09. 09. 2005
Zdieľať

Ak chcete v obývacej izbe len bývať, potom by ste nemali mať núdzu o miesto – plocha 20 metrov štvorcových by mala byť dostatočná. Vo väčších priestoroch možno pri dobrom plánovaní umiestniť ešte niečo navyše, napríklad miesto na prácu alebo na hobby. Keďže možnosť voľného pohybu je práve v obývacej izbe veľmi dôležitá, vyplatí sa pri obstarávaní každého kusa nábytku brať do úvahy aj jeho nároky na miesto. Najlepšie je začať pri sedacej súprave.

Kto postupne dopĺňa, má z bývania viac

Ak je rodina väčšia, než je štatistický priemer, alebo ak častejšie prichádzajú na návštevu hostia, potom konvenčná sedacia súprava sotva postačí. Rozkladací čalúnený nábytok ponúka dobrú alternatívu. Tak možno začať s piatimi prvkami usporiadanými v tvare L. Sedačky na kolieskach dopĺňajú zostavu do otvoreného kruhu. Túto zostavu možno ešte rozšíriť pomocou stoličiek prinesených z vedľajších miestností.


Obývačka v paneláku

28200Keď sa vzdáte operadiel na ruky, ušetríte peniaze i priestor. To však nie je za každých okolností potrebné. Ale bez zvláštneho rohového prvku sa môžete zaobísť. Lepšie poslúži rohový stolík. Hostia v každom prípade využijú príručné stolíky, ktoré poskladané na seba nezaberú veľa miesta.

Skrine: nie priťažké, prihlboké, nemotorné

Skriňová stena dokáže stiesniť a urobiť neobývateľnou aj normálnu obývaciu izbu, najmä ak má stena prednú časť z tmavého dreva alebo nalakovanú tmavým odtieňom. Ak ešte len vyberáte nábytok, potom máte príležitosť vybrať úzky nábytok a voľne ho umiestniť. Moderný sektorový nábytok možno dobre usporiadať aj do malých kombinácií. Keď nebude nábytok len jednoducho zoradený pri stene, bude aj malý priestor už na prvý pohľad vyzerať väčší. Najprv pouvažujte, či sa nedajú pristaviť skrinky z oboch strán vstupných dvier. Aj vedľa okna možno neraz postaviť plytké sektorové regále. Nízkymi skrinkami možno obkolesiť sedaciu súpravu alebo písací stôl. Napokon aj diagonálne usporiadanie môže v malej izbe robiť zázraky. Pri tomto usporiadaní sa priestor opticky roztiahne.


Obývačka v paneláku

28198

Užitočné je niečo vynechať

Platí to pre všetky priestory, ale obzvlášť pre malé. Optický nepokoj vyvoláva pocit stiesnenosti. Zmes mnohých ľubovoľne zvolených farieb a hojnosť rôznorodých foriem a vzorov pôsobí vždy neútulne. Negatívnym príkladom môže byť malý priestor vyložený orientálnymi kobercami, tmavá tapeta s výrazným vzorom, alebo nábytok, v ktorom sa kombinujú svetlé a tmavé drevá.


Obývačka v paneláku

28199

Kategória: Bývanie Navrhovanie interiéru Obývacia izba
Tagy: malá obývačka obývacia izba priestor
Zdieľať článok

Diskusia