Zdroj: Archív Pavla Dvořáka

V Číne sú oblasti, kde ľudia stále žijú v jaskyniach, vraví Pavel Dvořák. Meter štvorcový stojí v Šanghaji aj 8 000 eur

Keď sa povie Čína, mnohým z nás napadne nekonečná civilizácia, vonné tyčinky, rušné metropoly či tradičné čajové obrady. No len málokto si vie predstaviť, ako vyzerá čínsky domov nielen v architektúre, ale aj v každodennom fungovaní. Spisovateľ, dokumentarista a sprievodca Pavel Dvořák žije v krajine s päťtisícročnou kultúrou už viac ako pätnásť rokov. Čo si na nej zamiloval najviac?

Ste slovensko-čínska domácnosť, asi ste sa museli trochu naučiť robiť kompromisy. Máte aj vy oproti vchodu zrkadlo? Alebo iný prvok, ktorý máte na vyžiadanie vašej manželky?

Je jedna taká vec. Sú to vystúpené mreže na oknách, ktoré Číňania používajú na vešanie bielizne, aby ušetrili miesto v byte. Z otvoreného okna vyčnieva železná mrežovitá konštrukcia, ktorá je uzavretá, aby, nezhodilo bielizeň dole na prízemie, keď fúka vietor. Predsa len sme na 11 poschodí.

Mne osobne sa to veľmi nepáči, radšej by som bral prázdne okná. Mali sme to v Šanghaji a máme to aj tu. Vizuálne to však nie je vôbec pekné. Dokonca keď sme byt v tomto paneláku kupovali, čo už je nejakých 8 rokov, montovať tieto konštrukcie na okná bolo zakázané. Bolo to z toho dôvodu, aby sa byty dobre predávali a aby celé sídlisko pôsobilo krajšie. No zákaz sa stretol s veľkým odporom.

Mriežka na okne na vešanie bielizne.
Mrežové konštrukcie na oknách využívajú Číňania na vešanie bielizne. V mestách si ich inštaluje veľa ľudí, aj keď sú považované za neestetické a dokonca boli zakázané. Zdroj: Archív Pavla Dvořáka

Je bežné, že si ľudia svoje domovy prispôsobujú podľa Feng Šuej?

Áno, prispôsobujú si ho. No nehovoria o tom, majú to vžité. Feng Šuej pre nich nie je niečo, čo by pomenovávali, je to pre nich úplne prirodzené, veci podľa tohto prispôsobujú, ani nad tým nepremýšľajú. Napríklad to zrkadlo v spálni. Sú ľudia, ktorí na to dbajú viac a iní menej.

Zohľadňujete ho aj vy?

V našej domácnosti na to až tak veľmi nedbáme. Možno niektoré veci manželka automaticky prispôsobila a ja som si ani neuvedomil, že to je Feng Šuej.  My sme sa snažili náš byt hlavne optimalizovať, aby bol pekne presvetlený a aby v ňom bol prirodzený prievan. V zásade všetko by sa možno dalo nazvať Feng Šuej, ak vychádzame z toho, že je to náuka o prostredí človeka. Spadá tam úplne všetko.

Moderný interiér s minimalistickým dizajnom a televízorom, v dizajnovom byte na vidieku v Číne.
Väčšina moderných stavieb sa už dnes aj v Číne prikláňa k minimalizmu. Zdroj: Archív Pavla Dvořáka

Ako vyzerá váš aktuálny domov? Máte v ňom aj niečo extra slovenské?

Knihy v slovenčine? A možno nejaký slovenský alkohol. V chladničke mám domácu slivovicu. A to je asi tak všetko.

Môžu sa Slováci niečím inšpirovať z čínskeho spôsobu života alebo z bývania?

Možno aj práve tým, že si viac vážia tradície. No nebola to vždy pravda. Historicky si pamiatky poničili a veľmi veľa ich neprežilo. Dnes sa históriu snažia zachovávať, opravovať si ju. Sú citlivejší k historickým stavbám než na Slovensku. U nás je to často v takých vlnách. Sú obdobia, keď je to lepšie, a iné, keď je to zase príšerne a tieto stavy sa vôbec nerešpektujú. Myslím si, že v tomto by sme sa určite mohli inšpirovať a usilovať sa o väčší rešpekt k histórii a estetike.

4 / 1
Kategória: Relax
Tagy: mestské byty rozhovor vidiecke domy
Zdieľať článok
Ako na pestovanie viniča? O svoje know-how sa podelil dlhoročný vinohradník a technológ z DechtícZáhrada

Ako na pestovanie viniča? O svoje know-how sa podelil dlhoročný vinohradník a technológ z Dechtíc

Ivan Gürtler: Nevážime si hmotné kultúrne dedičstvo, ktorého súčasťou je aj dnešná architektúraASB.sk

Ivan Gürtler: Nevážime si hmotné kultúrne dedičstvo, ktorého súčasťou je aj dnešná architektúra

Krásne kapustové hlavy bez prasknutia a škodcov? Jednou z možností sú kombinované záhony, radí šľachtiteľ zeleninyZáhrada

Krásne kapustové hlavy bez prasknutia a škodcov? Jednou z možností sú kombinované záhony, radí šľachtiteľ zeleniny

Architekti Istropolisu: Budova bola v neudržateľnom stave a revitalizácia miesta bola nevyhnutnáASB.sk

Architekti Istropolisu: Budova bola v neudržateľnom stave a revitalizácia miesta bola nevyhnutná

Diskusia