„Keď dom opustili naše dospelé deti, začal byť pre nás dvoch príliš veľký. Uvažovali sme, že by sme na prízemí, ktoré z väčšej časti zaberalo technické zázemie, vybudovali garsónku a štvorizbový byt na poschodí ponechali pre deti s rodinami, keď prídu na návštevu. Kým sme však stačili zámer uskutočniť, prišla explózia,“ opisuje majiteľka.
Na tragickú udalosť nespomína rada, s manželom vyviazli bez zranení skutočne len súhrou šťastných náhod, navyše jej explózia vzala domov, ku ktorému mala silné citové puto – dom stavali jej rodičia dlhé roky a sama v ňom strávila mnoho šťastných rokov s nimi aj s vlastnou rodinou.
Dnes už sa však dokáže na nešťastie pozerať aj z druhej strany a spomína okrem iného na neoceniteľnú pomoc blízkych, priateľov, známych, ale aj cudzích ľudí, ktorí ich podporovali materiálne či finančne. „Vďaka“ nešťastiu majú dnes s manželom tiež nový, moderný domov, ktorý je ideálny tak veľkosťou, ako aj svojimi vlastnosťami.
Pomoc rodiny
Znie to až neuveriteľne, ale manželia sa do nového domu nasťahovali už za necelých šesť mesiacov od pohromy. Projekt od Ing. arch. Venduly Cimala zo spoločnosti Progessproject mali v ruke už v novembri, v júni nasledujúceho roka sa sťahovali. V návrhu neboli potrebné žiadne úpravy, hneď na začiatku presne zodpovedal potrebám aj prianiam oboch z páru. Dôvod bol prozaický – všetky požiadavky investorov detailne sformuloval ich zať, staviteľ David Musil, a spolu s architektkou projekt vytvorili.
„Neboli sme vystavení žiadnemu zložitému rozhodovaniu, vyberaniu typu domu či stavebných materiálov a technológií. David Musil nás a náš spôsob života veľmi dobre pozná, bol tak schopný zásadné veci rozhodovať za nás a my sme nemali dôvod návrhy nijako rozporovať,“ vraví investorka.
Priestor a pohodlie
A aké požiadavky investorov boli pre projekt dôležité? „Pretože majiteľom už všetky tri deti vyleteli z hniezda, zámerom bolo vytvoriť na jestvujúcich základoch iba jednopodlažný dom s dispozíciou 4 + kk, ktorý by spĺňal požiadavky manželov na veľký obytný priestor, aby sa celá rodina mohla schádzať pri stole a zároveň každý pár mal vlastnú miestnosť pre svoje súkromie. Dom je koncipovaný tak, aby spĺňal parametre nízkoenergetického štandardu. Bol volený kompaktný a jednoduchý tvar s kvalitnou dispozíciou a účelovou kompozíciou okenných otvorov,“ opisuje základnú charakteristiku David Musil.
Viac si o dome môžete prečítať na webe domztehly.sk.