14. 08. 2007
Zdieľať

Úloha „upraviť“ neveľký byt pre veľkú rodinu sa stáva v našom časopise takmer evergreenom. Aj ďalší z vašich problémov hrá na tú istú nôtu. Zbaviť byt hluchých miest, zbytočných chodieb a vytvoriť užitočný priestor pre všetkých členov rodiny, to bola úloha pre architekta Romana Chrascinu. Majitelia situáciu predpripravili – podarilo sa im zbaviť byt všetkých (!) nenosných priečok a zariaďovaný priestor tak ponúkol značnú variabilitu. My ponúkame hneď tri verzie jedného „paneláka“.

Milá redakcia!
Spolu s manželkou sa chystáme presťahovať do panelákového bytu v dome zo 70. rokov s výmerou približne 55 m2. Keďže dispozícia bytu a kvalita priečok neboli podľa našich predstáv, pustili sme sa do rekonštrukcie. Odstránili sme pôvodné jadro a všetky nenosné priečky, aby sme ich znovu postavili, ale inak, lepšie. Teraz nevieme, ako ďalej. Videli sme niekoľko nápadov v časopise, ktoré sa nám páčili, ako napríklad Hľadajte panelák!, Malý byt s veľkou dušou a iné, ale nebolo možné ich realizovať, pretože nám stále nejaké decimetre chýbajú.


Panelák3

104370

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

Vieme, že sa rôzne možnosti priam ponúkajú, stačí si len vybrať, ale čím viac študujeme, tým viac sa v možnostiach strácame. Logické sa nám javilo spojiť kuchyňu a obývačku do jedného veľkorysejšieho priestoru. Rozmery kuchyne chceme ponechať, ale rozdeliť ju na mokrú a varnú časť. Kúpeľňu, detskú izbu a spálňu sme chceli zväčšiť, a tak odkrojiť z chodby.

Pôvodnú stenu deliacu obývačku a chodbu by sme chceli posunúť až za odpadovú rúru na dažďovú vodu. Medzi spálňu a detskú izbu sme ako priečku plánovali vstavanú skriňu, ale nedokážeme vyriešiť dvere do detskej izby. Nevieme sa dohodnúť, ako rozmiestniť zariadenie v kúpeľni. Zhodli sme sa, že sa zaobídeme bez vane… Páčia sa nám i zaujímavé podhľady a uvažujeme aj o sklenených tvárniciach na presvetlenie kúpeľne. Viete nám poradiť a poslať niekoľko nápadov?
Veľmi pekne vám ďakujem.
Váš čitateľ Ján Köteles

Alternatíva A

Keďže majitelia vnútro bytu takmer celé „vypitvali“, architekt sa rozhodol nedržať sa celkom ich rozvrhnutia bytu a pristúpil k riešeniu inak, novo. Byt rozdelil do dvoch traktov, funkčne i dispozične. Prvý, vstupný trakt tvorí otvorená neprerušená denná miestnosť – napravo od vstupu obývacia časť, naľavo kuchyňa s jedálňou.


Panelák3

104375

V byte chýba predsieň, vznikol tu „americký“ interiér s priamym vstupom do obývacej časti, čo nemusí vyhovovať každej rodine. Odporúčame tento priestor oddeliť či vyčleniť aspoň zmenou podlahovej krytiny – z dôvodu častejšieho namáhania. Odtokovú rúru, ktorá vedie prostriedkom dispozície bytu, architekt Chrascina obstaval originálnym interiérovým prvkom.

Jeho oblé tvary harmonizujú s prostredím a z nepríjemnej prekážky vytvárajú pozoruhodný dizajnový kus. Druhý trakt tvoria spálňa, detská izba a kúpeľňa spolu s WC. Tá zostala i kvôli rozvodom na svojom pôvodnom mieste. Presun kuchyne by nemal veľmi znásobiť nutné stavebné práce, ide len o drobné pootočenie pôvodnej dispozície.

Alternatíva B

Kuchyňa presunutá v opačnom rohu, väčšia obývacia miestnosť a minimálna detská izba charakterizujú druhý variant riešenia panelákového bytu po dôslednej prestavbe. Z pôvodného pôdorysu nezostal – až na umiestnenie kúpeľne – kameň na kameni.Panelák3

104379


Panelák3

104377


Táto dispozícia nie je taká prísne logická ako variant A, najmä kvôli umiestneniu detskej izby. Výhodou je vznik jasne definovaného zádveria, priestranná obývacia izba (jej zariadenie nábytkom bude oveľa jednoduchšie) a odčlenenie kuchyne a jedálne od ostatného priestoru.

Alternatíva C

Variant pre milovníkov organických tvarov – riešenie nesie charakteristický rukopis autora, ktorý mnohí z čitateľov oceňujú v listoch a e-mailoch. Dnešné materiály – priečkovky (pozri kapitolu Stavba v tomto čísle MD) – dovoľujú vyčarovať zaoblenia podľa ľubovôle. Architekt volil oblé hrany kvôli celkovému zmäkčeniu vnímania priestoru. Ostré hrany podstatne zmenšujú i tak malý byt. Daňou za netradičné riešenie je zložitejšie zariaďovanie a vznik „hluchých miest“.

Architekt splnil prianie čitateľov a kuchyňa zostala na pôvodnom mieste, navyše posuvnými dverami oddelená od ostatného priestoru bytu. Jej usporiadanie je samostatná kapitola – „účko“ ponúka najväčšiu pracovnú plochu, takto navrhnutá však počíta so špeciálnymi spotrebičmi (napríklad zásuvkovou chladničkou).Panelák3

104378


Panelák3

104382


A ešte jedna poznámka – trochu problematické sa javí využitie chodby, architekt vyšiel v ústrety tradičnému deleniu obytného priestoru (ponúka predsieň chýbajúcu v ostatných riešeniach), pri takto malom byte sa však predsieň môže zdať zbytočným luxusom. Platí však – ako prakticky vždy pri interiérovom navrhovaní – že záleží predovšetkým na životnom štýle majiteľov.

Kategória: Bývanie Navrhovanie interiéru
Tagy: návrh riešenie
Zdieľať článok

Diskusia