Sprcha v Brne
Kúpeľne už dávno nie sú nejaké Popolušky a ani miestnosti zastrčené kdesi na konci bytu. Návšteva v byte v jednom z brnenských prvorepublikových obytných domov nás o tom presvedčila dvojnásobne. Okrem toho, že centrom a živlom krás celého bývania bola kúpeľňa, ostatné miestnosti sa tiež nemali za čo hanbiť...
Aj oni patria k tým mladým ľuďom, ktorí sa nechceli vzdať myšlienky na vlastný byt. „Je to môj prvý byt. Keď som sa rozhodol, že budem v Brne pracovať, potreboval som aj bývať. Okrem toho som názoru, že lepšie je investovať do vlastného bytu, ako platiť niekde nájomné,“ spomína mladý muž.
Ako dvaja prišli do raja
„Trvalo to dosť dlho, vopred sme si vybrali túto lokalitu – neďaleko centra. Nakoniec kamarátka našla vlani na jar ten správny byt,“ dozvedáme sa už v kuchyni. „S architektom som výber konzultoval. Potreboval som sa uistiť, či sa byt, ktorý si vyberiem, bude dať prerobiť podľa mojich predstáv, a premyslieť rozsah stavebných úprav. Dlho trvalo, kým sme našli stavebnú spoločnosť, ktorá sa do prestavby pustila. Pôvodne sa práce rozplánovali na jeden mesiac, ale nakoniec sa búralo a prestavovalo skoro tri mesiace. Bývať sa tu nedalo. Jediná priečka, ktorá v tom čase stála, bola medzi chodbou a spálňou. Dokonca aj nenosná stena, ktorá predtým rozdeľovala veľkú spoločenskú zónu na izbu a kuchyňu, sa celá zbúrala.“
Nízky farebný múrik, ktorý dnes oddeľuje a opticky vyvažuje otvorený priestor, vymurovali nanovo do výšky, ktorá je príjemná na pohľad, a pritom nezaťažuje priestor. Vytvára farebný akcent na rozhraní kuchynskej a obývacej časti. Ľahkosť štýlu, s akou je priestor zariadený, dovolila použiť materiály s výrazným povrchom. Zaujímavá štruktúra exotického dreva makasar, ktorým je odyhovaná kuchynská linka a barový pult, dáva vyniknúť kovovým úchytkám a antikorovým vstavaným spotrebičom. Goccio Antico, postupom práce príbuzný s benátskou štukou, zapĺňa plochu celej niky na čelnej stene v obývačke. Štýlovo jednoduchá policová zostava sa takto dostala do atraktívnej spoločnosti. Tmavý odtieň plávajúcej podlahy a nábytku si rozumie s lomenou bielou na stenách celej spoločenskej zóny. Architekt akceptoval požiadavku na veľké miestnosti a minimalistický štýl.
Dobrodružstvo pre rozhodných
„Na začiatku sme si nemysleli, že rekonštrukcia bude taká rozsiahla. Výmena dvoch okien v havarijnom stave sa zvrhla na totálnu búračku: keď sme si predstavili, že raz by sme museli znova zažiť demolačné dopustenie, predýchali sme ďalšie zvýšenie ceny a vymenili sa všetky okná na byte,“ popisujú peripetie rozhodovania mladí ľudia.
„Kým sme sa pustili do zariaďovania kuchyne podľa návrhu architekta, bývali sme v byte s holými stenami a s niekoľkými kusmi nevyhnutného nábytku. Som rád, že ma odhovoril od kuchynskej linky tvaru L. Je veľmi príjemné hýbať sa medzi dvoma súbežnými pracovnými plochami. Okrem toho – páči sa mi táto symetria.“
Svetlý jedálenský kút sa môže pochváliť úlovkom zo Slovenska – šesť stoličiek za prijateľnú cenu zapasovalo k ostatnému nábytku ako na objednávku. Jedine pes Dougles si nevyberal: dostal lacnú pohovku z IKEA. Martin doplnil obývačkové zátišie vlastným dizajnérskym dielom – šikovné moravské ručičky vytvorili červeno-čierne nábytkové mobilné kusy. Na stolíku je dobová lampa, ktorú dostali od babičky. Naozajstnou výhrou je sadrokartónová stena s nikami. Ukrýva zvukovú izoláciu, ktorá zaručuje dobré vzťahy so susedmi.
Že sprcha nevyrazí dych?
Keď vám domáci dovolia, stlačíte kľučku na zasklených dverách napravo od vstupu. Logické – kúpeľňa. A potom dostanete sprchu na sucho. Íha! Skúste nazvať tento architektonický nápad sprchovacím kútom! Dosť veľký nezmysel. Kúta nikde, ostatné, čo k nemu patrí, je k dispozícii, ale nijaká nuda! Priestor, do ktorého nahliadnete, je nielen architektonickým dielkom, ale aj ukážkou dokonalého stavbárskeho remesla. Nemyslím si, že títo ľudkovia sú jediní, ktorí majú sprchu vo valci, určite ma však dostali sklobetónovou kruhovou stenou. Už v hale som si obzerala sklenú vežu od hlavy až po päty. Vypúčala sa sebavedome do vstupných priestorov a bola nehanebne zaujímavá. Priznám sa, nechcelo sa mi veriť, že by niekto mal odvahu takýmto spôsobom oddeliť priestor na osobnú hygienu od spoločenského.
Chvíľu som predsa len rozmýšľala (1,5 sekundy), kým som sa spýtala: „… a vidieť cez to?“ Nebola som prvá so svojou hlbokomyseľnou otázkou. Prišla rutinná odpoveď: „Nemáme s tým nijaký problém. Z chodby vidno iba rozmazaný tieň.“ Vedia svoje a ja tiež. Kým neuvidím, neuverím… a neuvidím – nikto sa nezberá do sprchy okrem nášho fotografa, ktorý skúša na všakovaký spôsob odfotiť to šikovné svetielko v strede sprchovacej rotundy. Pokračujem ďalšou otázkou, za ktorú by sa nemusela hanbiť ani čerstvá absolventka kurzu šitia: „Nie je ten sklobetón nahusto?“ Sú milí: „Iste ste si všimli, že na vymurovanie sme použili atypický formát tvaroviek – polovičky. Sú užšie a elegantnejšie… samozrejme, stáli o čosi viac ako tie, ktoré sú bežne na trhu. Ak sme chceli vytvoriť oblúk, nešlo to inak. Vznikli by nepekné hrubé škáry. Kruh, ktorý stena opisuje, má príliš malý polomer na murovanie s klasickými tvarovkami.“
Akvárium na toalete
Škoda mlčať – pri výbere obkladu a dlažby si dali záležať. Všetko v súlade s koncepciou úžasnej kúpeľne odvedľa. Vzhľadom na to, že majú slabosť na priestory súvisiace s hygienou, neodpustili si sympatický žartík ani na toalete. Načo obyčajné keramické umývadlo, keď do úlohy pohotovostného umývača rúk môžu obsadiť akvárium? Síce bez rybičiek, ale vylepšené o sexi ohyb na samom dne priehľadnej nádoby. Ešte aj batéria s odpadom sú ako jedna krivka. Výklenok, v ktorom je veľkomožné umývadlo osadené, dostal obklad vo svetlom odtieni… Imidž je imidž – najmä ak ide o toaletu. Aj ostatná a možno ešte dôležitejšia výbava miestnôstky na pekné chvíle sa môže vystatovať skvelým výzorom. No nedajte za bielu keramiku tmavý obklad tón v tóne so susednou stenou. Odpustite mi moje nadšenie, ale sú na svete byty a domy, v ktorých aj tá najmenšia miestnosť stojí za povšimnutie.
Zemská príťažlivosť v spálniVždy sa dá nejakým spôsobom vylepšiť aj na prvý pohľad nevylepšiteľné. Miestnosť, v ktorej majú spálňu, v žiadnom prípade nepatrí k tým rozľahlým vzdušným miestnostiam, do ktorých predajcovia nábytku naaranžujú nábytok na reklamné účely. V tomto priestore to nemohla dvojica lepšie vymyslieť: pod heslom „nezapratať nábytkom“ postavili do stredu spálne jednoduchú konštrukciu postele na nízkych nôžkach. Opäť vlastnej výroby. Namiesto záhlavia sa nad lôžkom vystrela oranžová stena prehnutá do oblúka. Za ňou si zriadili originálny šatník. Farebná ľahká priečka sa takto stala dominantným prvkom priestoru. Stačilo dobre namiešať tú správnu oranžovú farbu, urobiť kvalitný náter a nekomplikovať spálňu inými úletmi. Ostatné steny zostali voľné: nijaký nábytok, ktorý by ich opticky zaťažil. Malý priestor si vystačí s jedným nápadom, ale dobrým…
Redakčná čata na odchode
Nedá mi nespomenúť, že napriek množstvu dverí a sklenej veži, vstupná hala (prečo nie výstupná?) pôsobí priestranne. Tesne pred odchodom zazrieme ešte jedny dvere. Dostaneme vysvetlenie. Ide o malú pracovňu, ktorá občas slúži ako hosťovská izba. Prijateľné rozmery dostala spojením pôvodnej slúžkovskej izby so susednou komôrkou. Na dlážke sa vyníma linoleum s vydarenou imitáciou dreva. Musím uznať, že aj lacnejšie riešenia vyzerajú niekedy dobre. Táto miestnosť patrí do zoznamu ďalších investícií. Oni totiž ešte neskončili. V spálni bude raz otvorený šatník zasklený, v kúpeľni sklenené skrinky zakryjú pohľad na kotol, opraví sa časť dlažby, doplnia kotviace prvky múrika v obývačke, pes Dougles čaká na svoj detský kútik a vôbec, nech sa prizná ten, kto má celkom dokončené svoje vlastné bývanie. Ja takých nepoznám.
Dodávatelia rekonštrukčných prác: architektonický návrh, riešenie kuchyne: Ing. Arch. Radovan Kříž, ateliér Albatros výroba kuchynskej linky a drevenej nábytkovej steny v obývačke, drevo makasar: Interio jedálenské stoličky, dotvorenie interiéru bytu: Bc. Zuzana Zimková hlavný dodávateľ stavebných prác: Starstav – Sanace sanitná technika, obklady, dlažby: TM Sanit stropné svietidlá: HONOR |