Posledná méta – kúpeľňa

14. 02. 2011
Zdieľať

Kúpili ste si byt v novostavbe, ktorá sa práve dostavuje? Ste spokojní s dispozíciou bytu, tému steny a priečky už máte zdarne za sebou? Teraz stojíte pred poslednou métou – dohodnúť so staviteľom štandard, v akom vám odovzdajú váš nový domov.

Aké máte možnosti

Pozorne si vypočujte stavebníka, v akom štandarde je plánované odovzdanie bytu – inými slovami to znamená, čo presne budete mať zrealizované zo vstavaných častí v byte, keď si ho preberiete. A ešte dôležitejšia otázka, ako a z čoho budú zrealizované podlahy, dlažby, obklady a zariaďovacie predmety (sanita) vo WC, kúpeľni (umývadlo, vaňa, sprchovací kút, WC, kuchynská linka…). Realita je taká, že pri finalizácii stavby už nie je financií nazvyš a je veľmi pravdepodobné, že v čase, keď vám byt ponúkali, ste mali predstavu o tom, aké kvalitné materiály budú použité na dlažbách, obkladoch, dverách, pri sanite a doplnkoch.


Netreba šetriť na kvalitnej realizačnej firme, najmä ak máte predstavu o zaujímavých detailoch s vyššími nárokmi na zručnosť.

Netreba šetriť na kvalitnej realizačnej firme, najmä ak máte predstavu o zaujímavých detailoch s vyššími nárokmi na zručnosť.
RAKO

Netreba šetriť na kvalitnej realizačnej firme, najmä ak máte predstavu o zaujímavých detailoch s vyššími nárokmi na zručnosť. (foto: RAKO)

 

Podrobne so stavebníkom preberte všetky tieto položky a žiadajte aj ukážky na vzorkách, aby ste všetko aj fyzicky videli. Raz vidieť je lepšie, ako stokrát počuť. V tomto prípade to platí dvojnásobne, pretože asi nikto sa nechce nasťahovať do svojo vytúženého nového bývania a od začiatku sa zmierovať s dlažbou na chodbe vo farbe, ktorú by si asi nikdy nevybral, odtieňom plávajúcej podlahy, ktorá sa vlastné nehodí k nábytku, či riešením kúpelne, ktoré je pre vaše potreby nevyhovujúce. Kombinujte priamo v byte. Má svoju svetelnosť, atmosféru, svoje svetlé aj tmavé miesta. Poukladajte si vzorky, medzi ktorými sa rozhodujete, priamo na miesta, kam sú určené. Tam najlepšie uvidíte ich kladyzápory a budete sa vedieť ľahšie rozhodnúť.


Stojanková batéria je o niečo jednoduchšia na inštaláciu a nevyžaduje špeciálnu prípravu.

Stojanková batéria je o niečo jednoduchšia na inštaláciu a nevyžaduje špeciálnu prípravu.
Alape

Stojanková batéria je o niečo jednoduchšia na inštaláciu a nevyžaduje špeciálnu prípravu. (foto: Alape)

Neplaťte to dvakrát!

Je možné, že pre vás bude finančne zaujímavé súhlasiť s ponúkaným riešením, pretože materiál sa nakúpil vo veľkých množstvách a je jednoduchšie použiť ho vo veľkom. Vyberte si však typ materiálu a odtieň, ktorý vám bude vyhovovať, pretože v kompromisnom riešení sa nebude cítiť dobre a následná výmena dlažieb, sanity, alebo obkladov vás bude stáť veľa energie a peňazí.

Požiadajte o pomoc profesionála, skúsenosti sú dôležité

Pri dokončovaní bytu oceníte, ak budete spolupracovať so skúseným odborníkom, pomôže vám zorientovať sa a odporučí správne možnosti zariadenia vášho priestoru. Nie všetko, čo by dobre vyzeralo alebo by sa vám páčilo, sa dá zrealizovať práve vo vašom priestore. Je ťažké predstaviť si v holostavbe bez omietok, ako bude po dokončení vyzerať dlažba, ktorá sa vám tak páči v predajni, ako bude pôsobiť v kombinácii s obkladom, ktorý je vystavený vedľa. Budovanie a kombinovanie vo virtuálnom priestore je práca pre architekta. Požiadajte o pomoc bytového architekta, prípadne interiérové štúdio, kde vám pomôžu vo forme užitočných rád, ako komunikovať so stavebníkom, ako dokončiť a zariadiť byt. Návrhy možno pred realizáciou vizualizovať, takže vám v dostatočnej miere poskytnú predstavu o vašom novom priestore a budete sa vedieť ľahšie rozhodnúť.

Vhodný výber obkladu a dlažby do konkrétneho priestoru a pri konkrétnych svetelných podmienkach zverte do rúk odborníkov. (foto: RAKO)

Je aj iná cesta

V spolupráci s architektom alebo interiérovým štúdiom si viete po dohode so stavebníkom finalizáciu bytu zabezpečiť aj sami. Presne sa určí, kde sa končí práca stavebnej spoločnosti a koľko to bude stáť. Následne vami vybraní dodávatelia (alebo po dohode to môže byť aj pôvodná stavebná spoločnosť) dokončia práce presne podľa vašich predstav a výberu.

Marek Petrek + Ivo Šveda
W8D|ARCHITEKTONICKÝ ATELIÉR
www.w8d.sk

Kategória: Bývanie Kúpeľňa, WC Navrhovanie interiéru
Tagy: kúpeľňa návrh interiéru typ
Zdieľať článok

Diskusia