06. 10. 2008
Zdieľať

Naša stála spolupracovníčka, dizajnérka Jasna Opavská, tentoraz vzala do parády byt pre pracovne vyťaženého mladého muža. A keďže sa so zariaďovaním novostavby začalo dostatočne zavčasu, mohla sa do interiérov pustiť naozaj z gruntu – nielen od podlahy, ale aj od múrov a stien. Jednoducho od dispozície. Z dispozičných zmien v malom byte vyťažili všetky miestnosti, asi najviac sa však ušlo kúpeľni – získala nejaký ten štvorcový meter navyše, a ešte aj nadviazala dobré vzťahy so spálňou.

Do dvojizbového bytu by sa mal po jeho dokončení nasťahovať mladý muž. A keďže je pracovne naozaj vyťažený, a zároveň si potrpí na eleganciu – nielen v obliekaní, ale aj v bývaní, zveril zariaďovanie interiérovej dizajnérke. Jasne sa však pohľad na pôdorys budúceho bytu priveľmi nepozdával, a tak neostala len pri špekulovaní o rozmiestnení nábytku či výbere farebnosti. S majiteľom bytu sa dohodla na rozsiahlejších úpravách.

Celkový pohľad

„V pôvodnom projekte bola kuchyňa priečkou oddelená od obývačky, takže nemala prirodzené osvetlenie, medzi vstupnou chodbou a spálňou bola chodbička, z ktorej sa vchádzalo do spálne a do kúpeľne,“ opisuje pôvodnú dispozíciu dvojizbového bytu Jasna. „Prišlo mi to ako premrhaný priestor a nepáčilo sa mi, že tak vzniklo množstvo tmavých zákutí.“ Najmä v malom byte sú chodby a chodbičky naozaj neprimeraným plytvaním priestorom, preto ho Jasna chirurgicky zbavila všetkých apendixov – odstránila priečku medzi kuchyňou a obývačkou, čím dopriala prípadnému kuchárovi denné svetlo, a obývačke viac vzduchu, chodbičku vedľa kúpeľne pričlenila ku kúpeľni, vďaka čomu sa malá miestnôstka podstatne zväčšila.
 

Drobnými zmenami sa vylepšila dispozícia bytu – kuchyňa získala prirodzené osvetlenie, kúpeľňa väčšie rozmery, odbúrali sa zbytočné chodby, ktoré v takom malom byte naozaj nemajú miesto.

Pánska kúpeľňa

164697
Jasna Opavská

„Podľa mňa je veľmi príjemné, keď je v malom byte kúpeľňa prístupná aj z chodby aj zo spálne,“ hovorí autorka návrhu Jasna Opavská.

„Prepojenie kúpeľne so spálňou je dnes moderné, podľa mňa to však nie je len krátkodobá módna záležitosť. Je to totiž naozaj praktické, pohodlné a prirodzené spojenie. Ja osobne odporúčam o takomto riešení uvažovať vždy, keď je to možné,“ dodáva Jasna. Prechodné kúpeľne boli v minulosti pomerne nepopulárnym riešením, ak je však kúpeľňa dostatočne veľká, a ak túto skratku využíva len jeden človek, môže byť veľmi príjemná.

Kúpeľňa

Základ pánskej farebnosti kúpeľne dala podlaha – domáci pán mal celkom jasno v tom, že chce mať v celom byte tmavý laminát. A keď v celom byte, tak prečo nie v kúpeľni? Rovnaká farba podlahy predsa podporí dojem jednoliatosti priestoru, ku ktorej Jasna smerovala už zmenami v pôdoryse. Jasna teda ostala verná tmavej hnedej aj na podlahe v kúpeľni, namiesto laminátu však siahla po osvedčenej dlažbe: „Pri zariaďovaní kúpeľne som vychádzala z obkladov, ktoré sa použili na podlahe aj na stenách. Táto séria obsahuje niekoľko príjemných farieb, ktoré sa dobre kombinujú, a tiež viacero formátov v jednotnom module a mozaiku, takže sa s ňou naozaj dobre pracuje. Začala som teda plánom uloženia obkladu, kombináciou farieb a formátov.
 


Pánska kúpeľňa

164692
Jasna Opavská

 

Pánska kúpeľňa

164693
Jasna Opavská

Jasnin návrh kúpeľne. Pôvodnú chodbičku vedúcu okolo kúpeľne do spálne Jasna pričlenila ku kúpeľni, vďaka čomu vznikla miestnosť s podstatne veľkorysejšími rozmermi.   Vizualizácia. Záchod nie je v samostatnej miestnosti (v byte s jedným stálym obyvateľom to naozaj neprekáža), a ani v kúpeľni nestojí osamotene. Spoločnosť mu robí bidet, ktorý Jasna odporúča všade tam, kde sa naň dá nájsť miesto: „Je to naozaj veľmi užitočný pomocník pri každodennej hygiene, ale aj napríklad pri upratovaní – jednoducho ďalšie umývadlo v praktickej výške.“

Spolu s umiestnením zariaďovacích predmetov a nábytku mi z toho vyšlo členenie a rozmery ník, ktoré v kúpeľni veľmi rada používam. Obložené niky sú totiž praktickými a zároveň estetickými odkladacími plochami, ktoré sa tu vždy zídu. Realizácia sa v tomto prípade síce trochu líši od návrhu, ale tak už to občas chodí. Prax občas prináša nečakané problémy, ktoré treba vyriešiť vhodným kompromisom,“ dodáva s povzdychom dizajnérka. Ďalším dôležitým prvkom, ktorý sa významne podieľa na vzhľade kúpeľne, je sanitárna keramika: Jasna vybrala sériu, ktorú charakterizujú oblé tvary – jej dizajnér sa inšpiroval vajíčkom. „Oblé kusy keramiky akoby zjemnili hranatosť ník a obkladu, a vytvárajú príjemný kontrast so všetkými tými exaktnými pravouhlými tvarmi. Vnášajú do výrazne mužskej kúpeľne trochu ženskej grácie,“ vysvetľuje.
 


Pánska kúpeľňa

164688
Daniel Veselský

 

Pánska kúpeľňa

164683
Daniel Veselský

Pohľad z kúpeľne do spálne (obr. vľavo) a naopak (obr. vpravo). Kúpeľňa je prístupná zo vstupnej chodby aj zo spálne – v byte pre jedného je takéto riešenie nielen prípustné, ale má dokonca viac praktických pozitív než negatív. Podobne ako spojenie kúpeľne so záchodom.

K zaujímavo tvarovaným umývadlám Jasna nevybrala klasický nábytok pod umývadlo, ale vysokú štíhlu skrinku: „Je akoby pokračovaním stĺpika, ktorý oddeľuje umývadlo od záchoda s bidetom. A zároveň je to pohodlný a praktický úložný priestor. Na otvorených nikách tak nemusí ostať nič rušivé, len dekoratívne predmety.“ Pôvodný návrh kúpeľne obsahoval veľkú vaňu s pôdorysom akoby zrezaného kruhu, ktorého pokračovanie bolo naznačené v nikách. Tento originálny prvok sa síce majiteľovi bytu páčil, uprednostnil však skôr pragmatický prístup – denne sa sprchuje, tak si vybral sprchovací kút. Vďaka tomu, že je kúpeľňa dostatočne veľká, mohol si dopriať priestranný, s atraktívnym tvarovým riešením a viacerými praktickými výhodami.
 


Pánska kúpeľňa

164685
Daniel Veselský

 

Pánska kúpeľňa

164686
Daniel Veselský

Sprchovací kút nemá dvere – čo sa nehýbe, to sa nepokazí, navyše sa hladké plochy bez komplikovaných koľajníc omnoho jednoduchšie čistia. To, aby sa pri sprchovaní nepokropili všetky steny v kúpeľni, zabezpečuje dômyselné tvarovanie kúta. Toto nepochybne atraktívne riešenie si však vyžaduje dostatok priestoru.   Voľba: radšej sprcha než vaňa, je typicky mužská. Muži totiž pristupujú ku kúpeľni viac pragmaticky než „relaxačne“. Praktickým detailom v sprchovacom kúte je otočná sklenená stienka s poličkami na všetko, čo pri sprchovaní potrebujete.
Obklad a dlažba: PolySystem
Umývadlo, záchod, bidet: Kolo, séria Ego
Nábytok: Kolo
Batérie: Hansgrohe
Sprchovací kút: Roltechnik


Pánska kúpeľňa

164689
Daniel Veselský

Spálňa

Na kúpeľňu nadväzuje spálňa, ktorú, podobne ako kúpeľňu, charakterizujú výrazné mužské prvky, zjemnené ženskou rukou. „Spálňa je maličká a zariadená veľmi jednoducho,“ hovorí Jasna na prahu kúpeľňových dverí. „Ešte sem pribudne plytká skriňa pri stene, ktorú nám však zatiaľ nedodali. Pretože táto miestnosť je naozaj malá, musí sa vyrobiť na mieru. Bude hlboká len 45 cm, čo na uloženie väčšiny vecí postačí, a vešiaky budú inde. Hlavný odkladací priestor – veľká šatníková skriňa – je v chodbe a pre jedného muža stačí. Miesto sa ušetrí aj posuvnými dverami.“ Ako v celom byte, aj tu bolo o podlahe rozhodnuté – mala byť výrazne tmavohnedá.
 


Pánska kúpeľňa

164698
Jasna Opavská

 

Pánska kúpeľňa

164699
Jasna Opavská

Vizualizácie návrhu spálne. Malá miestnosť je zariadená veľmi jednoducho – posteľ, nočné stolíky a skriňa pri stene. Plytká skriňa presne do malej miestnosti sa musí vyrobiť na mieru, miesto sa ušetrí aj posuvnými dverami.

K tmavým laminátovým parketám vybrala Jasna svetlé krémové tapety s rastlinným vzorom: „Tapety sa momentálne vracajú vo veľkom štýle a je naozaj veľmi dobrý výber. Okrem toho, že boli farebným východiskom pre celú miestnosť, je to taký decentne nežný prvok – mužské farby a k tomu vzor. Vzory a štruktúry, ktoré sa v tejto spálni objavujú na tapete a nábytku, sú samé osebe skôr ženským prvkom, v tomto prípade však pôsobia takmer neutrálne – nie sú typicky mužské, ale ani výrazne ženské.“
 


Pánska kúpeľňa

164690
Daniel Veselský

 

Pánska kúpeľňa

164691
Daniel Veselský

„Omylom som kúpila lampy, ktoré sa montujú na stenu na miesto, kde je privedená elektrina,“ spomína si Jasna. „Ale rozvody takto pripravené neboli, takže som potrebovala lampy, ktoré sa zastrčia do zástrčky. Našťastie som tu mala k dispozícii šikovných majstrov, ktorí prirobili k lampe elektrickú šnúru a pod lampu vypínač.“   Kúpeľňou a spálňou, samozrejme, byt nekončí, do obývačky a kuchyne sa však pozrieme až nabudúce. Zatiaľ prezradím len toľko, že aj tu sa k slovu dostali trendové tapety. (Pohľad z obývačky do spálne)

Decentná farebnosť z tapety sa opakuje aj na oknách. Jasna tu použila trendové japonské steny: „Mužom sa väčšinou nepáčia riasené záclony a závesy, ale okná treba niečím zakryť, aby sa zjemnilo svetlo a aby miestnosť nepôsobila tupo. Japonské steny sú takou mužskou voľbou – sú jednoduché, aj tienia, aj decentne dekorujú.“

 

Nábytok: Jasna Design
Podlaha: Parkett Plus
Japonské steny, textilné doplnky: Jasna Design

Článok bol uverejnený v časopise Môj dom 09/2007.

Kategória: Bývanie Kúpeľňa, WC Navrhovanie interiéru Spálňa
Tagy: kpl kúpeľňa riešenie spálňa
Zdieľať článok

Diskusia