Tisíc tvárí laminátu
Podlaha dominuje v interiéri spolu so stenami, stropom a osvetlením a výrazne dotvára celkovú atmosféru domova, resp. verejných priestorov. Trendy, ktoré k nám prichádzajú zo západnej Európy, smerujú k dreveným podlahám a záujem o ne rastie aj u nás – avšak vzhľadom na ekonomickú situáciu pomalšie. To posúva do popredia laminátové podlahy. Podľa prieskumov v rokoch 1999 až 2000 sa v Európe zaznamenal doslova skokový nárast produkcie laminátových parkiet, a predpokladá sa, že veľký záujem o tento druh podlahy bude ešte niekoľko rokov pretrvávať.
Laminátové podlahy boli vyvinuté ako náhrada drevených a na začiatku ich vstupu na trh boli vnímané najmä z hľadiska čistej účelovosti. Postupne však prekročili tento rámec a začali ponúkať čoraz viac. Dnes ich sortiment hýri pestrosťou farieb, štruktúr, štýlov a profilov a na trhu sa objavujú stále nové prvky, ktoré posúvajú kvalitatívne parametre, povrchovú úpravu či spôsob kladenia laminátových podláh k čoraz väčšej dokonalosti. Aj na našom trhu sa ich sortiment rozširuje. Dôkazom toho je napríklad stále väčší počet špičkových producentov, výrobky ktorých sa u nás ponúkajú.
Vlastnosti a druhy laminátových podláh
Laminátové podlahy patria medzi najvyhľadávanejšie podlahové materiály v bytoch, rodinných domoch či verejných priestoroch, pri rekonštrukciách aj novostavbách. Predurčujú ich k tomu tieto vlastnosti:- kvalita materiálu,
- rýchla montáž,
- prijateľná cena,
- odolnosť na tlak (ťažký nábytok, nábytkové kolieska ani vysoké podpätky nezanechajú nijaké otlačky),
- sú ťažko horľavé a dobre odolávajú aj cigaretovému popolu,
- sú hygienické a ľahko sa udržiavajú,
- vďaka uzavretému povrchu sa nemá kde usadzovať prach, a tak sú vhodné aj pre alergikov,
- sú farebne stále a výrazne odolné proti vzniku fľakov (káva, víno, čaj …),
- dobre odolávajú negatívnym vplyvom bežných čistiacich prostriedkov.
V poslednom čase prišli výrobcovia laminátových podláh s celou škálou nových patentovaných technológii, ktoré zvyšujú ich kvalitu a odolnosť. Jednou z relatívne čerstvých noviniek je napríklad „podlaha so zámkom“, presnejšie povedané zámkovým spojom, ktorý sa čoraz častejšie používa namiesto tradičného spoja parketových lamiel – pero, drážka a lepidlo. Pero a drážka sú pri zámkovom spoji tvarované tak, že spoj pevne drží aj bez lepidla – len vďaka svojmu dômyselnému tvaru. Lamely do seba zaklapnú, a hotovo. Takýto spoj je navyše oveľa pevnejší ako klasický lepený.
Najväčšou výhodou zámkových spojov je však vynechanie lepidla – odpadá teda nečistá práca, zápach aj čakanie na vytvrdnutie lepidla. Praktickým dôsledkom je nielen zrýchlenie a „očistenie“ celého procesu montáže, ale aj to, že nábytok netreba z miestnosti vysťahovať – stačí ho len presúvať, pretože nová podlaha sa môže zaťažiť prakticky ihneď po uložení. Lamelová podlaha so zámkovým spojom sa v prípade potreby dá bez problémov a poškodenia rozobrať. Možno tak napríklad vymeniť poškriabanú či zničenú lamelu, alebo sa celá podlaha dá uložiť na iné miesto (ak sa trebárs presťahujete).
Na rozdiel od iných podlahových krytín sa pri laminátových stretávame so značným cenovým rozpätím. Rozdiel vyplýva z typu laminátu. V prospektoch výrobcov sa môžeme stretnúť s dvoma základným označeniami. Buď je podlaha označená ako HPL alebo DPL. HPL znamená, že laminát je lisovaný pod vysokým tlakom na dvakrát, čým sa dosiahne jeho vysoká tvrdosť. Pri DPL lamináte proces zalisovania nášľapnej vrstvy prebieha v jednej technologickej operácii. Výrobca tým síce ušetrí a môže tento druh podláh predávať v nižších cenových reláciách, avšak podlahové lamely nie sú také odolné proti poškodeniu a opotrebeniu.
Kvalitu laminátovej podlahy zvyšuje napríklad i špeciálna izolácia proti kročajovému hluku. Táto vrstva výrazne redukuje zvuk, ktorý vzniká pri chôdzi po takejto podlahe, a tým zabezpečuje viac pokoja nielen v priestoroch o podlažie nižšie. Okrem toho znižuje i výšku tónu zvuku – a hlboké tóny vníma človek ako menej rušivé.
Výrobcovia ponúkajú i také laminátové podlahy, ktoré sú vďaka svojmu zloženiu určené špeciálne do vlhkých priestorov, ako sú napríklad kúpelňa či sauna.
Na to, koľko podôb môže mať laminátová podlaha, dáva odpoveď široké spektrum drevených dekorov, či už klasických alebo rustikálnych, z európskych aj exotických drevín, ponuka sa dnes rozšírila aj o farebné dezény dreva moreného na šedý, modrý, zelený, lososový či červený odtieň. Okrem dreva môže laminátový povrch imitovať aj mramor, korok či kameň v rôznych štruktúrach, môže mať však povrch s akýmkoľvek vzorom – napríklad aj s čili papričkami.
Premyslenou kombináciou rôznych farieb či dekorov môže interiér získať individuálny a neopakovateľný vzhľad. Pri výbere farebnosti pritom platí, že svetlé odtiene priestor zväčšujú, naopak tmavšie odtiene priestor opticky zmenšujú. Ďalšou zásadou je, že veľké a výrazné vzory sú vhodné len do väčších miestností. Atraktívna podlaha s výrazným vzorom vyžaduje aj tomu zodpovedajúci interiér, ktorý umožní uplatniť vzor na dostatočne veľkej podlahovej ploche, tak, aby naozaj vynikol. Avšak nezabudnite: i keď je vzorov v ponuke veľa, stále platí všeobecné pravidlo, že v jednoduchosti je krása.
Pravidlá na údržbu
Laminátové podlahy majú povrchovú vrstvu z melamínovej živice a laku. Ich povrch je teda uzavretý a bez pórov, čím sa stávajú dobre odolnými proti nečistotám a prachu. Pretože najväčším nepriateľom väčšiny laminátových parkiet je prebytok vody, treba ich väčšinou len vysávať alebo nasucho zametať a z času na čas utrieť vlhkou handrou.
Ich údržba je teda nenáročná, ale aj tak nezaškodí ovládať niektoré všeobecné pravidlá:
- Na zachovanie kvality laminátových parkiet je optimálne, aby sa relatívna vlhkosť vzduchu v miestnosti pohybovala v rozpätí medzi 5o až 65 %.
- Vrchnú laminátovú vrstvu môže poškodiť abrazívne pôsobenie piesku a iných drobných tvrdých čiastočiek. Zabránite tomu pomocou tzv. prečisťovacích zón vo vstupných priestoroch, teda rohožkami, malými koberčekmi a pod.
- Laminátovú podlahu umývajte vždy iba zľahka navlhčenou handrou.
- Tekutiny, ktoré sa na podlahu vyliali, ihneď utrite a očistite – najlepšie vlhkou handrou.
- Laminátové povrchy nikdy nedrhnite – nepoužívajte teda prostriedky s obsahom piesku alebo iných tvrdých častíc, ani drôtenky, drsné strany umývacích hubiek a podobne.
- Na laminát nie sú vhodné parketové vosky a politúry, pretože vytvárajú na povrchu vrstvu, dôsledkom ktorej je nepekný matný vzhľad podlahy.
Výber vhodnej podlahy
Pri výbere podlahy si treba uvedomiť, do akého priestoru ju dávame a aké funkčné nároky budeme na ňu klásť. Pozorne si treba všímať jej technické parametre a charakteristiky, ktoré uvádza výrobca (často bývajú zrozumiteľne vysvetlené piktogramami) – napríklad či je podlaha vhodná do málo zaťaženého priestoru (ako spálňa, izba pre hostí), stredne zaťaženého (obývacia izba, jedáleň) alebo silne zaťaženého priestoru (chodba, kuchyňa, obývacia izba). To isté platí i pre verejné priestory. Odborne vám dokážu poradiť aj projektanti a architekti, ktorí výber podlahy vnímajú v širších dispozičných a estetických súvislostiach a môžu vás usmerniť i na základe konkrétnych skúseností z praxe.Odporúča sa kúpiť laminátovú podlahu u renomovaného dodávateľa a objednať si ju zároveň s odbornou montážou, teda i s potrebným príslušenstvom a prípravou podkladu. Vyrovnanie podkladovej vrstvy a jej príprava na položenie laminátovej podlahy môžu tvoriť nanesenie vyrovnávacej vrstvy (napr. liate samonivelizačné hmoty, cementový poter a pod., toto vyrovnanie však nemusí byť potrebné) a uloženie izolačných a tlmiacich fólií. Medzi doplnky patria obvodové lišty, rohové a spojovacie prvky a prípadne aj prahy. Môžu byť potrebné i ďalšie úpravy, ako je napr. skrátenie dverného krídla a pod. Preto je vhodné žiadať od dodávateľa predbežnú kalkuláciu, ktorú solídna firma pripraví zdarma ako súčasť konzultácie a poradenstva.
Plávajúce lamelové podlahy dokážu rešpektovať váš životný štýl a kvalitný laminát dáva záruku dokonalého a dlhodobého pôžitku z bývania na úrovni. Laminátových výrobkov je však na trhu veľa a pre zákazníka nebýva ľahké zorientovať sa v ich ponuke. Vodidlom môže byť napríklad niekoľkoročná záruka, ktorá je svojím spôsobom aj garanciou kvality laminátovej podlahy.