Nechajte ich dýchať!

Nechajte ich dýchať!

13. 03. 2007
Zdieľať

Už to nie sú deti, ale ani úplne dospelé bytosti, sú plní nestálosti, zmien a hľadania identity. Určite však potrebujú mať pocit súkromia a sebarealizácie. O kom hovorím? O tínedžeroch. Predstavy pubišov o používaní detskej alebo študentskej izby sú väčšinou v úplnom protiklade s predstavami rodičov, no stačilo by, keby iba niekto počúval, čo chcú.


Nechajte ich dýchať!

82585

Oni toho naozaj nechcú a nepotrebujú veľa, aj keď to je asi veľmi individuálne. Chalanom je viac-menej jedno, akú farbu má posteľ a koberec v izbe, hlavne nech sa tam zmestí čo najviac audiotechniky alebo počítačových komponentov. Baby zase určite privítajú veľký šatník a čo najväčšie zrkadlo. To sú tie finančne náročnejšie požiadavky, ktoré sa nezaobídu bez konfrontácie. Ak však majú svoju predstavu o farbenom ladení svojej izby, nechajte ich, nech sa vyzabávajú. Túži vaše dieťa po čiernej stene? Tak nech si ju samo vymaľuje. Neustále si lepí na steny plagáty? Pomôžte mu s tým a urobte z núdze cnosť – vytvorte spoločne v bývalej detskej izbe stenu, ktorá bude namiesto tapety oblepená od stropu až po podlahu plagátmi a vznikne zaujímavá koláž. Berte to ako umelecké dielo a vyjadrenie osobnosti.


Nechajte ich dýchať!

82563

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

Čo je však dôležité? Uvedomiť si, že to už nie sú deti a aj rozmery nábytku už musia byť dimenzované pre dospelého človeka. Dospievajúcemu potomkovi treba určite zabezpečiť výškovo vyhovujúci stôl a stoličku. A keďže s vekom pribúda aj viac učenia, rastú aj nároky na priestor určený na odkladanie kníh a rozličných učebných pomôcok, čiže police, zásuvky či kontajnery. Základom by mala byť dostatočne veľká pracovná plocha, ktorú možno dopĺňať, napríklad o stolík na počítač či rozličné rohové stolíky. Tínedžer ocení aj nábytok na kolieskach, zmenu nálady môže potom vyjadriť úpravou svojej izby. A keď sa občas zvýši počet bytostí v preddospelom veku vo vašom byte, pokojne ich môžete zatvoriť do izby vášho potomka – ak sa presunie nábytok, pomestia sa na podlahu.
 

Pracovný stôl pre študenta by mal mať rozmer minimálne 85 × 120 cm, ale pokiaľ je to možné, tak radšej 85 × 150 cm. Nezabudnite na káble od počítača. Len tak voľne visiace zo stola a potom pohodené na podlahe by mohli byť príčinou úrazu, takže zakrytý rozvod kabeláže je dobrá investícia. Dôležitá je aj kvalitná pracovná stolička, nie kuchynská – tá sa nedá výškovo nastaviť, spôsobila by iba oblý chrbát vášho potomka. Hrana sedadla by mala byť zaoblená, aby nedochádzalo k obmedzenému prietoku krvi v podkolení. Bedrová opierka by mala byť na stoličke výškovo nastaviteľná a jej výška by nemala presahovať oblasť lopatiek.


Nechajte ich dýchať!

82587


Nechajte ich dýchať!

82588

Ak máte možnosť vytvoriť mladej alebo mladému aspoň maličkú ale vlastnú kúpeľňu, neváhajte.

Správne osvetlenie môže pozitívne vplývať aj na kolísavú psychiku mladého tvora. Umiestnenie pracovného stola by malo byť podmienené správnym denným aj umelým osvetlením. Pravák by mal mať stôl umiestnený tak, aby mu z ľavej strany dopadalo svetlo od okna na pracovnú plochu, a ľavák, samozrejme, naopak. V opačnom prípade si bude vlastnou rukou tieniť. Pre umiestnenie pracovnej lampy platí to isté.

 

Boj s veternými mlynmi


Nechajte ich dýchať!

82581

Takto by sa dal nazvať boj o upratanú izbu vášho potomka. Takže odkladacie plochy a úložné priestory sú nevyhnutnosťou. Keď na dieťa nemilosrdne útočí hora učebníc z jednej strany izby, hora povyťahovaného oblečenia z druhej strany a na hlavu mu padajú knižky, treba s tým niečo urobiť. Aj učenie ide lepšie v upratanej izbe, pretože usporiadanie miesta, kde človek žije, pôsobí na jeho psychiku. Najmä pre chlapcov sú vhodnejšie skrinky s dvierkami, ktoré neodporúčam nikdy otvárať, no zídu sa aj otvorené police, najmä na knihy a CD. K zodpovednejšiemu prístupu k vlastnému priestoru možno pomôžu aj vlastnoručne vymaľované steny, ktoré v plnej miere prenecháte na svojho tínedžera spolu s usporiadaním nábytku v izbe. A verte, že sa určite nezhodnete, tak to neriešte.


Nechajte ich dýchať!

82586

Detaily a doplnky dotvoria celkový imidž

To sú tie veci a vecičky, ktoré si asi každý mladý nazvláča domov alebo ktorými si chce vyzdobiť či skrášliť svoju izbu. Pomôžte mu s upevnením na stenu, napríklad pripevnením lišty s posuvnými háčikmi, na ktoré sa dajú tie vecičky zavesiť, alebo ušitím vrecúšok, ktoré zavesené na stene tiež môžu slúžiť na odkladanie drobností. Jedno veľké pohodlné kreslo zaujímavého tvaru alebo v atraktívnych farbách, v ktorom sa dá aj zaspať, určite tiež poteší. A takmer každý tínedžer ocení nástenku. Dovoľte im realizovať sa aspoň doma, vo vlastnom prostredí, nech sa tam cítia pochopení. Vrátia vám to v podobe menšieho počtu hádok, a keď to nepomôže, musíte si počkať, kým z toho nevyrastú. Niektorí!

Kategória: Bývanie Detská izba Nábytok
Tagy: detská izba di dizajn nábytok
Zdieľať článok

Diskusia