30. 06. 2010
Zdieľať

Podlaha v kuchyni plní zjednocujúcu funkciu, prípadne môže slúžiť aj ako oddeľujúci prvok v kuchyni spojenej s obývacou izbou. Pretože ide o najnamáhanejšiu časť v domácnosti, je nevyhnutné venovať náležitú pozornosť výberu materiálu, jeho kvalitnej aplikácii a následnej údržbe. Dosiahnete tým nielen atraktívny vizuálny efekt, ale predĺžite aj jej životnosť.

Keramická dlažba

Patrí medzi tradičné kuchynské podlahové krytiny. Jej prednosťou je dlhá životnosť, jednoduchá údržba a výborná odolnosť proti vode a chemikáliám. Najmä z bezpečnostných dôvodov sa do kuchynských priestorov odporúča dlažba s protišmykovou úpravou.

Keramická dlažba môže byť pórovitá, glazovaná alebo neglazovaná. Jednotlivé druhy sa líšia svojimi vlastnosťami. Zatiaľ čo pórovitá dlažba dobre absorbuje vodu, glazovaná ju odpudzuje, čiže má vyššiu odolnosť proti vlhkosti. Do kuchynských priestorov sa odporúča použiť neglazovanú dlažbu s reliéfnym povrchom, brúsenú alebo leštenú. Takáto dlažba je mimoriadne odolná proti mechanickému poškodeniu.


Podlaha v kuchyni

270636
Daniel Veselský

Odolnosť glazúr proti opotrebovaniu je vyjadrená oteruvzdornosťou – má päť stupňov, pričom najmenej oteruvzdorný je prvý stupeň. A keďže kuchyňa je priestor, ktorý musí odolávať väčšej záťaži, odporúča sa vybrať dlažbu s vyšším stupňom oteruvzdornosti, napríklad IV.

Súčasným trendom v kuchyniach je používanie väčších formátov dlaždíc, napríklad s rozmermi 600 × 1 200, 600 × 600 či 400 × 400 mm. Čo sa týka farebnosti, výber je naozaj široký. V obľube sú teplé, svetlé pastelové farby. V moderných interiéroch sa však udomácňujú aj studené odtiene dlaždíc či dlaždice, ktoré vizuálne pripomínajú prírodný kameň, kožu či drevo.

Výsledný vzhľad keramickej podlahy závisí aj od kvalitného kladenia. Pri pokladaní treba zachovať rozstupy medzi dlaždicami, pre estetické a funkčné stvárnenie je prioritnou podmienkou ich precízne vyškárovanie. Najvhodnejším prostriedkom na čistenie dlažby je teplá voda s bežným saponátom. Aby nedošlo k zničeniu škár medzi dlaždicami, neodporúča sa používať kyseliny a silné čistiace prostriedky na odstránenie vodného kameňa či iných usadenín. Takisto sa treba vyhýbať piesku či drôtenkám, ktoré by mohli poškodiť povrch dlažby.


Podlaha v kuchyni

270635

Elastické podlahové krytiny

Pružné materiály v kuchyni sa stali trendovou záležitosťou – sú estetické aj praktické.

Staronovým materiálom je linoleum. Ide o antistatický, hygienický materiál, ktorý zabraňuje rozmnožovaniu mikroorganizmov. Aj to je jeden z dôvodov, prečo je v moderných kuchyniach obľúbený. Okrem uvedených vlastností disponuje aj dobrou tepelnou i zvukovou izoláciou. Moderné linoleum nestráca vzory a je odolné proti škrabancom, čo svedčí o hĺbkovej stálosti dizajnu tohto materiálu. Nápadité módne sfarbenie a krása vzorov sú ďalším dôvodom, pre ktorý sa čoraz viac spotrebiteľov rozhoduje pre túto elastickú podlahovú krytinu. Základnými zložkami linolea sú korková a drevná múčka, vápencový prášok, živica, piliny a ľanový olej. Viaceré typy majú ekologické označenie.

Špeciálnym typom linolea je marmoleum – stopercentná prírodná podlahová krytina, vyrobená zo živice, ľanového oleja, vápenca a drevnej múčky. Dvojvrstvová povrchová úprava je odolná proti zošliapaniu a možno ju renovovať. Sfarbenie sa dosahuje výlučne pigmentmi prírodných farbív. Marmoleum sa radí medzi ekologické homogénne podlahoviny, ktorých štruktúra i farebnosť prestupujú celou hrúbkou materiálu.


Podlaha v kuchyni

272137
Forbo

PVC je pružná a zároveň pevná podlahová krytina s pomerne priaznivými izolačnými vlastnosťami. Moderné PVC je odolné proti oderu a preventívne pôsobí proti usadzovaniu nečistôt. Je vhodným typom krytiny aj na podlahové vykurovanie. Na trhu je k dispozícii jedno- a viacvrstvové PVC, ktoré má dlhšiu životnosť ako slabšie jednovrstvové.

V súčasnosti sa na trhu môžete stretnúť s modernými vinylovými podlahami (napríklad Novilon), ktoré dobre odolávajú vode, vlhkosti aj dezinfekčným prostriedkom. Nášľapná vrstva je mäkká, takže nárazy ťažkých predmetov ju nepoškodia. Ochranná vrstva chráni nielen proti oderu, ale aj proti šmuhám. Vinylová krytina sa predáva v baloch v rôznych šírkach (2, 3 a 4 m) alebo ako vinylové dlaždice. Oba varianty sú pružné a pri pokladaní poddajné, preto sa s nimi dobre manipuluje. Niektoré typy vinylových dlaždíc sú samolepiace. Stačí stiahnuť ochranný papier a pritlačiť na určené miesto podlahy.

Údržba a očista elastických podlahových krytín je vo všeobecnosti jednoduchá, lebo majú jednoliaty hladký povrch a v žiadnych ryhách alebo škárach sa nezachytáva prach, špina a iné nečistoty. Podlahové krytiny z pružných materiálov sa lepia na rovný, čistý a suchý podklad a prípadné spoje sa upravujú za studena. Na zakončenia pri stenách sa používajú lišty rôznych materiálov.

ZDROJ: VŠETKO O KUCHYNI JAGA GROUP, s.r.o.

Kategória: Bývanie Kuchyňa, jedáleň
Tagy: kuchyňa materiály podlaha
Zdieľať článok

Diskusia