Prvý dojem by mal nadchnúť

Prvý dojem by mal nadchnúť

02. 04. 2009
Zdieľať

Zmeniť tvár celého prízemia domu s pomerne nízkym stropom na taký, ktorý by povzniesol, alebo dokonca zanechal v prichádzajúcich veľkolepý dojem, bola zaujímavá úloha pre našu spolupracovníčku, architektku Silviu Husárovú. Pocit komfortu, ľahkosti a vzdušnosti dosiahla hrou farieb a svetiel a tiež takticky navrhnutým zariadením, ktoré nezahltí ani neukrojí z priestoru budúcej obývačky prepojenej s kuchyňou.

Dobrý deň,
potrebujeme poradiť s rekonštrukciou obývačky spojenej s kuchyňou. Do priestoru chceme zakomponovať aj kozub a nevieme, kam ho umiestniť. Výška miestnosti je 2,4 metra a v strope sú nainštalované bodové svetlá. V obývacej časti by sme chceli mať jednoduché kreslá a trojsedačku. Podlahy plánujeme z tmavého dreva. Poloha kuchyne je obmedzená umiestnenými rozvodmi vody a odpadu, ktoré sú zakreslené v pôdoryse. Veľmi nás poteší, ak nám pomôžete.
Ďakujem
Kristián Poland

Vtesnať sa medzi mantinely

Limitujúce je usporiadanie a zariadenie dennej časti domu, ktorý prechádza komplexnou rekonštrukciou a obnovou. Obývacia izba bude s kuchyňou vzájomne vizuálne aj komunikačne prepojená a umiestnená v otvorenom priestore na prízemí domu. Ako pri každej rekonštrukcii, aj tento dom prechádza množstvom stavebných úprav a novovzniknutý interiér determinujú jestvujúce stavebné konštrukcie a technická infraštruktúra.

V danom riešení je poloha kuchyne vymedzená zdravotnotechnickými inštaláciami v blízkosti schodiska. Okrem dispozičného vyriešenia miestnosti má čitateľ požiadavky aj na zakomponovanie trojsedačky a dvoch kresiel, umiestnenie otvoreného kozuba, použitie tmavých parketových dekorov na podlahe a uplatnenie bodových svietidiel v podhľade.
 

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste


Prvý dojem by mal nadchnúť

188669
Silvia Husárová


Prvý dojem by mal nadchnúť

188672
Silvia Husárová


Prvý dojem by mal nadchnúť

188670
Silvia Husárová


Prvý dojem by mal nadchnúť

188671
Silvia Husárová

Alternatíva A

Úsporná kuchynská linka je lomená v tvare písmena L a od schodiska ju oddeľuje zasklená transparentná stenou. Na kratšej strane je umiestnené varné centrum s komínovým digestorom. Zostavu zakončuje nižšia zabudovaná chladnička. Dlhšiu stenu linky lemuje dvojica lineárnych výklopných skriniek. Jedálenský stôl je redukovaný na jednoduchý pult s dvoma stoličkami. Obývačkový nábytok tvorí trojsedačka s dvoma kreslami. Do steny, obloženej dreveným obkladom, je zakomponovaná televízna technika. Kozub v štýle otvoreného ohniska má miesto v rohu miestnosti a oheň je od interiéru odčlenený bezrámovým zasklením. Interiér v sivej škále dotvárajú čiernobiela náladová tapeta, teplá dubová drevená podlaha a rovnaký obklad steny.
 


Prvý dojem by mal nadchnúť

188675
Silvia Husárová


Prvý dojem by mal nadchnúť

188673
Silvia Husárová


Prvý dojem by mal nadchnúť

188680
Silvia Husárová


Prvý dojem by mal nadchnúť

188681
Silvia Husárová

Alternatíva B

V druhej alternatíve sa vzhľadom na jestvujúce rozvody poloha kuchyne nemení. Inak sú však usporiadané pracovné zóny kuchynskej linky. Varné centrum je uprostred dlhšej strany, umývanie s integrovanou umývačkou na strane kratšej. Horizontálne výklopné skrinky vystriedali vertikálne, otváravé. Jedálenský kút v podobe malého kruhového stolíka s dvoma stoličkami je zdôraznený závesným dizajnovým svietidlom. Skriňový nábytok v obývacej izbe tvorí kompaktný box s posuvnými dvernými krídlami – premyslená vnútorná organizácia tohto nábytkového kusu poskytuje dostatok úložného priestoru na audiovizuálnu techniku a integrované zásuvky v jeho vnútri rozširujú odkladacie možnosti. Sedací nábytok tvorí požadovaná zostava 3 + 1 + 1, kozub sa však dostáva do opačného rohu miestnosti. V interiéri sa okrem monochromatických farieb vyskytuje bordová a béžová, ktorá kontrastuje s tmavou podlahou miestnosti. Dizajn nábytku je v oboch alternatívach založený na jednoduchých formách a premyslenej hmotovo-priestorovej skladbe jednotlivých nábytkových elementov.

Článok bol uverejnený v časopise Môj dom

Kategória: Bývanie Navrhovanie interiéru
Tagy: návrh riešenie vizualizácia
Zdieľať článok

Diskusia