Obývačka v lofte – otvorene a loftovne

Obývačka v lofte – otvorene a loftovne

22. 04. 2010
Zdieľať

Komu by začiatkom 60. rokov minulého storočia prišlo na um, že ťažké priemyselné haly, mlyny, vodné veže či sklady sa raz stanú miestom pre bohémsky ľahký pocit z priestranného domova a neskôr aj prestížnou adresou dobre situovaných vyznávačov loftového bývania? Ostatní tvoriví obyvatelia loftov odkrývajú estetiku industriálneho prostredia špecifickým spôsobom. Prichystali sme pre vás niekoľko námetov na loftovú nôtu.

Čo vlastne súčasníkov k bývaniu v otvorenom priestore priťahuje? Módna prezentácia architektonických trendov, nepopierateľné výtvarno vzdušného, svetlého a otvoreného interiéru alebo vnútorná potreba vymaniť sa zo zaškatuľkovaného domova? Domova síce pre niekoho útulného, ale priveľmi stiesneného pre nespútané povahy, ktoré sú celé nesvoje, ak musia byť zavreté medzi štyrmi stenami malých miestností.

Zvážte, koľko otvorenosti od priestoru znesiete a koľko odkladacieho priestoru potrebujete nielen na svoje veci, ale aj na vlastné pohodlie a pre pocit bezpečia. Viete si predstaviť pracovný kút, miesto na spanie, posedenie s knihou bez toho, aby ste cítili oporu v hmotných stenách? Budete sa tešiť za každých okolností z voľnosti bez priečok a voľnému prúdeniu energie v ešte uvoľnenejšom priestore? Ak pre vás znamená uvoľnený priestor aj uvoľnenú psychiku, potom je pravdepodobné, že sa zžijete s obydlím s voľnou dispozíciou. Svet otvoreného interiéru je najvlastnejší práve bývaniu v loftoch. Architektúra od 80. rokov minulého storočia oficiálne adaptuje industriálne objekty na rôzne formy bývania v loftoch (Manhattan SoHo, Triangle Canal alebo bližšie – dvanásť loftov v Nuselskom mlyne v Prahe).


Obývačka v lofte - otvorene a loftovne

258669
Loft

 

Dizajn Jeana Prouvého overený časom sa od roku 1934 objavuje rovnako v súkromných ako vo verejných interiéroch. Nosné, načierno lakované kostry nábytku pripomínajú oceľové konštrukcie priemyselných hál.


Obývačka v lofte - otvorene a loftovne

258659
Loft

Quintal – industriálne ladené a mechanicky prestaviteľné kreslo v pánskom štýle drží hranatá hliníková kostra. Opierky zhotovili z orechového dreva a sedák z kože. Že vraj sa sedí pohodlne.


Obývačka v lofte - otvorene a loftovne

258676
Loft

Rozhádzaná knižnica-polica na všeličo vyšla z dielne Ole Jensena, aby mohla stáť pri stene alebo aby vo veľkom byte určila hranicu medzi dvoma zónami.


Obývačka v lofte - otvorene a loftovne

258672
Loft

Subtílna kovová konštrukcia a kreslo Tweed ako pripomienka začiatkov moderny

 


Obývačka v lofte - otvorene a loftovne

258657
Loft

Stolík alebo skôr družina stolíkov, ktoré sa vedia stretnúť v rôznych výsledných tvaroch, vyšli z dielne Rodericka Vosa. Dal sa inšpirovať pokojom zenových záhrad a vrátil organické tvary nábytku späť do obývačiek.


Obývačka v lofte - otvorene a loftovne

258679
Loft

Kto vlastní loft alebo aspoň byt s otvorenou dispozíciou, ten má pravdepodobne otvorené dvere pre priateľov. 


Obývačka v lofte - otvorene a loftovne

258668
Loft

Kreslo Cité pamätá časy, keď sa stavali staré fabriky. Vyzerá stále mlado aj napriek tomu, že už prešlo sedemdesiat rokov, odkedy mu Jean Prouvé ohol opierky do spoločnej konštrukcie s podnožou.

ZDROJ: Môj dom špeciál zima 2009 JAGA GROUP, s.r.o.

Kategória: Bývanie Nábytok
Tagy: loft
Zdieľať článok

Diskusia