![](https://mojdom.zoznam.sk/wp-content/uploads/2020/01/2130769-768x432.jpg)
Obývacia izba v štýle hygge
Hygge vyjadruje schopnosť sústrediť sa v živote na príjemné maličkosti, ktoré vám urobia radosť. Umenie spomaliť v uponáhľanom živote, odložiť povinnosti bokom a nájsť si chvíľku pre seba a svojich blízkych. Ideálna je na to napríklad obývačka.
Hygge – pohoda po dánsky
Zariadiť obývačku v dánskom štýle hygge nie je zložité a ani náročné na rozpočet. Nemusíte sa riadiť žiadnym konkrétnym štýlom, dôležité je obklopiť sa tým, čo sa páči vám a čo pôsobí útulne. Rozhodne sa však nezaobídete bez niekoľkých solitérov a doplnkov.
Pohodlný, mäkký gauč, kde sa dá ležať a oddychovať tak, že sa vám z neho nebude chcieť vstať. Nesmú na ňom, samozrejme, chýbať vankúše ani deky. Koberec z prírodného materiálu, najlepšie s dlhým vlasom a vo svetlých farbách. Zopár obľúbených dekorácií z ciest, ktoré vám budú pripomínať pekné chvíle. Fotografie z minulosti.
Ak máte kozub, je to dokonalé. Ak nie, nič sa nedeje, svetlo si prineste formou svietnikov a lampášov. Nuž a napokon si naservírujte obľúbený voňavý čaj či fajnovú kávu a s knižkou v ruke sa oddajte relaxu a domácej pohode, možno práve vďaka nej sú tí Dáni taký šťastný národ.
Prírodné materiály pôsobia na naše zmysly oveľa príjemnejšie ako tie z plastu. Jednoduché tvary a striedma farebnosť vás nebudú rozptyľovať pri tom, ako si budete užívať domácu pohodu.
Hübsch
Kôš plný prikrývok. V zimnom období vám dokonale poslúži kôš či truhlica, kde schováte rôzne deky a prikrývky. Budete ich vyťahovať podľa potreby, teploty či nálady.
IB Laursen
Sklenené vázičky s kvietkami či konármi, prípadne zarámované vylisované rastliny, sa hodia do každej obývačky a okrem toho, že interiér doslova oživia, prezradia o majiteľoch aj to, že majú vzťah k prírode.
EUROMANT TEXTILE
Zbohom chaos. Ak nechcete, aby vaša obývačka pôsobila chaoticky, nemiešajte príliš veľa materiálov dokopy. Vyhnite sa aj hypermoderným dizajnérskym kúskom, lesklým plastom, kovom a veľkej elektronike. Uprednostnite drevo, keramiku, vlnu či kašmír.
DFS
TEXT: KATARÍNA BAROŠOVÁ
FOTO: ARCHÍV FIRIEM
ZDROJ: časopis Môj dom 2/2018