Komplikovaný mezonetový byt zrenovovali vďaka kompromisom
Mladý francúzsky pár prirovnáva svoj londýnsky domov k zákusku – tiež sa skladá z viacerých rozličných vrstiev, ktoré spolu vytvárajú chutný celok.
{R1}
Ešte pred dvoma rokmi by si Parížanka Marie Langevinsová ani len nepomyslela, že bude bývať v Londýne. „Všetko sa zmenilo, keď som stretla Julesa, moju detskú lásku,“ hovorí. „Takmer okamžite ma postavil pred úlohu zariadiť pre nás spoločný domov.“ Jules pracoval v súkromnej banke so sídlom v Spojenom kráľovstve a pred štyrmi rokmi kúpil v Londýne mezonetový byt, nemal však ani čas, ani chuť pustiť sa do jeho renovácie. „Keď som byt prvý raz uvidela, pochopila som prečo,“ vysvetľuje Marie. „Bolo tu množstvo malých priechodných miestností, ktoré vytvárali dojem tmavého a stiesneného priestoru. V skutočnosti má pritom byt rozlohu až 190 štvorcových metrov.“
„Aby nám naša obývačka nezovšednela, poťahy na vankúšoch a prikrývky sa dajú meniť,“ upozorňuje Marie.
Digestor, ktorý vyzerá ako tienidlo veľkej lampy – vďaka podobným detailom a prvkom zariadenia pôsobí táto kuchyňa ako obývací priestor.
Prospešné kompromisy
Hoci so zariaďovaním bytov nemala Marie nijaké skúsenosti – v Paríži totiž žila v prenájme, takže sa do jeho zariaďovania veľmi nehrnula –, tejto úlohy sa zhostila ako profesionál. „Zhodli sme sa na tom, že náš spoločný domov by mal odrážať vkus každého z nás, a tak sme si sľúbili, že urobíme kompromisy, aby sme tu dostali priestor obaja,“ hovorí mladá domáca pani. Pripúšťa, že ak by bol byt zariadený len podľa jej vkusu, bolo by v ňom viac ženských prvkov a benátskeho skla, naopak, ak by mohol uplatniť všetky svoje predstavy Jules, ocenil by v kúpeľni striedmejšie zariadenie a namiesto vane by mal radšej priestranný sprchovací kút.
Farby na každé ročné obdobie
Marie sa zamerala na výber farieb a nápady, ktoré do interiéru vniesli útulnosť domova, aký si obaja predstavovali. „Zhodli sme sa na tom, že nechceme nudný biely priestor. Experimentovali sme preto s kombináciami farieb a prvkov, ktoré sa nám obom páčili,“ vysvetľuje. Napokon si zvolili základ interiéru v zemitých tónoch – sivozelenú drevenú podlahu dopĺňajú steny v teplej krémovej farbe a celok oživujú odtiene červenej, ako aj malé plochy zlatej a oranžovej. „Tieto farby pôsobia v zime teplým dojmom, v lete sú zasa svieže,“ zdôvodňuje Marie. Ako dvojica perfekcionistov starostlivo zvažovali farbu podlahy a skúšali jej rozličné odtiene v odlišnom svetle počas dňa, ba dokonca aj v rôznych ročných obdobiach. „Oplatilo sa nám to. Práve vďaka podlahe je totiž toto miesto také jedinečné.“
Užitočné rady od dizajnérky
Pri riešení problému s usporiadaním priestoru požiadal mladý pár o radu interiérovú dizajnérku Niloufaru Bakhtiarovú-Clignetovú. „Ona jediná pochopila našu víziu a bez väčších komplikácií ju zrealizovala,“ pochvaľuje si domáca pani. Výsledkom je veľký spoločenský priestor, ktorý v sebe spája funkciu obývačky, jedálne a kuchyne, a tiež pracovňa Marie na nižšom poschodí, na vyššom poschodí sú zasa dve spálne, každá s vlastnou kúpeľňou, a Julesova pracovňa. „Teraz máme okná na oboch stranách obývacej časti a v byte je dostatok svetla, takže atmosférou pripomína parížske byty,“ teší sa Marie. Hoci majú radi spoločnosť a často ich navštevujú členovia rodiny a priatelia, nechceli mať kuchyňu v osobitnej miestnosti. Keďže je súčasťou denného priestoru, väčšinu spotrebičov zabudovali a kuchynské skrinky farebne zladili s obývačkou.
Kategória:
Návšteva
Zdieľať článok