Rekonštrukcia bytu odhaľuje svoje rezervy

19. 05. 2011
Zdieľať

Aj keď v našom časopise väčšinou odporúčame využiť pri zariaďovaní interiéru služby architekta alebo dizajnéra, je nám jasné, že to nie je jediná cesta k príjemnému bývaniu. Rekonštrukciu a zariaďovanie bytu môžete zvládnuť aj sami, potrebujete však na to jasnú predstavu, technické myslenie aj estetické cítenie, dostatok času, informácií a inšpirácie – a navrch aj riadnu kopu energie. Nič z toho, našťastie, nechýbalo našej čitateľke, ktorá nás pozvala na návštevu do svojho vynoveného bytu.

„Dobrý deň, volám sa Nora a som z malého mestečka…,“ začítala som sa hneď ráno do jedného z e-mailov. A keďže pokračoval naozaj zaujímavo a v prílohe bolo zopár nemenej zaujímavých fotiek, zdvihla som telefón a vytočila číslo uvedené pod podpisom. O niekoľko dní už naša červená redakčná škodovka uháňala po diaľnici smerom na Trenčín.{R1}

O búraní a inšpirácii
Naša návšteva sa začala rovnako príjemne, ako spomínaný mail: trafili sme na prvý šup, prišli sme presne a pomedzi kvety na balkóne už nás vyzerala energická majiteľka bytu. Až do predsiene bolo cítiť vôňu kávy a makového závinu, a keď som, sledujúc vôňu, strčila hlavu do kuchynských dverí, bolo mi jasné, že fotky neklamali. Nora si svoju rekonštrukciu vymyslela naozaj šikovne. Ale poďme pekne po poriadku. Začiatkom roka sa mala Nora s rodinou presťahovať do väčšieho bytu, a keďže bol v staršom paneláku a v pôvodnom stave, sťahovaniu predchádzala rekonštrukcia. „Zahrabala som sa do hromady Mojich domov a hľadala som inšpiráciu,“ spomína iniciátorka zmien. „Nevyhnutné bolo urobiť niečo hlavne s kúpeľňou a kuchyňou, a tak som zavolala na brigádu kolegov z práce, aby nám pomohli zlikvidovať pôvodné bytové jadro. Najskôr som chcela len na rovnakom mieste vymurovať novú kúpeľňu, ale keď som uvidela priestor, ktorý sa tu otvoril, kopla ma múza. Vždy som chcela mať obývačku spojenú s kuchyňou, a teraz sa táto možnosť úplne ponúkala. Hoci si môj priateľ aj s chlapmi z firmy, ktorá moje nápady realizovala, ťukali na čelo, nakoniec všetko dopadlo veľmi dobre – na mieste starej kúpeľne a zbytočnej chodbičky vznikla veľká kuchyňa spojená s obývačkou, kým na mieste bývalej kuchyne máme teraz peknú veľkú kúpeľňu s oknom,“ uzatvára Nora spokojne.


Rekonštrukcia bytu odhaľuje svoje rezervy

274737
Daniel Veselský

Veľká rošáda
Pôvodne boli na štvorizbovom byte v staršom panelovom dome pozoruhodné najmä rozsiahle komunikačné priestory. Na celkovú rozlohu bytu ich bolo ozaj viac než dosť. Pritom izby neboli nijako nadpriemerné – tá najmenšia má ani nie 10 štvorcových metrov. K negatívam pôvodného bytu (na panelák inak s celkom slušnou podlahovou plochou) patrilo aj typické panelákové jadro. Kuchyňa pôvodne logicky susedila s obývačkou, čo kedysi nebývalo pravidlom, a spájali ich dokonca dvere, predchádzajúci majitelia ich však zamurovali, aby mali v obývačke kam umiestniť nábytok (v miestnosti s dverami v každej stene to naozaj nebolo jednoduché). Keďže Nora túžila po obývačke spojenej s kuchyňou, tento stav jej rozhodne nevyhovoval: „Niektorí susedia prepojili pôvodnú kuchyňu s obývačkou tak, že zbúrali priečku medzi nimi. Tým sa ale nevyriešil problém s maličkou kúpeľňou a tmavou chodbou, ktorá viedla popri obývačke do izby v zadnej časti bytu. Bola tu taká tma, až mal človek obavy vojsť.“


Rekonštrukcia bytu odhaľuje svoje rezervy

274738
Daniel Veselský

Noriným riešením, v ktorom si kúpeľňa a kuchyňa vymenili miesto, sa získalo v prospech oboch týchto miestností omnoho viac využiteľného priestoru. A jediné, čoho sa obyvatelia bytu museli zriecť, bola nepotrebná chodba. „Obytný priestor sa otvoril tak, že sa nás všetky návštevy pýtajú, či sme spojili dva byty. Akoby tu bolo oveľa viac miesta než predtým,“ pochvaľuje si spokojná majiteľka.


Rekonštrukcia bytu odhaľuje svoje rezervy

274739
Daniel Veselský

Kúpeľňa v kuchyni
Po presťahovaní kuchyne zdedila jej pôvodné miesto kúpeľňa. Aby sa dala všetka voda jednoducho doviesť k stúpačke, všetky zariaďovacie predmety sú pri jednej stene, tam, kde bola predtým kuchynská linka. Vedenia sú predstenové, skryté v jednom rade pórobetónových tehál pred pôvodnou priečkou. „Musela som všetko presne vymerať a vybrať také zariadenie, aby sa všetko zmestilo k jednej stene. Keby sa rozvody ťahali až na opačnú stranu, predstenovými inštaláciami by sa miestnosť ešte viac zúžila a zasekávať do betónovej priečky by bolo tiež problematické.“ Aby ušetrili miesto, dohodla sa rodina na sprchovacom kúte: „U nás sa vlastne nikto nekúpe. Nemáme na to čas. Ja sa len rýchlo osprchujem a zas bežím niečo robiť alebo si chcem pozrieť niečo v telke. Plánujeme sa raz odsťahovať, keď sa nám podarí dokončiť rekonštrukciu staršieho rodinného domu, a tam by som chcela vaňu v spálni. Budem ležať vo voňavom kúpeli a popri tom si pozriem nejaký film. Takto by sa mi vaňa páčila.“ Aj preto, že v byte nechcú ostať navždy, myslela Nora pri výbere sprchovacieho kúta aj na ľudí, ktorí sa sem nasťahujú po nich: „Vybrala som taký s vyššou vaničkou, v ktorej sa dá napríklad okúpať malé dieťa. Zdá sa mi to praktické.“


Rekonštrukcia bytu odhaľuje svoje rezervy

274740
Daniel Veselský

Aj keď mal byt dve stúpačky, pri výmene kúpeľne s kuchyňou vznikol technický problém – zvislé odpadové potrubie v kuchyni malo totiž menší priemer než kúpeľňové, a tak sa naň nedal pripojiť odpad zo záchoda. Aj tu našla Nora riešenie. Pomohla jej skúsenosť s rekonštrukciou domu: „Dom, ktorý pomaličky rekonštruujeme, stojí v prudkom svahu. Záchod je pod úrovňou uličnej kanalizácie, takže tu bolo potrebné čerpadlo. Odtiaľ som vedela, že z čerpadla vychádza len úzka rúra, akú nie je problém napojiť aj na kuchynskú stúpačku,“ vysvetľuje. „Takže odpad zo záchoda ide cez čerpadlo. Vodárom som ale toto riešenie musela prezradiť ja, sami naň neprišli. Hneď vraveli, že sa to nedá. Pre nich by bolo najjednoduchšie urobiť všetko tak, ako to bolo predtým, len aby nad ničím nemuseli priveľmi premýšľať. Mám pocit, že na Slovensku, najmä na vidieku, človek len ťažko nájde malú stavebnú firmu alebo remeselníka, ktorý sa zaujíma o novinky a snaží sa robiť veci zaujímavo a netradične.“


Rekonštrukcia bytu odhaľuje svoje rezervy

274741
Daniel Veselský

Ach, tí remeselníci…
Nora si celú rekonštrukciu sama vymyslela, sama si všetko zorganizovala a sama aj riadila remeselníkov. „Boli zo mňa nešťastní, a mňa stálo hodne energie prinútiť ich, aby urobili, čo som chcela“ hovorí. „Sú totiž zvyknutí, že na mieste pôvodného jadra vymurujú rovnakú kúpeľňu a vec je vybavená. Nič sa nemení, nad ničím netreba rozmýšľať. Nepotešilo ich ani to, že nebolo potrebné nič murovať. Vodári nakoniec všetko celkom dobre zvládli, vraj sú zvyknutí na všeličo, ale obkladači boli celí rozmrzení, hoci som im presne nakreslila, ako majú byť uložené obkladačky aj dlažba. Jediní remeselníci, ktorí mi rozumeli, boli tí, čo robili sadrokartónové podhľady – zakryli sme nimi rôzne nerovnosti v kúpeľni a v kuchyni, kde bol strop po odstránení jadra dosť hrozný. Tí jediní boli zvyknutí, že sa pri prerábaní bytu občas zapojí aj fantázia.“ Bezproblémová nebola ani kuchynská linka, hoci ju na mieru vyrábal Norin bývalý spolužiak. „Ako asi každý stolár, mal problém dodržať termín,“ hovorí. „Keď som zháňala stolára a pýtala som sa na referencie, všade mi povedali, že stolárom všetko strašne dlho trvá. Síce sľúbia, ale termín nikdy nedodržia. Keďže sme sa poznali, aspoň som nemala problém poriadne ho naháňať,“ usmeje sa.

 


Rekonštrukcia bytu odhaľuje svoje rezervy

274752
Daniel Veselský


Rekonštrukcia bytu odhaľuje svoje rezervy

274753
Daniel Veselský

„Ráno vedie moja prvá cesta na balkón. Tu najradšej relaxujem. Obštipkávam si tie svoje kvietky, premiestňujem ich, upravujem, polievam… Susedia sa čudujú, že tu toľko vydržím, ale ja tu mám stále čo robiť.“

Úskalia samostatnosti
Pôvodne si Nora myslela, že interiérového architekta alebo dizajnéra nepotrebuje. „Vedela som presne, čo chcem, čo a ako treba, a dá sa povedať, že som všetko zvládla. Jediný problém som mala so svetlom a elektroinštaláciami,“ priznáva. „Akosi som si neuvedomila niektoré detaily a nedokázala som všetko dopredu domyslieť. Napríklad dnes by som prijala svietidlo nad jedálenským stolom, ale nie je sem privedená elektrina a v dokončenom byte sa mi do ďalšieho búrania rozhodne nechce. Okrem lustra by sa v obývačke občas hodilo aj intímnejšie osvetlenie. Podobné je to aj v kuchyni – tiež s elektrickými zásuvkami; niekde sú tam, kde ich nepotrebujem, inde mi chýbajú. Keď sa konečne riadne pustíme do rekonštrukcie domu, zrejme si zavolám niekoho, kto mi s interiérom poradí.“


Rekonštrukcia bytu odhaľuje svoje rezervy

274742
Daniel Veselský

Nore sa podarilo odhaliť skryté rezervy starého bytu a vyťažiť z neho pre seba a svoju rodinu maximum. Možno jej trochu pomohla náhoda, ale ako sa hovorí, náhoda praje pripraveným. Predpokladom na úspech bol najmä jej praktický pohľad na vec, technické myslenie, fantázia a odvaha robiť veci inak než všetci naokolo. Ďakujeme za milé pozvanie a veríme, že Norin byt bude inšpiráciou aj pre ďalších odvážlivcov.

 


Rekonštrukcia bytu odhaľuje svoje rezervy

274743
Daniel Veselský

ZDROJ: časopis môj dom JAGA GROUP, s.r.o.

Kategória: Bývanie Návšteva
Tagy: návšteva
Zdieľať článok

Diskusia