9 zaručených tipov na rodinnú hru a zábavu počas karantény
Spôsobov, ako sa zabaviť je mnoho. Aby sme však neskončili len pri legu, bábikách a stolových hrách, zostavili sme pre vás výber tých najlepších domácich aktivít. Sú rozdelené do troch skupín – aktívne, strategické a zmysluplné.
Zbohom, melanchólia!
Pohyb preukázateľne vyplavuje tie správne hormóny, ktoré prispievajú k našej dobrej nálade a psychickej pohode. Podľa prieskumov už dvadsať minút denne stačí na vyplavenie endorfínov, ktoré podporia pocit dobrej nálady a šťastia. Tu sú tri najlepšie tipy, pomocou ktorých zo seba strasiete všetok smútok i melanchóliu.
1. Vankúšová vojna
Nič neuvoľní napätie tak, ako vankúšová vojna. Skôr než sa pustíte do súboja, pripravte si pôdu. Aby si pri páde nik neublížil, odložte si z nosa okuliare, odstráňte všetky ostré rohy, na zem poukladajte matrace alebo niečo mäkké. Nezabudnite na dostatok munície. Ak si to chcete ešte vylepšiť, vyrobte si malých sumo-bojovníkov. Deťom pod tričká pridajte ďalšie vankúše alebo použite na výplň uteráky. Zviažte opaskom, alebo šnúrou a hra sa môže začať.
2. Rodinný koncert
Zahrajte sa na hudobníkov! Nepotrebujete nacvičovať – improvizujte. Ak hráte na nástroje, skvelé, ak nie, o to bude väčšia zábava. Ak sa na svet pozriete detskými očami, zistíte, že hudobné nástroje sú všade okolo. Vymyslite si vlastnú rodinnú hymnu, pieseň s pozitívnym pohľadom na neľahkú situáciu, fantázia nemá hraníc. Zapisujte, nahrávajte a foťte! Budete mať pekné spomienky i do albumu.
3. Bláznivá diskotéka
Nastavte si na veľkú obrazovku záznam z koncertu vašej obľúbenej kapely, alebo diskdžokeja, odstráňte zbytočný nábytok a zhasnite svetlá. Oprášte starú diskoguľu alebo vytiahnite vianočnú reťaz. Svoju úlohu splnia i blikačky na bicykel. Pridajte masky, kostýmy alebo bláznivé kombinácie oblečenia a uvidíte, že táto noc bude nielen dlhá ale hlavne nezabudnuteľná. Pozor, ráno sa zrejme zobudíte neskôr, a možno i s poriadnou svalovou horúčkou.
Chytáky a hlavolamy v akcii
Medzi obľúbené aktívne hry pre malých i veľkých patrí samozrejme naháňačka a jej rôzne formy a nadstavby. Keďže však v byte nie je dostatok priestoru, vybrali sme zábavu, ktorú si môžete zahrať i v dlhšej obývačke alebo úzkej chodbe.
Prečítajte si tiež:
Domáca pracovňa a domáca učebňa: Ako ich vytvoríte, aby ste zvládli karanténu?
4. Laser zone
Kto by nemal rád hry na špiónov. Tento sen si môžete spolu s deťmi uskutočniť pomocou lepiacej pásky, ideálne farebnej. Budete jej potrebovať veľa. Ideálny priestor je dlhá úzka chodba, alebo použite ľubovoľný nábytok. Pásku ponalepujte v rôznej výške od jednej steny k druhej tak, aby vám vznikla akási laserová spleť. Úlohou hráčov je prejsť pomedzi ne bez toho, aby sa ich dotkli. Ak si to chcete sťažiť, zaveste na niektoré miesta malé zvončeky. Po zazvonení hráč z hry vypadáva.
5. Ruky – nohy
Táto hra najviac pripomína Twister. Ak ho nemáte a chcete sa viac hýbať, vyskúšajte niečo podobné. Stačí si na papiere veľkosti A4 vytlačiť alebo obkresliť ruky a nohy (ľavá aj pravá) a potom ich poukladať do radu tak, aby boli vedľa seba vždy len tri z nich. Skáče vždy iba jeden hráč, ostatní ho povzbudzujú. Skočiť musí na predvolené políčka podľa predlohy a na jeden skok. Ak sa mu to nepodarí, ide znovu na štart.
6. Pokladovka v interiéri
Pre túto neexistujú pravidlá, a predsa je to najobľúbenejšia hra pre malých i veľkých. Celú si ju môžete vymyslieť sami – pracujete s tým, čo máte k dispozícii. Najprv si zvolíte „poklad“ (sladkosť, hračka) ktorý má jednotlivec, či skupina nájsť. Následne ukryjete indície, alebo úlohy ktoré musia hráči vylúštiť a ktoré ich k pokladu priblížia. Indície dômyselne poschovávate v rôznych izbách. Môžete si vyrobiť aj zjednodušenú mapu bytu. V nej číselne označte miesta, kde sa úlohy skrývajú. Deti sa naučia ako pracovať s mapou, lúštia, hádajú a napokon sa tešia z nájdeného pokladu. A vy s nimi.
Na zručnosť i prehĺbenie vzťahov
Byť doma ako rodina, nemusí byť zlé. Len si spomeňte, koľko času ste predtým venovali spoločným prácam, aktivitám či rozhovorom. Využite tento vzácny čas a priestor na to, aby ste sa viac zblížili a spoznali. Rodinné väzby sa najlepšie utužujú spoločnými zážitkami a rozhovormi, v ktorých odhaľujete svoje predstavy, túžby, starosti i radosti. Ako na to?
7. Domáce majstrovanie
Byt a dom, v ktorom sme teraz zavretí je pre nás celý svet. Prečo si ho nevylepšiť? Čo tak vyskúšať prehodiť izby, premiestniť nábytok, opraviť (tie staré) stoličky či (konečne) deťom vymaľovať izbu. Nechajte každého člena, aby sám navrhol zmeny, prípadne si vybral, s čím pomôže. A potom sa do toho pustite. Budete mať radosť nielen z nového priestoru, ale i z príjemných rozhovorov, ktoré k spoločným projektom neodmysliteľne patria.
8. Spoločné varenie
Aj počas karantény je potrebné naplniť si brušká a predpokladáme, že varíte častejšie ako doteraz. Zdravú stravu máte zrazu pod kontrolou a spoločné stolovanie tiež prináša svoje ovocie. Čo tak povýšiť čas pri sporákoch na udalosť dňa? Ak je vás veľa, môžete sa v kuchyni striedať. Každý si môže vyskúšať vlastný recept a prekvapiť ostatných. Pečením naštartujete svoju kreativitu, výsledok osladí náročné dni. A nemajte strach z výsledku – jedlo vždy zbližuje. Vždy.
9. Spoznávačky
Vymyslite si spoločne s deťmi čo najviac otázok zameraných na zistenie informácií o nich a o vás. Otázky skryte do vrecúška. Herný plán si môžete nakresliť, či použiť z inej hry. Pomocou kocky sa budete posúvať a pritom ťahať otázky (napr. Ako by vyzeral tvoj dokonalý deň? Aké sny sa ti snívajú najčastejšie? Kým by si chcel byť, ak by si bol slávny a prečo? Aký najkrajší darček si v živote dostal? a pod.) cieľom nebude iba dostať sa do cieľa, ale najmä vzájomne sa spoznať, veľa sa o sebe dozvedieť a pravdepodobne sa aj veľa nasmiať.
Tie najlepšie stolové hry pre každú vekovú kategóriu:
Nielen pre deti: GOBLÍCI JEDLÍCI
Hra je rýchla, jednoduchá a neuveriteľne zábavná. Pokúste sa usporiadať svojich goblíkov do radu. Podobá sa klasickým piškvorkám, akurát vaši goblíci (princíp matriošiek) môžu jednoducho spapať svojich súperov. Podarí sa vám usporiadať ich do radu skôr ako súperovi?
Nielen pre teenagerov: KRYCIE MENÁ
Hra je ako stvorená pre veľkú rodinu. Je strategická, podporuje analytické myslenie a je prekvapivo návyková. Proti sebe stoja dva tímy, ktoré sa snažia vylúštiť, ktoré slová na hracom pláne patria práve im. Robia tak pomocou zmysluplných indícií, ktoré vám hovorí veliteľ tímu.
Nielen pre dospelých: AKO TO BOLO KEDYSI
Unikátna rodinná hra, ktorá spája generácie a zábavnou formou pomáha trénovať pamäť. Hra má jednoduché pravidlá, je za každým iná a neomrzí. Zabavia sa pri nej dokonca aj starí rodičia, keďže majú možnosť zaspomínať si a vyrozprávať sa.
Text: Katarína Paukeje
Foto: isifa/shutterstock