V byte impozantných rozmerov nešetrili a využili jeho priestory naplno
V tomto londýnskom byte žijú manželia, ktorí s obľubou pozývajú na párty množstvo priateľov. Dizajnér Daniel Hopwood mal preto neľahkú úlohu: „nafúknuť“ byt tak, aby na to poskytoval dostatok miesta, a dať mu pečať elegancie.
{R1}
Noblesný apartmán je na prestížnej adrese v centre Londýna, neďaleko Regent‘s Parku, na prízemí historického domu z 19. storočia s tradičnou tehlovou fasádou. Pár zvyknutý na rozľahlý dom na vidieku mal jasnú predstavu o tom, čo im má ich nový domov poskytnúť. Chceli tu usporadúvať večere a párty pre väčšiu spoločnosť. Na to však bolo potrebné byt „zväčšiť“. Priestor mal byť zariadený nadčasovo a reprezentatívne, a zároveň tak, aby doň zapadol cenný retro nábytok, ktorý manželia postupne nazbierali. Rozpočet na rekonštrukciu mal dizajnér Daniel Hopwood pomerne veľkorysý – v prepočte približne 180-tisíc eur. Po mesiaci príprav a konzultácií s investormi prišla na rad prestavba, ktorá trvala štyri mesiace.
Vysoká dubová skulptúra poskytuje súkromie v pracovnom kútiku na poschodí a vytvára logickú hranicu s priestorom kuchyne pod ním.
Na poschodie sa vychádza po jednoduchom oceľovom schodisku priamo zo spoločenskej miestnosti.
Oválny stôl z roku 1961 od americkej dizajnérky Florence Knoll je dominantou veľkého otvoreného priestoru.
Nové poschodie
Impozantná, takmer päťmetrová výška priestoru si priam žiadala využiť. Dizajnér navrhol v časti bytu vstavané podlažie, na ktorom vzniklo miesto na spálňu s kúpeľňou a toaletou, rozhranie medzi vysokým otvoreným priestorom a dvojpodlažnou časťou bytu tvorí galéria, ktorá slúži ako pracovňa. Hoci je na poschodí strop nižší ako zvyčajne, miestnosti, ktoré tu vznikli, znamenali dôležité rozšírenie priestorových možností bytu. Na prízemí, v časti bytu vysokej cez obe podlažia, vytvoril Daniel Hopwood otvorený priestor ideálny na spoločenský život – reprezentatívnu jedáleň spojenú s nenápadnou kuchyňou.
Dizajnér sa pri rekonštrukcii inšpiroval manhattanským apartmánom zo 70. rokov 20. storočia od návrhára Halstona.
Priestor pre veľkú spoločnosť
Vysoká miestnosť je bohato osvetlená veľkými oknami, ktoré jej dodávajú nádych loftovej atmosféry, pocit vzdušnosti podporujú aj jednoduché účelné zariadenie a minimalistická farebnosť. S bielymi stenami a bielym základným zariadením kontrastuje len dubová podlaha zo širokých dosiek a ďalšie drevené prvky. V jednoduchom priestore potom vynikne nadčasový dizajn – dominujú mu oválny stôl z roku 1961 od americkej dizajnérky Florence Knoll a na zákazku vyrobený šesťramenný luster zavesený nad ním. Dnes už legendárnu trojramennú verziu lustra pripomínajúceho hmyz navrhol v roku 1958 francúzsky dizajnér Serge Mouille. Pod okná a pozdĺž jednej steny dal dizajnér vyrobiť dlhú lavicu s úložným priestorom – praktickú, ale s nenápadným dizajnom, pri ktorom vyniknú ostatné kúsky nábytku. Podobne nerušivá je aj kuchyňa s bielymi dvierkami, hliníkovými roletami, ktoré skrývajú všetky spotrebiče, a pracovnou plochou z corianu. Zasunutá pod galériou vytvára plynulý priechod z vysokej haly do dvojpodlažnej časti bytu.
Z kuchyne knižnica
Celkom inú atmosféru má druhá miestnosť na prízemí. Architekt presunul kuchyňu z jej pôvodného miesta hneď pri vstupe do veľkého otvoreného priestoru v centre dispozície a namiesto nej tu zariadil miestnosť, ktorá slúži ako knižnica, komorný priestor na prijímanie návštev alebo pokojná odpočinková zóna. Tomuto účelu prispôsobil i dizajn a farebnosť zariadenia – teplé hnedé tóny dreva a čalúnených kresiel dopĺňanú pokojné sivé odtiene.
Tmavosivá farba stien a efektné nasvietenie vytvárajú pokojnú, tlmenú atmosféru. Útulnosť priestoru podčiarkuje teplý tón stropu a veľká, dobre zásobená knižnica.
Svetlo sem preniká cez veľké posuvné dvere s matným sklom, ktoré dnu vpustí slnečné lúče, nie však pohľady okoloidúcich.
Čelo postele nechali očalúniť podobne ako kreslá v knižnici.
Luster pripomínajúci hmyz vyrobili na zákazku. Jeho legendárna trojramenná verzia od Sergea Mouillea je z roku 1958.
Veľkorysý priestor bytu so stropom vysokým takmer 5 m je sčasti rozdelený na dve podlažia. Na prízemí je veľká denná miestnosť s jedálňou a kuchyňou otvorená cez dve podlažia a samostatná knižnica. Na vstavanom poschodí je pracovňa a spálňa s toaletou.
Daniel Hopwood
Po ukončení štúdia na Univerzite vo Westmisteri, v Inštitúte architektúry princa z Walesu, založil v roku 1987 v Londýne vlastné dizajnérske štúdio. Pôsobí tiež ako riaditeľ Britského inštitútu interiérového dizajnu. Jeho projekty boli publikované v mnohých časopisoch a podieľa sa aj na populárnom televíznom programe Britain’s Best Homes (Najlepšie domovy Británie).