Premena maličkého bytu

10. 12. 2009
Zdieľať

Už prvotná myšlienka majiteľky na prestavbu bytu bola dobrým základom pre obe alternatívy. Z pôvodného kuchynského priestoru vznikla spálňa a nová kuchyňa s obývačkou vytvorili jednu spoločenskú miestnosť.


Premena maličkého bytu

232489

Dobrý deň,
pred časom som kúpila starší jednoizbový byt v pôvodnom stave v panelovom dome. Chcem ho rekonštruovať takýmto spôsobom: kuchyňu využiť ako minispálňu a v obývacej izbe vytvoriť menší kuchynský kút. Ten si viem predstaviť (vzhľadom na nutnosť ťahať prívod vody cez stenu) približne v jednej línii s kúpeľňou. Byt je maličký, preto by mi postačil pohodlný barový pult, ktorý by som využívala skôr na prácu. Byt je orientovaný severovýchodne, aby sa trochu „oteplil“, plánujem ho zariadiť skôr v prírodnom štýle (zelené a žlté odtiene, vanilková farba, drevo, na podlahu dekor antický dub alebo niečo v tom duchu). Mohli by ste mi, prosím, poradiť, kam bude najlepšie umiestniť kuchynskú linku a v akom tvare a farebnom vyhotovení tak, aby bola účelná a zároveň esteticky prepojená so zvyškom izby?
Ďakujem za radu.

S pozdravom vaša stála čitateľka
Nina Zemanová

 


Premena maličkého bytu

232492

Alternatíva I.

V prvej alternatíve je kuchynská linka umiestnená na ľavej stene a od oddychovej časti je oddelená drevenou zástenou. V oboch alternatívach musí byť linka umiestnená v blízkosti stúpacieho vedenia, aby sa voda dala odviesť do odpadového potrubia. Horné skrinky, zástena, ako aj podlaha a všetky drevené prvky v izbe sú zladené do rovnakého odtieňa svetlý dub. Obkladom zemitej farby, podobným mozaike, je obložená celá ľavá stena, čo miestnosť opticky zjednocuje a zväčšuje. Náprotivná stena je svetlozelenej farby, svetložltá je na stene oproti oknu. Tieto odtiene priestor otepľujú. Pri použití viacerých farieb v jednej miestnosti je však lepšie držať sa rád výrobcu a vybrať si podľa odporúčanej palety odtieňov.
 


Premena maličkého bytu

232493

                   


Premena maličkého bytu

232490

Ďalšou farbou, ktorá priestor dokonale presvetľuje, je biela. Pokrýva aj drevenú dosku vyvýšeného sedenia, ktoré sa nachádza v blízkosti kuchynskej linky. Stôl je výborne osvetlený – jednak preto, že je v najtmavšej časti miestnosti, jednak preto, že bude slúžiť aj ako minipracovňa. V oddychovej časti navrhujeme umiestniť bielu sedačku. Ako materiál odporúčame kožu pre jej trvanlivosť a jednoduché čistenie. Po stranách sedačky sú dizajnové svietidlá položené na priehľadných akrylových podstavcoch. Pôsobia mimoriadne ľahko a z malého priestoru takmer neukrajujú. Ako stôl je tu použitý kožený taburet, ktorý sa v prípade potreby dá využiť ako ďalšie miesto na sedenie,či podložka pod nohy. Usporiadanie spálne bol veľký oriešok pre je veľkosť, respektíve skôr malosť. Dvojlôžko štandardnej veľkosti sa do nej nevmestí, preto navrhujeme posteľ širokú 140 cm. Jej diagonálne umiestnenie vytvorilo omnoho viac priestoru pri pohybe okolo lôžka a ponúklo aj ďalší priestor za čelom postele, ktorý sa dá využiť ako odkladací priestor napríklad na sezónne prikrývky. Všetky steny okrem tej za čelom postele, sú upravené hladenou cementovou omietkou. Lacnejšia alternatíva je sivá farba, prípadne sa dá použiť obnažený a odborníkom upravený panel. Táto úprava stien je veľmi dynamická a má svoju štruktúru. Ako kontrast a zároveň otepľujúci prvok je použitá velúrová fialová tapeta za čelom postele.
{R1}
 

Alternatíva II.


Premena maličkého bytu

232496

V druhom variante sme sa dali inšpirovať minimalizmom a byt sme navrhli tak, aby pôsobil ako loft. To znamená, že sme použili surovejšie materiály, jednoduché tvary a tlmené svetlé farby. Tieto tri činitele nám opticky neuveriteľne zväčšujú priestor. Navrhujeme použiť veľmi účinný trik, ktorý dodá bytu veľa svetla, a tým aj priestoru – znížiť parapet na 50 cm a vymeniť okná za väčšie. V obývacej izbe vládne biela. Na stenách, textíliách i na nábytku. Na dlážku sme použili liatu podlahu, ktorá sa ľahko udržiava v čistote, je odolná proti poškrabaniu a vode a svojou jednoliatosťou rovnako opticky zväčšuje priestor. Strop je znížený vďaka sadrokartónu o 10 cm tak, aby po obvode miestnosti ostala škára široká asi 4 cm. Do odsadenej škáry sme uložili koľajnice na záclony, koľajnicu na posuvné dvere do spálne, elektroinštaláciu na stropné svietidlá a neónové trubice slúžiace na náladové osvetlenie obvodových stien.
 


Premena maličkého bytu

232497

                   


Premena maličkého bytu

232495

Korpus kuchynskej linky je zhotovený z betónových dosiek so špeciálnou hladenou povrchovou úpravou. Matné sklo sa použilo nielen na dvierkach nábytku, ale aj ako optický i praktický predel medzi kuchynskou a oddychovou zónou. Chráni koženú sedačku pred vodou z kuchyne a zrak pred kuchynským neporiadkom. Farebnou dominantou miestnosti je veľkorozmerná olejomaľba v teplých tónoch. Do spálne sa vchádza drevenými zásuvnými dverami, ktoré šetria miesto. Čelná stena je náladovo osvetlená pomocou sadrokartónového prvku. Povrch steny je upravený cementovou stierkou, pričom sme zachovali surový ráz. Posteľ a nočné stolíky majú veľmi jednoduchý tvar, bez oblín a ozdobných prvkov. Ako dekoráciu navrhujeme veľkoformátové fotografie či obrazy.
 

Kategória: Bývanie Navrhovanie interiéru
Tagy: prestavba riešenie
Zdieľať článok

Diskusia