Presvetlený a otvorený trojizbový byt iba v základných farbách, a predsa pôsobivý
Jednoduchosť, nenápadná farebnosť, dôraz na kvalitu materiálov a remeselný detail. To sú prvky charakteristické pre byt, ktorý architektka Monika zariadila pre seba a svoju čerstvo rozrastenú rodinu.
Presvetlený a otvorený
Keď sa do riešenia bývania pre seba a svoju rodinu pustí skúsená architektka, je takmer úplne jasné, že má o ňom svoju predstavu. Inak to nebolo ani v prípade Moniky z českého štúdia Schwestern, ktoré založila spolu so svojou sestrou Ivetou. „Mojou víziou bol presvetlený otvorený byt bez zbytočných chodieb a s pocitom neustáleho prepájania všetkých priestorov,“ hovorí Monika.
Prečítajte si tiež:
Trojizbový byt s tradičnými prvkami škandinávskeho dizajnu vyniká v novostavbe v Rusovciach
Spočiatku však nebola úplne presvedčená o orientácii bytu – kuchyňa s obývacou izbou sú otočené na severovýchod, a slnko tu teda v lete svieti len do jedenástej, spálňa a detská izba na severozápad. „Po prvom lete sa ale orientácia bytu nakoniec ukázala ako veľká výhoda, svetla je tu dosť a byt sa neprehrieva,“ pochvaľuje si.
Trojizbový byt zo 70. rokov sa nachádzal v pôvodnom stave, pričom vymurované bolo iba jadro. Veľkým limitom rekonštrukcie boli betónové nosné steny. Monika totiž pôvodne plánovala vstupné priestory a chodbu úplne prepojiť, čo je však v prípade takýchto stien komplikované, a preto od tohto kroku upustila. Dispozícia bytu s výmerou 76 m2 bola dobrá a nebolo potrebné do nej zasahovať. „Nanovo sme ale vymurovali stenu medzi spálňou a detskou izbou, ktorá ešte bola z dreveného roštu, pričom sme ju mierne posunuli na úkor spálne,“ približuje domáca pani stavebné zásahy.{R1}
„Detská izba na svoje zariadenie ešte len čaká. Aj v nej plánujeme použiť preglejku, ktorú by sme chceli skombinovať so sivými doskami a kovom.“
Monika, architektka a majiteľka
Takmer všetok nábytok s výnimkou stoličiek pri jedálenskom stole si majitelia nechali vyrobiť na mieru. Aj svietidlá v kuchyni a nad jedálenským stolom vznikli na základe Monikiných návrhov.
Prečítajte si tiež:
Ako zrekonštruovať starý byt, aby ostali zachované historické prvky a zároveň pôsobil moderne
Svetlosť bytu v značnej miere zaručujú vyššie poschodie, takmer pásové okná v kuchyni a použité svetlé farby na podlahe a nábytku.
Tlmená farebnosť
Byt sa nesie v základných farbách – bielej a sivej – ktoré dopĺňa svetlé drevo, čo bola pre Moniku s rodinou od začiatku jasná voľba. „Som presvedčená, že sa postupne chtiac-nechtiac zaplní farbami i materiálmi a nie je potrebné mať všetko definitívne hneď na začiatku. Pevný nábytok aj stavebné prvky sme preto zvolili v tlmených farbách s drobnými akcentmi, akými sú napríklad čierne kľučky,“ vysvetľuje.
Všetok nábytok sa vyrábal na mieru, pričom Monika kládla veľký dôraz na kvalitu materiálov i vyhotovenia. „V spoločenských priestoroch sme použili dub. Je to tvrdšie masívne drevo, ktoré považujeme za najvhodnejší materiál na domácu knižnicu. V spálni, ale aj v chodbe sme zase zvolili borovicovú preglejku. Je to lacnejšia alternatívna, ale predsa stále drevo,“ vysvetľuje. Nechýbajú ani elementy z roxoru (čes. roksoru), s ktorým Monika so svojou sestrou v rámci svojej tvorby pracujú už roky. „Páči sa nám jeho drobný dekor a veľké množstvo variácií, ako možno materiál použiť – dá sa rôzne zvárať, ohýbať či farbiť,“ uzatvára.
Úložný systém v chodbe je vyrobený z borovicovej preglejky. Jej svetlá farba a výrazná kresba dreva priestor zútulňuje.
Schwestern
Ing. arch. Monika Čermáková, MgA. Iveta Čermáková
+420 777 740 478, +420 777 740 475
info@schwestern.cz
www.schwestern.cz
www.roksorjakostyl.cz
TEXT: NATÁLIA ŽÁKOVÁ
FOTO: SCHWESTERN
ZDROJ: časopis Môj dom 11/2016