Spojením dvoch bytov získali obrovskú plochu náročnú na zariadenie
Začali zmenou dispozície – získala logické pravidlá aj vychytávky, ktorými sa nadchýnajú návštevy. Nábytok potom ušili miestnostiam na mieru a byt doladili harmóniou prírodných odtieňov, v ktorej zaznel kontrastný tón tyrkysovej steny.
{R1}
Z dvoch jeden
Rodina s dvoma deťmi sa dostala spojením dvoch bytov k luxusnej obytnej ploche asi 200 m2, nie však k praktickému priestoru na bývanie. Obrátili sa preto na architektov z ateliéru RULES, ktorí im nakoniec nový byt nielen navrhli, ale aj zrealizovali od nápadu až po nábytok. „Pôvodné byty mali veľmi nelogické a nepraktické dispozície, preto sme sa rozhodli všetky existujúce priečky zbúrať a vybudovať nové aj s rozvodmi,“ hovorí architekt Rudolf Lesňák. Namiesto zbytočných chodieb, zákutí a nevhodne riešených miestností tu architekti vymysleli logické usporiadanie – z predsiene vás široká svetlá chodba privedie priamo do rozľahlej dennej miestnosti s plochou takmer 80 m2. Tento otvorený priestor poskytol dostatok miesta na kuchyňu, jedáleň aj obývačku. Z jednej strany lemuje chodbu zóna detí s detskou a študentskou izbou i samostatnou kúpeľňou, z druhej hosťovská izba (taktiež s vlastnou kúpeľňou) a zóna rodičov – rodičovská spálňa, šatník a kúpeľňa.
Tyrkysová stena vytvorila v dennej zóne zaujímavý farebný akcent. Oživila priestor a stala sa jeho charakteristickým prvkom.
Väčšina stien v byte je biela – neznižujú svetelnosť interiéru a vytvárajú decentný neutrálny podklad zariadenia.
Stôl z masívneho dubového dreva vyrobili na mieru obrovskému priestoru – pohodlne sa pri ňom naje 6 až 10 ľudí.
Drevené „ostrovy“ v podlahe vymedzujú v rozľahlom otvorenom priestore zónu obývačky a jedálne.
Veľké posuvné sklenené dvere spájajú denný priestor s rozľahlou terasou.
Atypická sedačka. Okrem tyrkysovej steny výrazne ovplyvňuje vzhľad priestoru aj zaujímavá sedačka (B & B Italia). Takýto veľký kus nábytku nebolo jednoduché do bytu dostať – sťahovali ju žeriavom cez terasu.
Difúzne svetlo je podobné dennému, takže je ideálne tam, kde potrebujete mať v ktoromkoľvek čase dostatok rovnomerného svetla.
Knihy, doplnky a osobné predmety chodbu poľudšťujú a dodávajú jej obytný charakter.
Drevený kubus s odkladacími priestormi lemuje chodbu a vytvára jednu z jej stien.
Drevený kubus
Do centra novej dispozície vložili architekti veľký drevený kubus, do ktorého sústredili odkladacie priestory – z chodby je prístupná práčovňa so šatníkom, zo strany kuchyne komora. „Je to taký funkčný blok,“ približuje Rudolf Lesňák. „Keďže nie je murovaný, ale ide o drevársky výrobok, mohla sa položiť podlaha v celej dennej zóne bytu vcelku, až potom sem stolári namontovali drevené steny,“ vysvetľuje prednosti tohto riešenia architekt. „Výhodou je aj flexibilita – v budúcnosti nebude problém napríklad zväčšiť komoru a zmenšiť šatník. Drevené steny sa dajú bez problémov demontovať a priestor možno rozdeliť alebo celý využiť inak. Aj preto sa v našich interiéroch snažíme minimalizovať murované priečky, volíme ich len tam, kde sú potrebné napríklad na rozvody alebo z hľadiska akustiky,“ dodáva.
Zostava vysokých skriniek dlhá takmer 5 m skrýva väčšinu úložných priestorov.
Antikorová pracovná doska kontrastuje s drevenou dyhou na dvierkach. Je odolná a hygienická, kuchyni dodáva profesionálny vzhľad. Na jej vyleštenie je však potrebný špeciálny prostriedok.
Kuchynský ostrov s barovou časťou má skrinky z oboch strán.
Vonkajšia jedáleň, ktorá nadväzuje na tú interiérovú, sa už črtá v jednej časti terasy, v druhej sa plánuje detské ihrisko.
Podlaha na terase má štruktúru s drevenými „ostrovmi“ podobnú tej v interiéri.
Súkromie zabezpečuje vodoodolný záves, ktorý možno v prípade potreby zatiahnuť.
Čalúnenie na stene za posteľou je aktuálnym interiérovým hitom. Chráni stenu a slúži ako operadlo pri sledovaní televízie.
Z rodičovskej spálne sa dá vojsť do záhrady.
Nočné stolíky so zásuvkou sú v jednej rovine s rámom postele a vytvárajú spolu elegantný celok.
Kúpeľňu s oknom si užívajú najmä deti, ale aj inak je skvelá – napríklad pri umývaní rúk máte denné svetlo, a keď si človek čistí zuby, nemusí byť niekde zatvorený.
„Deti využívajú veľkú vaňu ako bazén – niekedy sa ich v nej hrá naraz aj päť. Všetci rodičia sa spolu môžu zatiaľ baviť v obývačke a deti majú pritom stále pod kontrolou.“
Zaujímavým prvkom sú poličky – kocky. Dajú sa voľne premiestňovať, čo podporuje detskú kreativitu.
„Nábytok do detskej izby sa vyrábal na mieru podľa nášho návrhu. Za základ sme zvolili materiály v neutrálnych tónoch – tak, aby vynikli tri farby, ktoré izbe dominujú.“
Tomáš Huliman,
Rudolf Lesňák
a Kvetoslava Miľáková, architekti
Dva priehľady
Ďalším zaujímavým prvkom dispozície sú priehľady celým bytom, ktoré priestor otvárajú a presvetľujú. Prvý sa vám otvorí hneď potom, ako si v predsieni odložíte kabát – širokou chodbou uvidíte priamo do obývačky a cez sklenené dvere až na terasu s exkluzívnym výhľadom. Druhý priehľad sleduje rovnobežnú líniu – zo spálne cez šatník a rodičovskú kúpeľňu až do kuchyne, ktorá je rovnako ako obývačka spojená s terasou veľkým posuvným zasklením. Nezvyčajným prvkom v tomto reťazci je sklenená stena medzi kúpeľňou a kuchyňou. Architekti ju zdôvodňujú snahou o privedenie denného svetla až do centra dispozície: „Keď si človek ráno umýva zuby, nemusí byť niekde zatvorený. Je na dennom svetle, čo je príjemné, praktické aj ekologické,“ hovoria. Domáci si však tento nápad pochvaľujú aj z iného dôvodu: „Najpraktickejšie využitie nikto nepredpokladal, priniesol ho až rodinný život. V obrovskej vani s rozmermi 1 × 2 m sa totiž s obľubou hrávajú deti aj s kamarátmi. Používajú ju ako bazén. A my ich pritom máme pod dohľadom, aj keď sme v obývačke alebo v kuchyni,“ teší sa domáci pán.
„Detskú kúpeľňu sme navrhli hravo, aby sa tu deti cítili príjemne, a zároveň striedmo, aby nebolo potrebné ju po pár rokoch prerábať. “
Rudolf Lesňák, architekt
Zaujímavým prvkom detskej kúpeľne je aj gradientná mozaika.
Každá z kúpeľní v byte je celkom iná. Monochromatické materiály na podlahe a stenách v tej detskej nechávajú vyniknúť drevenú skrinku, ktorá obsahuje hlavné odkladacie priestory.
Nábytok (okrem sedacieho) sa všetok vyrábal na mieru.
Legenda:
1 predsieň
2 chodba
3 hosťovská kúpeľňa a WC
4 otvorený denný priestor (obývačka, jedáleň, kuchyňa)
5 odkladacie priestory (komora, šatník a práčovňa)
6 rodičovská spálňa so šatníkom
7 rodičovská kúpeľňa
8 hosťovská izba
9 detská izba
10 detská kúpeľňa
11 študentská izba
12 terasa
RULES ARCHITEKTI
Rudolf Lesňák, Tomáš Huliman, Milan Grega-Jakub, Kvetoslava Miľáková, Mária Trnovská, Miroslav Šustek, Peter Gajdarík, Erika Hvaťová, Robo Bôžek, Katarína Országhová
www.rules.sk