdusné, zvnútra premyslené a vyuzité do posledného detailu.
Spoj a zariaď
Najväčší vplyv na denný priestor malo jeho spojenie s predsieňou. Nešlo pritom len o odstránenie krátkej priečky medzi chodbou a obývačkou, ale aj o zariadenie, ktoré toto spojenie podporilo a pomohlo navodiť pocit jednotného priestoru – drevená obývačková stena s nízkou skrinkou plynulo pokračuje do predsiene, kde sa mení na vešiakovú stenu na kabáty s čalúnenou lavicou, na ktorú si môžete sadnúť pri prezúvaní. Čalúnenie lavice zároveň farebne ladí so sedačkou v obývačke a dlažba v predsieni s obkladom na stene kuchyne, čím architekti doviedli optické prepájanie priestorov do dokonalosti. Dojem väčšieho priestoru navodzuje aj jednoduchý svetlý nábytok a jednoliate plochy podláh a stien. Nábytok je pritom v obývačke, kuchyni a jedálni umiestnený tak, aby ste z predsiene až na balkón prechádzali širokým koridorom, čo je pre pocit voľnosti a priestrannosti dôležité.
Stavebné práce
Hoci sa dispozícia zásadne nemenila, stavebné práce trvali vyše mesiaca – boli totiž potrebné nové rozvody na osvetlenie a elektroinštalácie, taktiež sa museli vyrovnať krivé steny, upraviť rozvody vody, zbúrať polpriečky, prebúrať okno medzi kuchyňou a kúpeľňou…
S čistými líniami interiéru korešponduje otváranie dvierok bez úchytiek, tzv. push-to-open systémom.
Pracovnú časť linky navrhli architekti na konzole – vďaka voľnej podlahe pod skrinkou sa miestnosť javí opticky väčšia, takýto priestor sa zároveň jednoduchšie udržiava.
K jedálenskému stolu sa zmestí až šesť ľudí – stačí ho odsunúť ďalej od sedačky. Farebné plastové stoličky oživujú jednoducho zariadený priestor a pôsobia neformálne.
Tri finty v jednej kúpeľni
Hoci je byt slnečný, kúpeľňa bola tmavá. A čo je tmavé, vyzerá malé. Architekti jej preto, aj navzdory osudu v centre dispozície, v prvom rade vybavili okno – prebúrali ho kúsok pod stropom smerom do denného priestoru. Zo strany kuchyne vyzerá ako skrinka so sklenými dierkami, ktoré sa dajú dokonca otvárať. Takéto vetranie kúpeľni prospeje, a keďže v nej nie je WC, kuchyni neublíži. Čo je však podstatné, okno, hoci aj malé, prinieslo do kúpeľne dôležité denné svetlo. Ďalším osvedčeným zväčšovacím trikom je zrkadlo – rozhodne by malo byť bez rámu, čím väčšie, tým lepšie. Keďže tu zaberá takmer celú stenu, miestnosť opticky pôsobí takmer dvojnásobným dojmom. A do tretice pridalo kúpeľni na priestore aj elegancii to, že na práčku sa našlo miesto inde (konkrétne v susednom šatníku).
Oživením je tehlovočervené čalúnenie sedačky, lavice a postele.
Nábytok je osadený na oceľových konzolách, takže jeho nosnosť je viac než dostatočná.
architekt Rudolf lesnák
Zjednotením materiálov sa opticky zlúčia jednotlivé priestory a celok vďaka tomu pôsobí priestranne a vzdušne.
Skrinku na receiver pozdvihli architekti na dominantný prvok obývačkovej steny. LED osvetlenie vnútra skrinky sa zapína spolu s receiverom.
Sedačka je vyrobená na mieru priestoru rovnako ako čalúnená lavica v predsieni a posteľ v spálni.
Vďaka zástene pri sprchovaní nespôsobíte potopu, číre sklo zároveň neruší minimalistický vzhľad kúpeľne.
architekt Rudolf lesnák
Denné svetlo je podľa mňa v interiéri dôležité, preto sme sa snažili dostať ho aj do kúpeľne.
Cez svetlík nad zrkadlovou stenou vstupuje do kúpeľne denné svetlo.
Premyslené zrkadlenie
V spálni použili architekti osvedčený zväčšovací trik so zrkadlom naozaj vtipne – zrkadlo oproti posteli síce siaha od steny po stenu, tak, aby bol efekt zdvojnásobenia priestoru čo najúčinnejší, v strede je však prerušené preglejkovým obkladom. Vzniká tak dojem, že miestnosť pokračuje ďalej za úzkou drevenou priečkou, a zároveň sa človek v posteli v zrkadle neodráža.
Obklady a dlažby: Villeroy & Boch
Stôl s antikorovou podnožou: ABAB comfort, www.abab.sk
Stoličky: Vitra, www.vitra.com
Svietidlá: Rendl Light, www.rendl.sk
Elektroinštalácie: Legrand, www.legrand.sk
Kuchyňa: Elica (digestor), Bosch (biela technika), Corian (pracovná doska a drez)
Kúpeľňa: Alapé (umývadlo), Hansgrohe (sprcha), Kludi (batéria), Kaldewei (vaňa), Duravit (nábytok)
Nábytok na mieru (čalúnený + skrinky): RULES
Návrh a realizácia interiéru
RULES ARCHITEKTI
Architektonický ateliér RULES je tím architektov s dobrým vkusom a peknými realizáciami. Momentálne ho tvorí 11 architektov:
Rudolf Lesňák, Tomáš Huliman, Milan Grega-Jakub, Kvetoslava Miľáková, Mária Trnovská, Peter Gajdarik, Miroslav Šustek, Erika Hvaťová, Katarína Országhová, Róbert Bôžek, Matej Kollár.
www.rules.sk