Ako dnes poslať list, aby adresáta naozaj zaujal
Kedy ste naposledy niekomu napísali a poslali list či pohľadnicu? Dávno, však? Nuž tak kedy, keď nie teraz, je ten správny čas to napraviť?
S mnohými príbuznými či priateľmi sa možno dlhšie neuvidíte a hoci sa viete spojiť rôznymi inými modernými spôsobmi, ten pocit, keď si v schránke nájdete rukou písaný list či pohľadnicu je nenahraditeľný.
Hoci je takáto „papierová pošta“ už trochu zastaraný spôsob komunikácie, v mnohom tú elektronickú dokáže poraziť. List je hmatateľný, môžete si ho podržať v ruke, privoňať k nemu, je omnoho osobnejší ako email a častejšie sa k nemu viete vrátiť a potešiť sa jeho obsahom aj vizuálom. Nesie v sebe priamu stopu pisateľa. Ak to teda chcete vyskúšať, tu je niekoľko dobrých rád.
Vyhraďte si na písanie čas, súkromie a dobré je aj to, ak ste v psychickej pohode. Objednajte si pekný papier s obálkami, prípadne si vyrobte vlastný pozdrav. Nie je to vôbec zložíte, odreagujete sa pri tom, nehovoriac o pridanej hodnote takéhoto pozdravu, keďže ste si dali záležať a vytvorili ho vlastnými rukami. Fotopostup, ako na to, nájdete nižšie.
Premyslite si, o čom chcete písať, s čím sa chcete podeliť a čo konkrétne vás zaujíma zo života adresáta. Dajte si záležať na oslovení, ktoré by malo byť milé a povzbudivé. Pri písaní buďte úprimný, papier znesie všetko. Malé „chybičky krásy“ listu pridajú na autenticite, či už ide o prečiarknutú gramatickú chybu alebo kvapku čaju či slzy.
Sami možno napokon zistíte, že sa vám slová na papier kladú jednoducho, ľahko, bez váhania, a že písaním viete povedať možno i viac, ako slovami. A keď už nič iné, ubehne vám čas a zlepšíte si aj mentálnu kondíciu.
Je dokázané, že písanie zlepšuje sústredenie, podporuje pamäť a zároveň trénuje jemnú motoriku. Okrem toho je príjemnou úľavou pre oči po celodennom kontakte s monitorom počítača či telefónu. Písanie milostných listov dokonca znižuje hladinu cholesterolu v krvi. Do vytvárania a písania pozdravov (samozrejme nie tých milostných) môžete zapojiť i deti.
Uvidíte, že spoločné čakanie na odpoveď vás bude všetkých baviť. A o to v týchto dňoch predsa ide. Vymyslieť a zrealizovať si nejakú zmysluplnú aktivitu, ktorá poteší nielen vás, ale i niekoho iného. Svoje o tom vedel napokon aj Lord Byron, podľa ktorého je písanie listov jediný spôsob, ako môžete spojiť samotu s príjemnou spoločnosťou.
S čím treba rátať
- Náklady: do 3 €
- Časová náročnosť: do 1/2 hodiny
- Zručnosť: začiatočník
Budete potrebovať
Materiál
- ozdobný/dekoračný papier, 200 g, A4
- biely výkres 180 g, A4
- tenký špagát/šnúrka
- papierová lepenka
- kartón
Pomôcky
- ceruzka, pravítko, nožnice,orezávač, dierovač, lepidlo, obojstranná lepiaca páska
Postup na výrobu pozdravu
Z bieleho výkresu si pripravte základ pozdravu s rozmerom 20 × 14,7 cm (papier potom napoly prehnite) a menší obdĺžnik s rozmerom 8,7 × 13,4 cm. Podobne z ozdobného papiera obdĺžnik o veľkosti 9,4 × 14,1 cm.
Na kartón z krabice si nakreslite motív kvetu napríklad z počítača a šablónu obkreslite na pripravený papier s rozmerom 8,7 × 13,4 cm. Kvet si môžete nakresliť aj priamo voľnou rukou.
Rezačom na papier vyrežte daný motív, tak aby sa ostatné časti papiera nepoškodili. Dávajte si aj pozor, aby ste si papier nezašpinili.
Dierovačom urobte dierky nad kvetom. Ako alternatívu môžete použiť aj hrubú ihlu.
Zospodu bieleho papiera s kvetom nalepte pomocou pásky papierovú lepenku tak, aby nepretŕčala. Slúži na 3D efekt. Potom na základ pozdravu prilepte najskôr dekoračný papier a naň papier s kvetom. Dbajte na presnosť.
Nakoniec zo šnúrky urobte mašličku a prilepte na pozdrav.
HOTOVO
TIP
Z rovnakého papiera si môžete vyrobiť aj iné jednoduché pozdravy. Nájdete ich aj na www.sashe.sk/MMdesign.
Postup, foto a realizácia: Miroslava Maceková
Text: Katarína Barošová