Nový interiér starého domu

Nový interiér starého domu

06. 10. 2011
Zdieľať

Dnešné riešenie venujeme rekonštrukcii staršieho rodinného domu, ktorý obýva štvorčlenná rodina. Rodičovský dom sa nachádza v stabilizovanej urbanistickej štruktúre a majiteľom vyhovuje jeho poloha aj súčasná podoba. Starší dom prešiel v 90. rokoch minulého storočiaradikálnou prestavbou, pri ktorej sa však nemenila dispozícia vnútorných priestorov. Všetky otázky ovplyvňujúce kvalitu bývania zostali otvorené a majitelia sa k nim vrátili až v súčasnosti. Ich rozhodnutie premeniť tvár domu sa tentoraz dotklo všetkých priestorov.

Vážená redakcia,
Obraciame sa na Vás s prosbou o pomoc pri zariadení nášho domu, ktorí sme zdedili po starých rodičoch. Dom má za sebou úspešnú vonkajšiu rekonštrukciu, ale vnútorné usporiadanie ostalo v pôvodnom stave. Sme mladá štvorčlenná rodina a žiadalo by sa nám trocha živšie zariadenie, ktoré by viac vyhovovalo nášmu životnému štýlu.
Ďakujeme za pomoc a prajeme Vám veľa zaujímavých strán.

S pozdravom rodina Kozárová

 

Rodinný dom má štandardné dispozičné rozloženie. Prízemie domu tvorí hlavná rodičovská časť, so všetkým čo k nej prináleží. Poschodie domu obývajú deti v školskom a predškolskom veku. V riešení sa zameriavame najmä na ústrednú časť, ktorej podobu prinášame vo dvoch alternatívach. V oboch prípadoch je potrebné zohľadniť všetky limitujúce vstupy – inžinierske siete, komínové teleso či prepojenie so záhradou. Pri návrhu sme sa rozhodli nenarúšať nosné konštrukcie a využívať jestvujúce otvory a komunikácie.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste


Alternatíva A

Rozloženie priestoru je postavené na štandardnej schéme v nadväznosti: kuchyňa – jedáleň – obývacia časť. Kuchyňa je v oboch alternatívach súčasťou otvorenej koncepcie a jej charakter by mal korešpondovať so zvyšným zariadením. V tomto riešení sa kuchyňa uzatvára voči obývačke ostrovčekom. Zostavu „uzavretej kuchyne“ tvoria vysoké skrine so vstavanými spotrebičmi, umývacie centrum a varenie je umiestnené na varnom ostrove. Ostrovček zároveň vytvára ďalší priestor na príležitostné stolovanie. Kuchynskú linku opticky odľahčujú antikorové nožičky ostrova a výtvarne ju dopĺňajú svetlé lakované paralelne sa otvárajúce dvierka a drevený obklad steny. Kuchyňu s obývačkou spája jedáleň s rozľahlým stolom pre šesť osôb. Stolovaniu dominuje drevo a prírodné materiály, stôl zvýrazňuje dvojica závesných svietidiel s tienidlami s kovovým leskom. Zmena sa dotkla architektúry kozubového telesa – štýlovo rustikálny kozub nahradil formou jednoduchý, ale dominantný prvok s nikou na uskladnenie dreva. Sedací nábytok obývacej izby tvorí zostava 2 + 3, ktorú dopĺňa otočné kreslo. Farebnosť je postavená na jesenných farbách: čerešňové odtiene dopĺňajú krémové a olivovo zelené farebné tóny. Priestoru dominujú tri francúzske okná s výhľadom do záhrady, ktoré možno oživiť riasenými textíliami.


Alternatíva B

Alternatíva B
Silvia Husárová, Ing. arch. Pavol Husár


Alternatíva A

Alternatíva A
Silvia Husárová, Ing. arch. Pavol Husár


Alternatíva A

Alternatíva A
Silvia Husárová, Ing. arch. Pavol Husár

 

Alternatíva B

Alternatíva B je dojmovo mladistvejšia a neformálnejšia. Sústreďuje sa na svieže nábytkové prvky, ktoré rozhodujúcou mierou určujú vnútorný priestor. Kuchyňa je formovaná do nízkej zostavy s redukovaným množstvom skríň. Spotrebiče sú rovnako ako v prvom riešení integrované do korpusov linky. Varné centrum je súčasťou zostavy v tvare L, ktorú zakončuje zasklený príborník. Jedálenský stôl sa posúva hlbšie smerom do kuchyne a tvorí jej integrálnu súčasť. Jeho kruhový tvar je vhodne doplnený kultovými plastovými stoličkami. Presunutím stola do kuchyne sa uvoľnil priestor na eamesovskú leňošku s knižnicou umiestnenú pred kozubom, ktorá je ako stvorená na príjemné podvečerné posedávanie. Nábytok v obývačke tvorí rohová sedacia súprava a úložná zostava s plnými posuvnými čelnými plochami. Tu sa môže umiestniť audio-video technika, v rozsahu určenom užívateľmi domu. Svetlé dreviny a biele plochy nábytku kontrastujú s niekoľkými farebnými akcentmi, prípadne či už na nábytku, alebo doplnkoch. Ak budú ústredné kusy nábytku vyhotovené s nadčasovými povrchmi a farbami, náladu možno aj po rokoch veľmi jednoducho zmeniť alebo znovu určiť výmenou podlahovej či okennej textílie, prípadne inej dekorácie.


Alternatíva B

Alternatíva B
Silvia Husárová, Ing. arch. Pavol Husár


Alternatíva B

Alternatíva B
Silvia Husárová, Ing. arch. Pavol Husár


Alternatíva B

Alternatíva B
Silvia Husárová, Ing. arch. Pavol Husár

Silvia Husárová, Ing. arch. Pavol Husár
H & H architecture
Kukučínova 2, Nové Zámky
Tel.: 035/6422 423
s_husarova@mail.t-com.sk

 

Kategória: Bývanie Navrhovanie interiéru
Tagy: interieru navrhy
Zdieľať článok

Diskusia