Vkusná rekonštrukcia historického domu v radovej zástavbe
S Big Benom sa zoznámi každý návštevník Londýna. Je to jedna z povinných jázd, ktorú absolvujú aj tí, čo nechcú. Menej ľudí už ale vie, že pri ceste do Spojeného kráľovstva si môžu obzrieť aj Malé Benátky. Je to atraktívna štvrť západného Londýna, kde v rozšírených kanáloch kotvia hausbóty. Neďaleko na suchej zemi sa nachádza historicky citlivá viktoriánska radovka. DOS Architekti dostali úlohu rozšíriť prízemnú časť jedného z domov a oživiť ju tak, aby zopár vybraných historických prvkov zachovali.
Začnime teda s prehliadkou tam, kde klasická architektúra dostala svoj kúsok na výslní, hoci podstatnú časť histórie odstránili už predchádzajúci majitelia.
Spoločenský priestor je práve takýmto miestom. Klasický kozub si už čo-to pamätá. Ornamentálna výzdoba si vystačí s bielou farbou, aby sa svojou mierou kontrastnosti mohla prispôsobiť okolitému časovému posunu. Bez okolkov holduje súčasnosti spolu s lustrom.
Kozuby v tom však nie sú samy. Výborne im rozumejú viktoriánske ozdobné reliéfy na stenách. Na obrovské dvojkrídlové dvere za sebou radených miestností sa v múzeách obyčajne pozeráme ako na niečo, čo do dnešnej doby už nepatrí. Pritom sa práve ich charakter sa dá výborne využiť pri otvorenom koncepte priestoru. Načo búrať, stačí otvoriť…
Nábytok a doplnky tu reprezentujú 20. a 21. storočie. Farby sú však skôr tlmené, jemné a aj línie upozorňujú na to, že dizajn sa občas pohybuje po špirále. V kontexte s autentickými historickými prvkami to však vytvára pocit bezkonfliktnej nadčasovosti s príjemnou mierou kontrastu.
Spálňová časť si tiež trochu načrela z histórie. Tapeta so zlatým vzorom a krištáľový luster odvážne pripomínajú, ako sa kedysi bohatstvo odrážalo na vkuse. V kombinácii s moderným minimalizmom sa však nákazy dobovým gýčom až tak báť nemusíte.
Je načase presunúť sa do kuchyne. Tu požadované modernizujúce oživovanie starého objektu nabralo na intenzite. Hladké biele steny, bodové osvetlenie, kuchynský ostrovček a antikorové spotrebiče… Jemné prírodné odtiene však ostali, doplnky sú však o niečo žiarivejšie a jednoduchšie. Ďalší neklamný znak, že doba pokročila aj za týmito múrmi. Najzaujímavejšie sú snáď drevené stoličky –barové, moderne tvarované, no ich dekor by pokojne uspel aj o pár storočí skôr. Podarili sa!
Blížime sa k tomu, čo tomuto starému bývaniu dodalo originalitu a nový esprit. Posaďte sa v jedálensko-terasovej časti s odvážnym rozšírením do priestoru. Vďaka nej tento starý dom vyčnieva z radu a nikto si ho nepomýli s iným.
Hi-tech oceľový rám, zasklené steny, futuristické svietidlá a nečakaný prímorský poster mali priestor nielen efektne rozšíriť pre potreby rodiny klienta, ale podľa slov architektov aj pridať do zahmlených anglických ulíc svetlo a slnečnú atmosféru. Možno sa spolu s nami spýtate, či by to nezvládli aj bez fotopomôcky, no keď sa znovu pozriete „von stenou“, necháte túto otázku bokom…
Sklenená „kocka“ odvážne vytŕčajúca z vážne klasickej viktoriánskej fasády v obľúbenej štvrti Londýna. Mohlo by sa zdať, že pri akomkoľvek citlivom prístupe k pôvodnej architektúre to tu má tradícia zrátané. Omyl. Ako hovoria autori, oživovali a stupňujúcim sa kontrastom chceli dosiahnuť, aby „dve architektúry“ – terajšia a tá minulá – boli ešte krajšie. Misia splnená, zdá sa!
foto: inthralld.com