Spálňa je izba na spanie

Spálňa je izba na spanie

06. 07. 2006
Zdieľať

Spánok je hotová veda – v spánku prebieha niekoľko cyklov, pričom každý z nich má štyri premenlivé fázy, ktoré sú veľmi dôležité pre fyzické a duševné zdravie každého z nás, a ich skladba závisí okrem iného od veku, únavy či zážitkov. Počas nočného odpočinku náš organizmus regeneruje a zároveň dochádza aj k duševnej očiste. Aj keď možno neovládate spánkovú teóriu, prax je vám určite blízka. A na to, aby ste sa každé ráno zobudili doružova vyspinkaní, by ste si mali vytvoriť čo najlepšie podmienky.

Existuje veľa faktorov, ktoré ovplyvňujú to, či bude náš spánok kvalitný a zdravý. Podľa psychológov by sme napríklad mali vstávať a chodiť spať v rovnakú hodinu alebo by sme po piatej hodine poobede už nemali piť kávu. Tesne pred spaním nie je vhodné ani cvičiť. Veľký vplyv na príjemný spánok má tiež prostredie, v ktorom spíme, a v neposlednom rade aj lôžko s vankúšom a perinou.


Spálňa je izba na spanie

57841

Vzhľad spálne by nemal vyvolávať silné emócie, mal by pôsobiť pokojne a harmonicky. Farebné riešenie by sa malo prikloniť k tlmeným a upokojujúcim odtieňom, nemali by tu chýbať závesy alebo záclony, ktoré priestor opticky zmäkčujú. K mäkkosti priestoru prispieva aj nepriame osvetlenie, to znamená použitie takých typov lámp, ktorých svetlo sa do miestnosti dostáva odrazom od steny alebo stropu. Samozrejmosťou by mali byť nočné lampy pri posteli.


Spálňa je izba na spanie

57831

Nové trendy v koncepcii spálne sa posunuli od multifunkčného vyžitia tejto miestnosti k jedinej, ale v týchto uponáhľaných časoch veľmi dôležitej funkcii – k relaxu. Spálňa by mala už pri prvom pohľade vyvolávať pocit pohody potrebnej na odpočinok. Ak ju budeme premieňať na pracovňu alebo žehliareň, vždy keď do nej vstúpime, zvalia sa na nás všetky povinnosti a starosti, a najdôležitejšia funkcia sa vytratí. Stres a starosti by mali rozhodne ostať za dverami spálne.

Čas na zmenu

Možno je aj vo vašej spálni niekoľko dôvodov na zmenu, o ktorých asi dávno viete, ale na ich odstránenie stále nemáte čas. Ak máte starší, preležaný matrac, nevhodné kvety, hrubý koberec, v ktorom sa drží prach, v noci veľmi teplo a suchý vzduch v izbe, je naozaj najvyšší čas povedať “stop, chce to zmenu”.

Prienik módnych trendov


Spálňa je izba na spanie

57833

Podobne ako v iných miestnostiach i v spálni sa dáva v súčasnosti prednosť čistým líniám a jednoduchosti až minimalizmu. Bez postele by však spálňa nebola spálňou. Je základnou a dominantnou súčasť tejto miestnosti, pričom pozornosť sa upriamuje na čelo postele. Okrem klasického materiálu – dreva – sa tu uplatňuje aj kov alebo rotang. Netvorí však iba estetický prvok, veľakrát má viacero funkcií – napríklad môže byť doplnené rôznymi policami alebo sa dá polohovať, takže zaisťuje pohodlnú pozíciu pri čítaní. Ako v celom interiéri bytu alebo rodinného domu, aj v spálni je trendová odľahčenosť a vzdušnosť. Moderné sú postele na nožičkách, s jednoduchým čelom. Ako úložný priestor sa využíva voľné miesto pod roštom alebo v záhlaví. Súčasný trh ponúka veľa možností vybrať si nábytok a hlavne posteľ podľa vlastného vkusu, v rôznych cenových hladinách.


Spálňa je izba na spanie

57843

Móda sa nevyhýba ani rozmiestneniu nábytku – posteľ už nie je vždy pripútaná k stene, ale nachádza si miesto aj v priestore spálne. Existujú však názory, že na silný a zdravý spánok je ideálne umiestnenie postele čelom k stene, oproti dverám do spálne. Zároveň by posteľ nemala byť blízko okna, čo podľa feng-šuej môže spôsobovať bolesti hlavy.
 

Do spálne určite patrí:

  • posteľ ako základ (často jediný kus nábytku v spálni);
  • nočné stolíky alebo aspoň poličky v dosahu postele, kam sa dá odložiť kniha, pohár s vodou alebo budík;
  • ak to priestorové možnosti dovoľujú, je vhodné mať v spálni alebo v blízkosti spálne úložné priestory na šatstvo, či už vo forme šatníka, alebo skríň. Nemali by ste však zabudnúť na staré známe pravidlo, že menej je viac – aby vám v spálni ostal aj vzduch na dýchanie;
  • vhodné, najlepšie nepriame osvetlenie spolu s nočnými lampami (dobré je zamyslieť sa aj nad rozmiestnením vypínačov – najlepšie je, ak sú dostupné z postele, pretože ak musíte v poslednej chvíli pred zaspávaním vstať a ísť zhasnúť, môže sa stať, že spánok už nepríde).

Do spálne určite nepatrí:

  • televízor;
  • veľké množstvo kvetov alebo rôznych ozdobných predmetov;
  • ťažké závesy a koberce;
  • pracovné povinnosti (tie rozhodne neprispievajú ku kvalitnému spánku);
  • nie je veľmi vhodné umiestňovať do odpočinkovej zóny pracovisko.

Nočné stolíky


Spálňa je izba na spanie

57835

Našťastie sa neujal názor, že nočný stolík je kus nábytku, ktorý poskytuje minimálny úložný priestor, a pritom zaberá zbytočne veľa miesta. Nočný stolík si aj v súčasnosti obhájil v spálni svoju pevnú pozíciu. Môže mať formu rôznych políc, ktoré tvoria pevnú súčasť postele, alebo klasického stolíka so zásuvkami a štyrmi nožičkami. Moderný je aj akýsi odkladací schodík so zásuvkou, na ktorom je položená celá predná časť postele.


Spálňa je izba na spanie

57839

Moderný je aktívny spánok

Dnes sa preferuje takzvaný aktívny spánok, pri ktorom sa regeneruje chrbtica, kĺby a vnútorné orgány. Prispieva k nemu vhodne zvolená posteľ s aktívnym matracom a vhodným roštom a, samozrejme, optimálne rozmery lôžka. Ideálny rozmer matraca a postele pre jedného dospelého človeka sa snažia výrobcovia s menšími odchýlkami dodržiavať – jeho šírka je 90 cm a dĺžka 200 cm. Vôbec neprekáža, ak je posteľ väčšia. Podľa odborníkov by nás posteľ mala presahovať zhruba o dvadsať centimetrov. Výška plochy, na ktorú si človek líha, by mala byť okolo 45 cm. Vhodne zvolený matrac by nemal brániť pohybu v spánku, ale naopak, mal by pomáhať pri otáčaní a celkovom uvoľnení tela. Moderné technológie a materiály umožňujú vytvoriť zónovanie matraca, to znamená, že v oblasti pliec je matrac zmäkčený a naopak, v oblasti krížov a panvy spevnený.


Spálňa je izba na spanie

57837

Najjednoduchšie a pritom kvalitné sú pružinové matrace. Patria medzi lacnejšie riešenia, požiadavky na zdravý spánok však plnia. Ich nevýhodou je, že sa môžu polohovať len obmedzene. Ideálnejšie riešenie ponúkajú matrace z polyuretánovej peny alebo latexu. Molitanové matrace nie sú vhodné na dlhodobé používanie. Na trhu sa objavili aj matrace s tvarovou pamäťou, čo znamená, že materiál, z ktorého sú vyrobené, reaguje na telesnú teplotu, a tým mení svoje vlastnosti podľa individuálnych potrieb. Pri kúpe nového matraca je dôležité zohľadniť hmotnosť osoby alebo osôb, ktoré na ňom budú ležať, ich výšku a vek. Je vhodné, ak konštrukcia celej postele vrátane matraca umožňuje prístup vzduchu k telu a zabezpečuje tak optimálnu teplotu tela. Nemalo by sa zabudnúť ani na hygienu lôžka a ľahkú údržbu, preto je dobrým riešením snímateľný poťah matraca. Nemenej dôležitým prvkom pre zdravý spánok je rošt, na ktorom je matrac položený. Existuje veľké množstvo typov, platí tu však jednoduché pravidlo. Na predpätý lamelový rošt je vhodnejší matrac z polyuretánovej peny alebo latexu a pod pružinový matrac je vhodnejší pevný rošt. Ak dáme na predpätý rošt pružinový matrac, znížime jeho tvrdosť.
 


Spálňa je izba na spanie

57852


Spálňa je izba na spanie

57853

Ako si ustelieme, tak budeme spať


Spálňa je izba na spanie

57851

Ku kvalitnému spánku a odpočinku prispievajú aj vhodný vankúš a prikrývka. Líšia sa od seba množstvom a typom náplne. Dlhodobú tradíciu a všeobecnú obľubu má u nás náplň z prírodných materiálov, ako je vlna alebo perie. Moderné syntetické materiály, ako sú duté alebo plné polyesterové vlákna, sú vhodnejšie pre alergikov a astmatikov, pretože sa dajú ľahko prať aj v práčke, a pritom plne nahradia prírodné materiály.

Základom dobrého odpočinku a relaxu v spálni – a na to má spálňa slúžiť – je nepustiť si dnu problémy a starosti každodenného, hlavne pracovného života. Ak sa k tomu pridajú aj kvalitné materiály a pekný dizajn, rána sa budú zdať určite krajšie.

Kategória: Bývanie Spálňa
Tagy: matrac posteľ spálňa spl
Zdieľať článok

Diskusia