Moderný víkendový dom v tvare T
Rodinný dom, nachádzajúci sa v turisticky obľúbenom regióne, bol navrhnutý ako víkendové útočisko pre prepracovanú mestskú rodinu z Montrealu. Pri jeho návrhu sa architekti inšpirovali dielom rímskeho autora Gaia Plinia Secunda, ktorého živé popisy dvoch rozľahlých antických víl podnecujú ľudskú predstavivosť a nútia zamyslieť sa nad umiestnením ľudských sídiel v krajine.
Duo architektov Natalie Dionne a Martin Laneuville nazvalo dom, ktorý sa nachádza v turistickom regióne Eastern Townships v kanadskom Quebecu, podľa tvaru jednoducho Dom T. Umiestnili ho na čistine vysoko na kopci, aby tak mohol ťažiť z krásnych výhľadov na poľnohospodársku krajinu, políčka v údoliach, a tiež na vzdialené hory.
Pri vstupe na pozemok sa návštevníkovi naskytne pohľad na dve telesá budovy spojené zasklenou chodbou. Na strane obrátenej smerom k prichádzajúcim nájdeme len minimum okien. Prvé teleso, dvojpodlažná kocka, má fasádu z horizontálnych drevených lamiel. Druhé, s obdĺžnikovým pôdorysom, je zahalené do kompozitných cementových panelov. Na jednej strane je zapustené do zeme, na druhej levituje nad terénom. Prechodová zóna v centre stavby je transparentným priestorom poskytujúcim úžasný výhľad na všetky strany.
Drobné detaily, či už v exteriéri, alebo v interiéri, len podčiarkujú celkové vyznenie domu – konkrétne premyslené zakončenia vonkajších stien pomocou drevených lamiel, cementových dosiek, Cortenu a v neposlednom rade aj panelov z bieleho duba, ktoré prenikajú až dovnútra domu. Kontinuita horizontálne orientovaných povrchov z betónu, vápenca a bridlice tiež pomáha stierať rozdiely medzi tým, čo je vnútri a čo vonku.
Všetko vybavenie interiéru bolo vyrobené na mieru – precíznu úpravu môžeme obdivovať na drevenej knižnici a kozube so stenou z Cortenu v obývačke, na motýlích dverách vedúcich k hosťovským izbám alebo na kuchynskom nábytku, ktorému dominuje plávajúci ostrov. Za pozornosť stoja aj skrinky v kúpeľni alebo drevená posteľ a okenice v spálni majiteľov.
Dom T bol navrhnutý s ohľadom na moderné ekologické požiadavky. Geotermálny systém pomohol znížiť závislosť od energetických zdrojov. Okná sa umiestnili s ohľadom na pohodlie tak v zimných, ako aj v letných mesiacoch. Niektoré okenné prvky sú otvárateľné, takže umožňujú prirodzené vetranie. Na juhu vyprojektovali architekti strechu tak, aby v lete chránila centrálnu časť pred prehrievaním. Podlahy z betónu a prírodného kameňa majú v tomto období chladivý efekt. Na druhej strane, vďaka podlahovému vykurovaniu (teplovodný systém) prinášajú komfort počas studených a zimných mesiacov.
Architektka Natalie Dionne s kolegom Martinom Laneuvilleom navrhli Dom T s ohľadom na moderné ekologické požiadavky. Stal sa tak pohodlným miestom na odpočinok v letnom i zimnom období.
Projekt v kocke
Názov projektu: T House
Miesto: Sutton, Quebec, Kanada
Návrh: Natalie Dionne Architecture (www.ndarchitecture.com)
Realizácia: 2013 {R1}