Moderný spôsob vidieckeho bývania: Šikovný jednopodlažný drevodom
Šikovné jednopodlažné drevodomy s jasnou geometrickou formou sú veľmi praktickým trendom. Podobný navrhli architekti z ateliéru Studio Olgoj Chorchoj na južnom okraji obci Čenětice.
Dom je určený pre mladého muža a poskytuje všetko potrebné pre pohodlný život mimo ruchu veľkomesta.{R1}
Orientovaný do dvora ako staré domy
Napriek relatívne rôznorodej zástavbe si obec ponechala pôvodný charakter, a preto bolo najideálnejšou voľbou nezasahovať do celkového vzhľadu prostredia ničím do očí bijúcim. Jednoduchý jednopodlažný objekt s prísnym obdĺžnikovým pôdorysom sa ukázal ako vhodná voľba.
Zaujímavosťou je, že na pozemku v tvare písmena L je orientovaný kolmo na komunikáciu, čím architekti získali pre domáceho lepšie využitie pozemku. Toto uloženie domu je zároveň reakciou na zaužívané tradície – domy sú v tejto oblasti orientované do dvora. V prípade novostavby má orientácia nový aktuálny význam.
Dispozícia domu
Stavba je výrazne prepojená s exteriérom, čo bolo aj želaním domáceho. Obytné priestory sa nachádzajú v južnej časti domu a sú orientované do záhrady. Vďaka drevenej pobytovej terase sú s ňou priamo prepojené. „Kostrou“ stavby je chodba, ktorá spája všetky priestory: vstupnú halu s príslušenstvom, obytný priestor, izbu, spálňu s kúpeľňou.
Ťažiskom života v tomto dome je podobne ako pri mnohých iných moderných stavbách obytný priestor s jedálňou. Súkromné izby sú orientované v zadnej pokojnejšej časti domu. Prepojenie so záhradou a svetelnosť interiéru je dosiahnutá faktom, že všetky izby majú vďaka francúzskym oknám prístup do záhrady.
Architekti mysleli i do budúcnosti: Terasa s pergolou na západnej strane je súčasne prípravou na prípadné predĺženie domu o jednu miestnosť.
Zo severu ho chráni múr
Projekt akceptuje vidiecke prostredie aj v tom zmysle, že striktne neoddeľuje pozemok od okolia, naopak, je pohľadovo otvorený smerom k susedom (oplotenie zo severu a zo západu je riešené existujúcim múrom, v ostatných častiach je plot drevený).
Novostavba je zo severu chránená masívnou murovanou stenou, ktorá funguje tiež ako akumulačný prvok. Múr poskytuje oporu celej drevenej konštrukcii domu, ktorá je zložená z dvoch častí. Prvou je samotná hmota domu, druhoch strecha. Presahy strechy vytvárajú krytú terasu a tienenie pred priveľmi ostrým slnkom.
Prežitky bez funkčnosti nemajú význam
Ako už na prvý pohľad vidno, dom využíva prírodné materiály, predovšetkým drevo, ktorým je tiež obložená fasáda. Severná stena je z betónových tvárnic. Plochá strecha je riešená ako zelená. Terasu v lete tienia plátenné rolety.
Podľa architektov sedlové strechy prestali mať na vidieku svoj význam. Kedysi sa tu totiž skladovalo seno a to tvorilo prirodzenú izoláciu stavieb. Dnes sa tu mnohí snažia riešiť neplnohodnotné priestory na bývanie.
„V dnešnej dobe by dedina nemala mať len formálny výraz plný prežitého tvaroslovia, ale mala by pokračovať vo svojom funkčnom riešení. Tým je i používanie nových materiálov a technológií adekvátne k účelu, na ktorý má slúžiť,“ zdôrazňujú autori projektu.
RD Čenětice v skratke:
Architektonické štúdio: Studio Olgoj Chorchoj
Autor: Olgoj Chorchoj
Hlavný architekt: Ing. Arch. Ondřej Kopečný
Rok realizácie: 2007
Celková zastavaná plocha: 220 m2
Čistá podlahová plocha: 111 m2
Lokalita: Čenětice, ČR
Sabína Zavarská
Foto: archív Olgoj Chorchoj, Jana Labuťová