27. 06. 2005
Zdieľať

Najpríjemnejšou časťou ťažkého pracovného dňa je pre mnohých z nás večer, keď sa konečne môžeme uvoľniť, ponoriť do vlastnej postele, oddychovať a snívať. Aby ste snívali sladko a nerušene, doprajte si kúsok zdravia v podobe kvalitnej postele, trochu luxusu v podobe krásnych poťahov, lôžkovín či závesu a štipku originality v podobe vlastných nápadov, ktoré do vašej spálne vložia dušu.

Ako na obláčiku

Správne lôžko zachováva prirodzené zakrivenie zdravej chrbtice do tvaru písmena S v ľahu na chrbte a chrbticu podopiera rovnomerne a bez deformácií aj v ľahu na boku. Celkový priehyb by v mieste najväčšieho tlaku nemal presiahnuť 4 – 5 cm. Príliš mäkký podklad môže spôsobiť ohnutie chrbtice do oblúka, tvrdý podklad môže zapríčiniť, že namiesto prirodzeného esíčka bude z vašej chrbtice rovné pravítko alebo budú niektoré vnútorné orgány stlačené. Vyhnite sa preležaným matracom a používajte nízke podhlavníky. Telo nesmie byť v matraci zaborené hlboko ako vo formičke, matrac musí umožniť ľahké otáčanie tela. V pozdĺžnom smere sa matrac musí krivkám tela prispôsobiť, no v priečnom smere by mal byť tuhý. Dobrý matrac vôbec nevnímate a zdá sa vám, že sa vznášate na ľahkom obláčiku. Pokojný a zdravý spánok závisí aj od vhodnej kombinácie roštu a matraca, pri výbere by ste mali zohľadniť aj hmotnosť spáčov.


Spite sladko

25592

Správny matrac v miestach vyvýšenia, teda v oblasti pliec a bokov, ustúpi, a naopak v miestach, kde je potrebné kontúry tela vyplniť, napr. v páse, priestor zaplní. V ľahu na správnom matraci nedochádza k bodovým tlakom, ktoré by mohli narušiť krvný obeh, a tým spôsobiť tŕpnutie stlačenej časti tela. Matrac by mal byť rozoberateľný a poťah odnímateľný, aby sa dali čistiť a prať. V ponuke dnes nájdete aj poťahy, ktoré možno vyvárať pri teplote 95 oC. Novinkou je poťah s úpravou MicroCare®, ktorý obsahuje špeciálne acetátové vlákno s antimikrobiálnou prísadou. Pri kontakte s vlhkosťou prísada uvoľňuje aktívny kyslík, ktorý hubí nepriaznivé mikroorganizmy. Tento postup sa zhoduje s prírodným procesom kyslíkovej dezinfekcie a navyše je úplne prírodný a neškodí životnému prostrediu. Vďaka tomu, že aditívum sa nachádza priamo vo vlákne, jeho efekt sa praním neznižuje a zachová sa po celý čas životnosti matraca. Tieto jedinečné vlastnosti ocenia predovšetkým alergici a astmatici. Ale pozor! Matrace a poťahy, ktoré používajú ako klimatizačnú (tepelnoizolačnú) vrstvu ovčie rúno, môžu na astmatikov pôsobiť dráždivo.

Sendviče a strunky

Na výrobu matracov sa používajú pružiny, molitan, kokosové vlákno a latex. Existujú matrace čisto molitanové, kokosové alebo latexové, ale aj sendviče, ktoré v jednom výrobku využívajú charakteristické vlastnosti viacerých materiálov. Ako základná objemová zložka matracov sa najčastejšie používa molitan alebo pružiny. Vyrába sa množstvo druhov molitanu s rôznou tvrdosťou, od ktorej závisí, či sa molitan uplatní ako jadro alebo krycia vrstva matracu. Rôzne reliéfy molitanovej platne zabezpečia žiadané ergonomické vlastnosti a poddajnosť v tlaku.


Spite sladko

25578

Pružinové matrace patria do postelí s pevným rovným dnom, nehodia sa na pružné lamelové rošty. Konštrukcia nosných jadier pružinových matracov výborne kopíruje telo a zabezpečuje jeho optimálnu fyziologickú polohu. Na zabezpečenie vyššieho komfortu sa používajú v konštrukcii pružinového matraca aj ďalšie vrstvy z PUR, gumokokosu alebo latexu.
Latexové matrace sú z ľahčenej penovej gumy, ktorá sa vyrába zo zmesi prírodného a syntetického latexu, bez pridávania plniacich prísad. Kvalita i cena latexu závisí od pomeru prírodného a syntetického latexu a od výrobnej metódy. Latex, ktorý sa vyrába vulkanizáciou polyméru prírodného alebo syntetického latexu, je lacnejší. Talalay latex vzniká náhlym zamrazením základnej suroviny na mínus 30 oC, jeho postupným prebublávaním zmesou vzduchu a CO2 a vulkanizáciou pri teplote nad 100 oC. Talalay latex je vzdušnejší, má lepšie hygienické vlastnosti a vyššiu cenu. Latex zaručuje výbornú reguláciu vlhkosti a vetranie vášho lôžka, znemožňuje rozmnožovanie baktérií a plesní, medzi jeho ďalšie vlastnosti, vďaka ktorým našiel uplatnenie v nábytkárstve, patria pevnosť a tuhosť, elastické vlastnosti, nízka hmotnosť a dlhoročná trvanlivosť pri zachovaní elastických vlastností.


Spite sladko

25585

Kombinácia čerešne a kovových detailov je veľmi obľúbená a časom overená. Či sa bude vzhľad spálne uberať klasickým, alebo moderným smerom, závisí od dekoračných predmetov a farebnosti textílií v spálni. Posteľ Karma stojí 28 373 Sk s DPH, nočný stolík 7 687 Sk s DPH a komoda 15 786 Sk s DPH. Predáva Segum.


Matrac z latexu dovoľuje veľkú bodovú deformáciu – najväčšie stlačenie nastane v mieste, kde sa sústreďuje najväčší tlak ležiaceho tela (zadok, plece) ale okolie (jadro pod hlavou, trupom a nohami) nie je týmto tlakom ovplyvnené. Aby bol pozitívny efekt čo najväčší, vytvárajú sa na matraci zóny s rozdielnou tvrdosťou. Trojzónové jadrá so spevneným stredom majú okraje mäkšie ako stred, päťzónové jadrá majú druhú a štvrtú zónu mäkšiu než okraje a stred.
Kokosové platne robia matrac tvrdším a pevnejším. Jediný matrac, ktorý je na 100 % vyrobený z kokosového vlákna, je detský matrac. Malé dieťa trávi v postieľke väčšinu dňa a tu robí aj prvé pokusy o vzpriamenú polohu v stoji. Kokosový matrac poskytuje detským chodidlám dostatočne pevnú a tvrdú podporu, je vzdušný a má dobré tepelnoizolačné vlastnosti. Zvláštnou kategóriou sú ortopedické lamelové matrace, určené na uloženie nad polohovateľným roštom. Sú veľmi ohybné a prispôsobujú sa každej polohe, ktorú nastavíte na rošte. Zlepšený variant lamelového matraca využíva pneumatický systém pruženia.

Rošt postele

Pružinové matrace sa ukladajú na pevné drevené rošty z latiek zo smrekového dreva. Aby sa nepoškodilo pružinové jadro v matracoch, medzery medzi latkami by mali byť najviac 6 cm.


Spite sladko

25580

Posteľ Meridiana (Flou) je celá pokrytá látkou, viditeľné dekoratívne gombíky po stranách umožňujú odnímanie poťahu. Dizajn postele sa zakladá na kvalitnej látke čalúnenia, jej ladné tvary sa hodia do modernej i klasickej spálne. Predáva Sedya za 94 662 Sk s DPH (rozmer 180 x 200, poťah Millerighe).


Ak chcete dosiahnuť vyššiu nosnosť lôžka (ocenia najmä ťažší jedinci), môžete pružinový matrac použiť aj v kombinácii s jednoduchým lamelovým roštom. Pružiace lamelové rošty vytvárajú podklad pod nepružinové matrace. Vyrábajú sa v rôznych konštrukčných vyhotoveniach. Kvalita závisí predovšetkým od počtu lamiel a spôsobu ich uchytenia k rámu. Všeobecne platí, že čím je väčší počet lamiel, tým lepšie sa rošt prispôsobí krivkám tela. Na uchytenie lamiel sa používajú mäkké plastové puzdrá alebo kaučukové puzdrá, ktoré umožňujú natáčanie lamely do viacerých smerov. Na lamelovom rošte so zdvojenými lamelami sa dá individuálne regulovať aj tvrdosť lôžka. Rošty s tzv. ramennou kolískou majú v oblasti ramien lamely uchytené špeciálnym systémom, ktorý vytvára mäkšiu, poddajnejšiu zónu. Úplnou novinkou sú citlivé plastové pružiny, ktoré sa nezávisle od susedných pružín pohybujú do všetkých strán, a tým lepšie rozkladajú váhu tela. V oblasti panvy sú tvrdšie pružiny, v oblasti pliec mäkšie. Ak chcete na vašom lôžku využívať rôzne relaxačné polohy alebo vyberáte posteľ pre osobu s obmedzenou pohyblivosťou, skúste sa poobzerať po polohovateľných roštoch. Pre chorého lôžko niekedy predstavuje celý svet a zmena polohy pre neho znamená jedinú možnosť, ako sa udržať v relatívnej fyzickej pohode. Polohovateľné rošty sa podľa spôsobu nastavovania ponúkajú v dvoch variantoch: mechanické alebo exkluzívnejšie s elektromotorom.

Kategória: Bývanie Nábytok Navrhovanie interiéru Spálňa
Tagy: bývanie matrac posteľ rošt spálňa
Zdieľať článok

Diskusia