Obývačka ako prekvapenie
Je to naozaj lákavá predstava – vrátite sa z dovolenky a doma nájdete obývačku nielen pekne upratanú, ale aj celkom nanovo zariadenú. Svieže farby, úžasné látky, pohodlná sedačka... No, ja by som si dala povedať. A presne takýto návrat z dovolenky si s Jasninou pomocou pripravili mladí manželia Vršanskí.
„Práca s pánom a pani Vršanskými bola pre mňa asi jednou z najkrajších za celý ten čas, čo sa venujem navrhovaniu a realizácii interiérov,“ začína rozprávanie v príjemnej obývačke naša stála spolupracovníčka dizajnérka Jasna Opavská. „Priznali si totiž, že nevedia, čo robiť so svojou obývačkou, a dali sa viesť. To bolo veľmi dôležité. Vďaka tomu išlo všetko veľmi príjemne a harmonicky a vidieť to aj na výsledku. No najlepšie bolo, že uvítali ponuku zrealizovať interiér na kľúč. To finále som si potom naozaj užila.“
Takto vyzerala obývačka Vršanských predtým, než oslovili dizajnérku Jasnu Opavskú… |
Zvyčajný začiatok s nezvyčajným koncom
Zo začiatku všetko prebiehalo tak ako zvyčajne – po prvom stretnutí a rozhovore Jasna vysvetlila mladým manželom svoju predstavu o novom zariadení, potom nakreslila návrh, priniesla vzorky látok, fotografie nábytku a všetko spojila v 3D vizualizácii. Keď Jasna presne vysvetlila, ako by mal interiér vyzerať, a majitelia domu všetko odsúhlasili, nastala zmena – interiér sa bude robiť na kľúč. „Majitelia mali odísť na dovolenku s tým, že nám nechajú kľúče, a my budeme mať týždeň na to, aby sme priestor zmenili.
… a takýto bal Jasnin návrh na jej premenu. |
Moja spolupracovníčka Martina teda mala na starosti zorganizovať veci tak, aby všetko vyvrcholilo presne v dovolenkovom týždni – v pondelok a utorok sa maľovalo, v stredu sa montovali svietidlá a závesy, vo štvrtok prišiel stôl so stoličkami, v piatok sedačka… Upratovačka musela upratať po maliaroch a montéroch skôr, než príde nábytok, a tak ďalej. Jednoducho, všetko muselo do seba zapadnúť.“ Realizácia bola teda bleskurýchla, príprava však trvala pomerne dlho – asi tri mesiace. Bolo totiž potrebné nielen vymyslieť interiér, ale aj objednať nábytok, pričom na niektoré kusy sa čakalo až 16 týždňov. Na Slovensku to totiž tak chodí, že na nábytok sa pomerne dlho čaká.
„Ten finálový týždeň bol veľmi príjemný,“ hovorí Jasna, ktorá tentoraz nechodila ani tak pomáhať pri realizácii, ako skôr pozrieť, čo sa zmenilo. „Bolo úžasné vidieť, ako sa interiér skokmi mení – najskôr boli izby vypratané a biele, keď som prišla druhýkrát, bolo už vymaľované a všetko bolo celkom iné… Každý deň niečo pribudlo a miestnosť sa stále viac približovala k tomu, ako som si ju predstavovala. Tak dlho som mala všetko len v hlave, kreslila som to a zháňala, a počas týždňa to zrazu bola realita. Všetko sa mi zhmotňovalo priamo pred očami. Pre mňa to bola asi najkrajšia časť práce.“
Čo je jasné Jasne
Vráťme sa však na začiatok a poďme pekne po poriadku. Na začiatku bola obývačka, s ktorou boli jej majitelia nespokojní, a ich pomerne nejasná predstava o tom, čo by chceli zmenou dosiahnuť. Nová obývačka mala byť svieža a jednoduchá. Čistý moderný interiér. A domáca pani má rada slniečko a teplo – z toho bol Jasne jasný smer, ktorým sa bude uberať farebnosť a štýl zariadenia. Okrem toho je obývačka v rodinnom dome, takže domáci nemusia bojovať s nedostatkom miesta, ako to býva bežné v bytoch.
Dom je logicky navrhnutý, a tak boli prevádzkové súvislosti a z toho vyplývajúce logické a praktické rozmiestnenie nábytku Jasne jasné hneď na prvý pohľad. „Už pri prvom náhľade som majiteľom všetko porozprávala a vysvetlila, ukázala som im vzorky látok a nábytok v katalógoch, a bola som presvedčená, že moja práca sa tu skončila. Že na tento interiér stačila konzultácia. Patril totiž k priestorom, nad ktorými netreba veľmi špekulovať, kde je všetko hneď od začiatku akosi jasné. Z môjho pohľadu to vyzeralo tak, že už vedia čo a ako – dajú vymaľovať, kúpia nábytok, ktorý som im poradila, nejaké doplnky, nábytok rozmiestnia, ako som im ukázala, a hotovo. Že už ma nepotrebujú.“ Lenže nie každý si vie všetko presne predstaviť, keď Jasna poletuje po miestnosti a vysvetľuje: Tu bude táto sedačka a tamto bude úplne perfektný taký stôl presne v strede, k nemu takéto stoličky a nad ním takéto tri lampy…
A tak zatiaľ čo Jasna odišla s pocitom, že jej práca sa skončila a domáci vedia, čo majú robiť, domáci si tým istí neboli. „Manželia Vršanskí sa mi po čase opäť ozvali, že akosi nevedia čo ďalej. Nakreslila som teda vizualizáciu zariadenej miestnosti, znova som priniesla vzorky, všetko som im ukázala na papieri a znova vysvetlila. Až potom pochopili, o čom som celý čas hovorila. Bolo to také zvláštne. Ja som mala pocit, že je to znova to isté, čo som im už raz povedala, veď je to naozaj jednoducho zariadený interiér. Je predsa logické, že sedačka má byť tu, veď kde inde by mala byť… Občas zabudnem, že nie každý vníma priestor rovnako,“ uzatvára Jasna s úsmevom.
Jasna odporúča |
Sviežo, teplo, útulne
Jasna však neostala len pri usporiadaní nábytku, ktoré bolo tentoraz veľmi jednoduché a logické, ale, ako je to jej zvykom, dala si záležať aj na farebnom zladení do posledného detailu. Základom, od ktorého sa odvíjala farebnosť celého interiéru, bola podlaha – laminátové parkety s čerešňovým dekorom, ktoré už v dome boli. „Čerešňa je nádherná drevina, ale rôzne čerešňové fólie, ktoré mávajú s naozajstným čerešňovým drevom len málo spoločné, nemám veľmi rada. Tentoraz sa parkety našťastie celkom podarili a nemôžem na ne povedať nič zlé. Takže farebnosť sa odrazila od teplého odtieňa dreva a celá miestnosť je ladená v teplých tónoch. Chcela som, aby to tu bolo také útulné, pretože domáca pani má rada slnko a teplo – čokoládová hnedá je príjemne teplá a pôsobí útulne, oranžové a tehlové odtiene mali miestnosť prežiariť.“
Zariadenie vyberala Jasna z ponuky slovenských a českých výrobcov: „Snažím sa vyhľadávať nábytok buď od slovenských výrobcov, alebo od prvododávateľov. Takto možno dostať špičkovú kvalitu za rozumné ceny. Aj na Slovensku sú totiž kvalitní nábytkári a s nimi sa snažím spolupracovať prednostne. I keď napríklad tieto skrinky neboli lacné, rozhodne bola ich cena primeraná materiálu a spracovaniu – sú z dubového masívu, takže už samotné drevo má svoju hodnotu.“
Viac než čerešnička na torte
Pomerne veľkú sumu domáci investovali do textílií, ktoré v tejto obývačke splnili naraz tri úlohy – sú dekoráciou a zabezpečujú aj súkromie a tienenie. „Tmavé pásy okolo okien sú veľmi dekoratívne, a pretože sú nepriesvitné, stačí ich zatiahnuť a v interiéri je súkromie a tma,“ vysvetľuje Jasna. „Na oknách je systém japonských stien, ktorý sa dnes teší veľkej obľube, pretože sa hodí aj do moderných priestorov. Je to výborné striedme riešenie pre ľudí, ktorí nechcú strohé holé okná ani žalúzie, ktoré pôsobia chladne, ale nechcú ani riasené záclony a závesy, ktoré sú priveľmi romantické a s jednoduchým interiérom neladia. Japonské steny však vyžadujú dostatok miesta a aj peňazí, pretože tento systém je dosť drahý. Aj v tomto byte bola investícia do textílií nemalá, ale určite nebola zbytočná, pretože práve textílie dali interiéru šmrnc a pocit luxusu.“
Jasna odporúča |
A prišiel deň D
… keď sa mali majitelia domu vrátiť z dovolenky. „Pôvodne mali prísť v nedeľu večer, a tak sme boli aj s Martinou ako na ihlách, prečo nevolajú, či sa im interiér nepáči… Vrátili sa až v pondelok, preto pán Vršanský zavolal až na druhý deň. Bol úplne dojatý a povedal vetu, ktorá bola pre mňa asi dôležitejšia než všetko ostatné – že konečne majú domov. Ten pocit, keď vám niekto niečo také povie, sa nedá opísať. Je to asi najväčší dôvod, pre ktorý túto prácu robím.“ Neosobná obývačka, v ktorej sa Vršanskí necítili dobre, sa počas dovolenky naozaj zmenila na nepoznanie a Jasnine slová potvrdil aj pán domáci: „Keď sme vošli, nemali sme pocit, že sme v novom. Hneď od prvého kroku sme sa tu cítili ako doma. Akoby to takto bolo odjakživa.“