Polyfunkcia a slimáky
Slimačie domčeky už nie sú trendové, uzavreté ulity a malý priestor sú minulosťou. Pri súčasnom plánovaní dispozičného riešenia bytu alebo rodinného domu sa akosi automaticky počíta s väčšou miestnosťou, v ktorej bude spojená obývacia izba s kuchyňou a jedálňou. Otváranie, spájanie a prepájanie však už zasiahlo aj iné miestnosti – veď spoločný život je predsa len pestrejší. A možno to raz pochopia aj slimáky.
Tento trend je výsledkom prirodzeného vývoja spoločnosti, ktorá preferuje spoločný život rodiny. Človek je tvor spoločenský, je pre neho prirodzené stretávať sa, navštevovať sa, komunikovať, jednoducho, nechce byť sám. A tak, teraz všetci búrajú steny a vyrezávajú do priečok otvory, aby si prepojili životné priestory.
Dnes to letí, ale ktovie, možno ich o niekoľko rokov budú zasa stavať. V dobre navrhnutom a usporiadanom polyfunkčnom priestore prirodzene nadväzujú jednotlivé zóny z funkčného a praktického hľadiska. Napríklad jedálenský stôl by mal byť v blízkosti kuchyne, aby užívateľ nemusel prenášať jedlo na druhý koniec veľkej miestnosti.
Príjemný pocit z veľkého a vzdušného priestoru podporí jednotný štýl a charakter jednotlivých častí. Ak je však priestor nadmerne veľký, sú dovolené výnimky. Naozaj veľký priestor znesie aj štýlovú, materiálovú či farebnú rôznorodosť a je príjemné, ak sa jednotlivé časti opticky predelia napríklad vzdušnou policou alebo len inou podlahou.
Všetko závisí od spôsobu života rodiny, pre ktorú by to mal byť prirodzený životný priestor. Ak sa budete tlačiť nasilu do niečoho, čo je práve moderné, nemusí to znamenať ideálne riešenie práve pre vás. Preto je dôležité plánovanie. Alebo by pomohlo zmeniť pohľad na svet. V mentalite našich ľudí je kdesi hlboko zakorenená predstava, že nikto nesmie vidieť dovnútra obydlia. Všetky okná u nás sú poctivo zakryté záclonami, žalúziami a roletami. Je to smutné, ale u nás ľudia zabudli žiť s okolím. Otvorený priestor zo zatemnenými oknami asi troška stráca svoje čaro, to by však chcelo zmenu postoja k susedom. |
Búrajte vnútri, búrajte vonku, ale najprv plánujteSkôr než pristúpite k samotnému búraniu priečok, dobre si premyslite klady aj zápory otvoreného priestoru.
Otvorený priestor, to znie veľmi dobre, ale v skutočnosti nie je až také jednoduché vytvoriť polyfunkčnú miestnosť tak, aby jej používanie bolo pohodlné, praktické a pekné zároveň.
Odporúčame najprv kresliť, kresliť a kresliť. Vytvorte si jednoduché papierové modely nábytku (stačia papierové štvorce v mierke, ktoré predstavujú pôdorys nábytku a zariaďovacích predmetov) a presúvajte, ukladajte a špekulujte nad najvhodnejším usporiadaním.
Nenahraditeľnú úlohu hrá v polyfunkčnom priestore správna voľba osvetlenia – určite nesmie chýbať ani priame, ani nepriame. Jedna lampa v strede miestnosti je už dávno minulosťou. Na vytvorenie atmosféry a vyzdvihnutie krásy otvoreného priestoru je vhodné použiť rôzne druhy osvetľovacích telies. Ideálna je kombinácia centrálneho osvetlenia, podhľadových svietidiel nad pracovnými plochami, samostatného osvetlenia nad jedálenským stolom a ďalších stolových a stojacích svietidiel všade tam, kde je to možné a potrebné. |
Prepojená obývacia izba s kuchyňou a jedálňou by sa dala v súčasnom riešení dispozície nazvať už aj klasikou. Je to ideálne riešenie najmä pre rodiny, kde s varením pomáhajú aj ostatní členovia – aspoň psychickou podporou a svojou prítomnosťou. Je to ideálne riešenie aj pre človeka, ktorý si často pozýva priateľov na návštevu a trávia spoločne večery prípravou dobrého jedla.
Tak prečo sa tomu brániť? Pokojne podľahnite. Voľná dispozícia alebo otvorený priestor, ako je moderné hovoriť, však nemusí znamenať iba prepojenie obývacej izby s kuchyňou. Porozmýšľajte napríklad o prepojení spálne s kúpeľňou alebo s obývacou izbou.
Samozrejme, musia sa dodržať určité pravidlá, napríklad to, že miestnosť s WC musí byť oddelená od tohto priestoru. Ale vaňa či sprchovací kút a umývadlá môžu byť pokojne v priestore, ktorý voľne prechádza do spálne. Spanie v priestore vertikálne prepojenom s obývacou izbou dáva pocit voľnosti.
Miešanie štýlov je v otvorených priestoroch zaujímavým spôsobom zariadenia interiéru. Nechajte to však radšej na odborníkov a poraďte sa s interiérovým architektom, aby sa vám nezakrútila hlava z chaosu, ktorý môže ľahko vzniknúť. Ak si na to netrúfate, zvoľte si jeden štýl a držte sa ho pri zariadení celého priestoru. Oživením môže byť jeden kus nábytku z iného sveta. |
A nemusíte sa obmedzovať iba na vnútorný priestor, otvárať sa môžete aj smerom von. To platí najmä pre majiteľov rodinných domov, v bytoch na sídlisku je to troška komplikovanejšie, aj keď nie nemožné.
Súčasná moderná architektúra, našťastie, už rešpektuje tieto potreby človeka a architekti sa snažia pri návrhoch nových domov použiť čo najviac zasklených plôch, ktoré umožňujú pekný výhľad do okolia a zároveň púšťajú dovnútra viac slnka.
Ak je súčasťou rodinného domu aspoň malá záhradka či terasa, je príjemné prepojiť ju s domom prostredníctvom veľkých francúzskych okien alebo zasklených fasád. Všetko má však aj svoje nevýhody. Zvonku sa nanosia nečistoty priamo do interiéru, a preto je dôležité zvoliť si ľahko udržiavateľnú podlahu, a to tak exteriéri, ako aj v interiéri – aspoň na prvom štvorcovom metri.
Farby a materiály |
Z toho mála, čo vieme o ľudskej psychike, môžeme s určitosťou povedať, že medzi faktory ovplyvňujúce naše emócie a pocity patria práve farba a materiálové zloženie prostredia, v ktorom sa nachádzame. Ich vplyv je oveľa väčší, ako by sme si mysleli, preto ich musíme vyberať uvážene. Trendom v našich zemepisných šírkach je germánsky štýl farebného riešenia obydlí. Je tu snaha, aby všetko vyzeralo ako nové, na rozdiel od južnejších krajín, kde dominuje patina a imitácia starých povrchov. Aj v otvorených priestoroch platia rovnaké pravidlá ako inde. Svetlé a jednotné tóny zväčšujú a zjednocujú, naopak, sýte a rozmanité farby priestor zmenšujú a rozbíjajú. Vo veľkých interiéroch sú dovolené aj tmavé farby, no nemalo by ich byť priveľa, aby sa nestratil efekt otvoreného veľkého priestoru. |
Detaily robia celok |
Praktickým detailom sú napríklad posuvné sklenené dvere, ktorými sa môže oddeliť kuchyňa pri príprave nedeľného obeda. Nebojte sa, neobmedzí to vašu predstavu o otvorenom priestore, len vám to dáva ďalšiu alternatívu využitia. |