Priestor rozumu a citov

30. 03. 2006
Zdieľať

Ona a on sú základom rodiny, on a ona vytvárajú domov. Ten správny domov by mal mať trochu z nej a trochu z neho. V dome, ktorý sme navštívili, sa stretli história a súčasnosť, muž a žena, rozum a cit. A v spoločnom priestore našli rovnováhu.

Ona priam srší energiou, je spoločenská, má rada históriu aj originálne módne výstrelky, všetko, čo vyčnieva z radu a vymyká sa stereotypom. Rada sa obklopuje maličkosťami, ktoré zútulnia priestor a miestnosti dodajú originalitu. On je mierny a vyrovnaný, má rád poriadok a logiku vecí, dizajn je preňho kompromisom medzi kreativitou a ráciom. A ich spoločný dom je kompromisom medzi ženským a mužským prístupom, je výsledkom stále sa opakujúceho súperenia protikladov a nachádzania rovnovážneho stavu niekde medzi nimi.


Priestor rozumu a citov

49871
Soňa Sadloňová

Obaja majú blízky vzťah k umeniu – ona je reštaurátorka, on grafický dizajnér, a obaja, pôvodom z mesta, našli zaľúbenie v živote na vidieku. Starý dom neďaleko Bratislavy kúpili v roku 1975 a pôvodne tu plánovali tráviť chalupárske víkendy. Mestskému človeku predsa pohyb a čerstvý vzduch prospejú. Dom bol naozaj v zlom stave, a tak bolo treba vymeniť krov aj podlahy, zatepliť steny, dokonca zbúrať a nanovo postaviť niektoré múry…

Postupne prerábali a vylepšovali, a na chalupe trávili čoraz viac času. Páčila sa im tá zmena – otvoríte bránu, a ste v inom svete. Na vidieku je svet trochu iný, čas akoby tu plynul pomalšie –a človek si všíma detaily, ktoré sú pre plnohodnotný život dôležité. Napríklad kedy ožltnú polia s repkou olejnou alebo kedy vypučia na stromoch listy. Akosi intenzívnejšie prežíva vzťahy medzi ľuďmi, všíma si priateľstvo medzi psom a mačkou… Spočiatku bol dom na vidieku iba občasným únikom, ale časom sa cestovanie medzi dvoma rozdielnymi svetmi stalo každodennou súčasťou ich života. Stále ho však vnímajú rovnako intenzívne a rovnako pozitívne. Teraz by sa už späť do mesta nevrátili.


Priestor rozumu a citov

49879
Soňa Sadloňová

Vidiecky dom sa teda najprv zmenil na chalupu, s postupom času sa však opäť stal domom. Aj keď tu trvalo žijú iba traja ľudia a dom je relatívne veľký, obývaný je celý, a každý priestor sa využíva iným spôsobom. Dom už má svoj vek (podľa dátumu na stropnom tráme bol postavený v roku 1868), noví majitelia tu však nechceli vytvoriť skanzen, ale miesto na bývanie.

Dispozičné riešenie


Priestor rozumu a citov

49877
Soňa Sadloňová

Dispozícia domu vychádza z pôvodného členenia, ktoré je typické pre mnohé oblasti slovenského vidieka – v smere od ulice boli za sebou radené predná izba, pitvor a čierna kuchyňa, zadná izba, a ďalej hneď za domom pokračovali pozdĺž dlhého a úzkeho dvora maštale, chlievy a ostatné hospodárske priestory. Noví majitelia zachovali vonkajší vzhľad domu aj „vláčikovité“ radenie miestností – napokon dlhý a úzky pozemok, zovretý medzi susednými domami, ani nedáva veľa možností na iné riešenie.

Funkcie jednotlivých miestností však zmenili podľa svojich osobitých potrieb, bez obmedzujúceho klišé a falošného viazania sa konvenciami. „Jednosmernosť“ dlhého a úzkeho domu však potláča vertikálne členenie v rámci daného priestoru – podkrovie je zobytnené, nie je však priebežné, ale jednotlivé priestory prízemia sú tesne previazané (opticky, funkčne, aj vlastnými drevenými schodmi) s časťou podkrovia nad nimi. Zaujímavé je striedanie vysokých priestorov otvorených do krovu a častí domu využívaných v dvoch úrovniach – prízemí a podkroví. Tento rytmus zdôrazňujú aj opakujúce sa priehľady a optické prepojenia medzi spodnou a hornou úrovňou domu.


Priestor rozumu a citov

49875
Soňa Sadloňová

Do domu vojdete aj dnes rovnako ako pred sto rokmi – bránou z ulice do úzkeho dlhého dvora, z dvora do pitvora a z pitvora do kuchyne. Vlastne z pitvora sa stala predsieň, čo je však viac-menej len otázka slovotvorby a dlažby. Čierna kuchyňa neprišla celkom o svoj široký lievikovitý komín, avšak keď zodvihnete hlavu, neuvidíte nebo lemované začadenými stenami, ale naskytne sa vám pohľad do podkrovia. Táto časť podkrovia patrí panej domu, ktorá je rada v spoločnosti. Cez svoj „komín“ môže byť v kontakte s každým, kto je v hlavnej spoločenskej časti domu, a tak sa vám môže ľahko stať, že ak sa čosi opýtate v kuchyni, odpovie vám „hlas zhora“.

Spôsob používania tzv. prednej izby, ktorej hlavnou úlohou bolo „reprezentovať“ a ukazovať sa návštevám, novým majiteľom nevyhovoval. Potrebovali dom, v ktorom by mohli bývať a venovať sa tomu, čo radi robia, a tak sa z „prednej izby“ stala trochu netradičná „pánska izba“. Biliardový stôl, terč na šípky, hory kníh a časopisov a pohodlné kreslo, mapy exotických krajín, zbierka miniatúrnych fľaštičiek na whisky… to sú veci, ktoré dokážu pánov potešiť. V každom mužovi totiž ostáva kúsok chlapca, ktorý potrebuje romantiku, hry a sny. A pána domáceho ani pánov kamarátov pri ich pánskych záležitostiach vôbec neruší hluk z ulice za „prednými oknami“ (aj keď sa tu hlučnosť vďaka novým plastovým oknám podstatne znížila).


Priestor rozumu a citov

49867
Soňa Sadloňová

Zadná izba bola, a aj ostala, centrom spoločenského aj rodinného života. Na túto úlohu ju predurčuje jej blízkosť pri kuchyni a aj kontakt s dvorom. Jej dominanta – centrálne umiestnený veľký jedálenský stôl je priam symbolom príjemných chvíľ strávených pri dobrom jedle, s priateľmi a blízkymi. V lete preberá túto významnú spoločenskú funkciu dvor, ktorý sa zmení na kvetmi obsypanú terasu zariadenú záhradným nábytkom.


Priestor rozumu a citov

49870
Soňa Sadloňová

Zadnou izbou (teraz zmenenou na jedáleň) kedysi končila obytná časť domu. Hneď za ňou nasleduje komora na uskladnenie potravín (táto miestnosť mala rovnakú funkciu asi odjakživa), z ktorej je zároveň drevenými schodmi prístupné podkrovie v prednej časti domu. Okolo kúpeľne vedľa komory sa dá prejsť do druhej, relatívne samostatnej časti domu. Tu je kráľovstvo domáceho pána – dolu obytný priestor s pohodlnými sedačkami a televízorom, čiastočne otvorený do podkrovia, na poschodí pracovňa opticky prepojená so spodnou časťou priestoru. Domáci pán, ktorý potrebuje svoje súkromie a pokoj na prácu, tu nájde útočisko (dokonca s vlastným vstupom zo dvora), keď má napríklad jeho manželka v prednej časti domu svoj „babinec“.

Posledná časť domu patrí starému otcovi, ktorý, ak chce, tu má svoje súkromie s vlastnou kúpeľňou, ale zároveň mu spolužitie so synom a nevestou vzhľadom na jeho vysoký vek podstatne uľahčuje život.

O zariadení


Priestor rozumu a citov

49880
Soňa Sadloňová

Noví majitelia sa nesnažili nasilu urobiť zo starého domu moderný, ale akceptovali jeho vek aj pri výbere zariadenia, jeho štýlu a farebnosti. Tmavé drevené stropy, biele steny a „ľudské rozmery“, keď chlap dočiahne rukou na stropné trámy. V takomto dome si ani nemožno prestaviť nič iné ako dlažbu alebo drevenú podlahu a drevený nábytok s nádychom zašlých čias. Nájdete tu zmes historického zariadenia a jednoduchého, moderného nábytku z prírodných materiálov, ktorý pôsobí neutrálne a svojím vzhľadom nekonkuruje „služobne starším“ súčastiam interiéru.


Priestor rozumu a citov

49876
Soňa Sadloňová

Originálnou súčasťou zariadenia každej miestnosti sú aj kachle na drevo, ktorými sa dom spočiatku naozaj vykuroval (do podkrovných priestorov sa teplo dostávalo odsúvateľnými priehradkami v drevenom strope). Kachle však vnášali do života nielen romantiku, ale aj problémy. Sálalo z nich príjemné teplo, avšak tento spôsob kúrenia bol časovo náročný (najmä pre toho, koho povinnosťou bolo prikladať) a ťažko regulovateľný – väčšinou bolo v miestnosti buď priveľmi chladno, alebo príliš teplo. Nad romantikou teda nakoniec zvíťazilo praktické riešenie – ústredné kúrenie s plynovým kotlom. Aj v zime tak možno bez problémov využívať všetky priestory domu.

Dom získaval svoju terajšiu podobu postupne a neprestal sa meniť. Stále je čo vylepšovať a dotvárať. Najmä ľudia, ktorí dokážu svoj životný priestor pretvárať vlastnými rukami, mávajú stále nové nápady a neprestávajú snovať plány na jeho vylepšenie a zdokonalenie.

Kategória: Bývanie Návšteva Štýl
Tagy: interiér
Zdieľať článok

Diskusia