Zarámovali si ho
Už zase tí mladí. Ak chcú byt a podľa svojho, urobia pre to všetko, aj keby sa mali nasťahovať do paneláka. Koľkí z nich si hovorili, že panelákový osud svojich rodičov nezopakujú. A zopakovali. Ešte sa aj tešili, že sa majú kam prehniezdiť. Tak ako mladá dvojica, ktorú sme navštívili. Z radosti sa celkom nezbláznila. Prv, než byt začali zanášať nábytkom, obaja si dobre rozmysleli, ako by mal nakoniec ich nový domov vyzerať.
Tak ako?
Ideme. Staršie sídlisko šťastne umiestnené v nezamorenej časti hlavného mesta. Panelákom dýcha na chrbát naozajstný les, ktorý sa kde-tu zabudol aj medzi socialistickou zástavbou zo 70. rokov. Parkovanie pod nosom a na električkovú zastávku dve-tri minúty. Mesto svojimi chápadlami nedočiahne ani na začiatok ulice. Pracovný deň ostal o dva bloky nižšie v pulze hlavnej ulice. Panelák síce neočaril, ale takéto miesto sa v meste nenájde iba tak. Však Ivana sa aj nahľadala! Niežeby dobrá ekonómka mala viac času ako šikovný odborník na video postprodukciu (pozn. redakcie: v rodnej reči ide o vizuálne efekty pre video), ale obom prischli úlohy akosi samozrejme. K programom, s ktorými sa dá zariadiť budúci byt na nečisto, mal bližšie Viktor, a tak teda tvoril. Vyliezlo z toho niekoľko návrhov, ktoré mali spoločný nápad – bude sa trochu búrať, trochu stavať, najmä sa „vypitvú“ všetky rozvody, podlahy, vrstvy všeličoho a nakoniec sa to všetko zarámuje!
Lepšie spolu v panelákuChvíľu trvalo, kým sa Viktor prebral zo šoku po otvorení bytu. To ešte vtedy, keď netušil, čo naňho čaká za zatvorenými dverami inzerovaného 3 + 1. Zvyknutý na síce malý, ale čistý bytík v novostavbe, musel použiť veľkú dávku predstavivosti, aby uvidel vo výhľade niekoľkých mesiacov primerane veľký, svetlý priestor pre dvoch. Tu sa cítiť ako doma? To bude riadna fuška! Povrchy stien boli omietnuté niekoľkými vrstvami, natreté, otapetované a viac ako len niekoľko rokov neudržiavané. Staré linoleum bolo zažraté do dlážky pod vrstvou nejakého čuda. Viete si to predstaviť! V takej chvíli i veľmi odolné povahy zatúžia po totálnom obnažení stavby až na kosť.
Keď sa rozhodli pre dôkladnosť, vedeli, že na to „doplatí“ aj elektrina a všetky tie rozvody, bez ktorých to už dnes nepôjde, ak chcete mať v modernom domove napríklad dva televízory, počítače, plne vybavenú kuchyňu, vežu s dobrou muzikou a občas budete ešte i prať a vysávať. „Chceli sme, aby bol náš domov presiaknutý novotou, a tak sme menili všetko, s čím sa dalo pohnúť. Našťastie bytovka bola z vonkajšej strany zateplená už vtedy, keď sme byt kupovali. Aj tak sme vymenili i okná. Navyše, vlastníci bytov sa evidentne starajú o celý dom, a to bola jedna z pohnútok, prečo sme sa rozhodli pre túto adresu,“ spomína Viktor. Jediné, čo prežilo z pôvodného stavu, boli liatinové radiátory. Jednoducho – páčia sa im viac a sú presvedčení, že majú výbornú výhrevnosť. Nakoniec si povedali: lepšie spolu v paneláku, ako sa denne vracať do malej garsónky… „Odísť z novostavby a nasťahovať sa sem bola predovšetkým záležitosť túžby po väčšom priestore. Každý sa chce dostať do väčšieho, ak môže.“
Ktosi sa nesťažuje„Mám známeho. Vedel som, že robí i väčšie stavby, fasády domov… Myslel som si, že budem musieť na rekonštrukciu dozerať, ale bol naozaj spoľahlivý, aj jeho ľudia. Dostal môj neokótovaný návrh bez mierky, len moju predstavu z počítača. Niekoľkokrát sme to prebehli, s ceruzkami nakreslili na steny, odkiaľ-pokiaľ. Remeselníci urobili to, čo som chcel…,“ pochvaľuje si Viktor, ktorý mal šťastnú ruku na dobrú stavebnú firmu. „Kým sme všetko vymenili, bývali sme tri mesiace u kamaráta. Peniaze za garsónku sme ‚rozpustili‘ v tomto byte.“ Mladí sa občas išli pozrieť na stavbu spolu s Frankym. Ten si to tu vopred dôkladne označkoval, a keď najbližší priateľ človeka niečo označí za svoj domov, je predpoklad, že z toho domov aj bude.
Okrem Frankyho zásluh sa o konečný výsledok pričinila i poctivá robota stavebnej firmy. Aj také sú. „Keď sme dali robiť elektrinu, deviati vymenili všetko za jeden deň. Jeden klopkal, druhý sekal káble, tretí rovno sadroval… a bolo.“ Remeselníci dokonca bez problémov vyhoveli požiadavke na výšku soklov. „Nechcel som štandardných 8cm, a tak všetky keramické sokle urobili do výšky parketových líšt v obývačke – teda 4,5 cm. Pekne sa to spojilo. Stavebnú firmu sme potrápili aj s obkladmi, na ktoré sa použila rovnaká exteriérová keramika ako na dlažbu v chodbe a kuchyni – o 4 mm hrubšia. Viac vyhovovala našej predstave o farbe a povrchu ako iné vzory. Obkladanie (a najmä rezanie) si pýtalo riadnu dávku remeselnej zručnosti.“
Šatník alebo zrkadlo„Ako väčšina ľudí, aj my sme boli najprv nadšení z predstavy, že budeme mať vstavanú skriňu so zrkadlami. Potom sme sa lepšie rozhliadli a zistili sme, že my vlastne žiadne skrine nechceme. To, čo sme naozaj potrebovali, bola jedna miestnosť na všetko, čo využívame len z času na čas. Máme teda svoju trinástu komnatu. Byt sme nemuseli zahltiť nábytkom. Na stene v obývačke, ktorá bola pred zmenou dispozície bytu súčasťou chodby, teraz visí zrkadlo. Kto ešte neviezol 1,90 metra dlhé zrkadlo v osobnom aute, môže nám veriť, že je to jeden z nezabudnuteľných zážitkov. To sa povie: vložiť, odviezť, vybrať, vyniesť a zavesiť…“
Na vzhľade záleží
Oni z toho urobili normálne zaujímavé bývanie, a pritom nevyhadzovali peniaze za „ťažké“ úlety. „Zvykli sme si na to, ako náš byt vyzerá. Nepríde nám už ničím zvláštny. Iba kamaráti, ktorí k nám prichádzajú, sa nadchýňajú. Viem, že sú modernejšie a zaujímavejšie byty, ale hovoria nám, že tento je taký iný. Ľudia majú farebnú stenu, a tým skončia. Chcel som, aby steny a priestor navzájom tvorili jeden celok.“ Podarilo sa. Už od vstupu do bytu farebná plocha steny v predsieni opticky pokračuje v obrysoch obývačky.
Podhľad so svietidlami v kuchyni a čelná stena v spálni sú vo farebnom kontexte s bordovým orámovaním hlavného obytného priestoru. Sivá, biela, bordová. Ukázalo sa, že sivá lepšie modeluje priestor, príjemnejšie lomí svetlo pri súmraku. Sklené posuvné dvere odľahčili prechod medzi spálňou a obývačkou. Predtým nechali vybrať staré oceľové zárubne, začistili sa ostenia, rohy sa zabezpečili kovovými profilmi, teraz ukrytými pod omietkou. Ničoho nie je ani priveľa, ani primálo. Moderné, ale nie „do bezvedomia“; aj s nábytkom, aj s dostatkom priestoru a ešte k tomu ten nápad s bordovým rámovaním v strede bytu. Dobré.