Štyri zóny v jednej izbe

03. 06. 2009
Zdieľať

Mladý pár si nevedel predstaviť usporiadanie jednotlivých zón, ktoré bolo potrebné zjednotiť do jedného celku. V pomerne veľkej miestnosti mala byť umiestnená kuchyňa, jedáleň, pracovný kút a hlavne „obývačka“. Mala som voľnú ruku, jediné, čo sa nemenilo, bola poloha kozuba a vodoinštalácia v kuchyni.

Alternatíva A:

Tvar kuchynskej linky je navrhnutý už v stavebných plánoch. Kuchynský drez a umývačka sú umiestnené pod oknom. Drez s vodovodnou batériou je posunutý viac na pravú stranu, aby sa dalo otvoriť okno. Vstavanú chladničku od kozuba oddeľuje a zároveň aj tepelne izoluje 30 cm široká potravinová skrinka siahajúca do výšky chladničky. Varné centrum sa nachádza medzi drezom a chladničkou. Ako obklad je použité dnes veľmi moderné sklo. Barový pult je navrhnutý tak, aby opticky čo najviac uzatváral kuchyňu, oddeľoval ju od obytného priestoru a skrýval bodové osvetlenie pultu.
 


Štyri zóny v jednej izbe

199715


Štyri zóny v jednej izbe

199711


Štyri zóny v jednej izbe

199713


Štyri zóny v jednej izbe

199714

„Jedáleň“/Jedálenský kút má vďaka veľkému oknu a južnej orientácii dostatok slnečného svetla, a keďže je blízko terasy, stravovanie sa v teplých mesiacoch presúva von. V obývacej zóne nachádza svoje miesto moderná rohová sedačka. V pracovnom kúte je jednoduchý písací stôl, vhodný i na prácu s počítačom. Na odkladanie kníh aj pracovných spisov slúži knižnica, ktorá v prípade lacnejšej verzie sedačky skrýva jej zadnú stranu. Aby priestor pôsobil uceleným dojmom, je na celej ploche použitá jednotná laminátová podlaha, ktorej kvalita spĺňa aj vyššie nároky na údržbu v kuchyni. V celej miestnosti je nábytok z tmavého dreva. Hnedú oživuje oranžová farba použitá na stene, kozube a horných skrinkách kuchynskej linky.. Celkový vzhľad interiéru podčiarkuje kontrastná zelenkavá farba doplnkov.

Alternatíva B:

V druhej alternatíve je priestor otvorený a praje tak živému rozhovoru či už ste v kuchyni, jedálni, alebo v obývacej časti. Poloha kuchyne sa nemení, zato barové riešenie a jedálenská časť sa spojili v jedno a vytvorili tak trocha extravagantný priestor, ktorý sa stáva centrom diania. Na kuchynskú linku nadväzuje na mieru zhotovený stôl v rovnakom dizajne ako pracovná doska. Celkovú vizáž dopĺňa výrazné svietidlo.
 


Štyri zóny v jednej izbe

199719


Štyri zóny v jednej izbe

199716


Štyri zóny v jednej izbe

199717


Štyri zóny v jednej izbe

199718

Obývacia zóna je zmenená skôr na TV kútik. Je zariadená veľmi stroho, v minimalistickom štýle, sedačka však zabezpečuje dostatok miesta pre viac ľudí. Klasický konferenčný stolík je nahradený plne prispôsobivým príručným stolíkom, ktorý možno presúvať z miesta na miesto. V pracovnom kúte sa vyníma vysoká, veľmi jednoduchá knižnica prepojená s pracovným stolom. Tmavý nábytok vystriedala snehová biela, ktorá je v kontraste s tmavou laminátovou podlahou. Odvážna kombinácia fialovej a sýtožltej farby doplnkov dodáva celému interiéru osobitný šmrnc.

Článok bol uverejnený v časopise Môj dom

Kategória: Bývanie Navrhovanie interiéru
Tagy: interiér riešenie
Zdieľať článok

Diskusia