Urobme si skriňu

Urobme si skriňu

30. 10. 2007
Zdieľať

Určite sa mnohým z nás pri rekonštrukcii či stavbe domu stalo, že nám zostali prebytočné dosky. Možnosti ich využitia sú rôznorodé, my vám ponúkame jeden z mnohých tipov, na čo sa dá zvyšné drevo použiť...

Čo na to potrebujeme:

Hranoly, tatranský profil alebo nejaké tenké laty (môže byť aj sololit), pánty (množstvo podľa potreby), skrutky, klince, lepidlo na drevo, magnety alebo zámky na uchytenie dverí, držiaky – kľučky (podľa použitého typu uzatvárania), prípadne osvetlenie do interiéru skrine.

Postup:


Urobme si skriňu

116500

Pred samotnou výrobou a montážou skrine si musíme premyslieť, kam chceme skriňu umiestniť, či ju chceme použiť ako predeľovaciu stenu miestnosti (ako je to v tomto prípade), ale najmä si musíme určiť rozmery skrine. Základnú konštrukciu tvoria hranoly, ktoré môžeme uchytiť o podlahu a strop, no ak sa rozhodneme pre skriňu bez fixného uchytenia, hranoly prichytávame iba navzájom a vytvoríme z nich samonosnú konštrukciu. Ďalším krokom je vytriedenie materiálu. Skriňa na fotkách, ktorá slúži aj ako predeľovacia stena v miestnosti, má bočnú a zadnú časť obloženú tatranským profilom, ktorý prichytávame klincami alebo skrutkami k nosným hranolom.


Urobme si skriňu

116501

Dvere skrine sa môžu vyrobiť podľa vzoru na fotografiách ako pergola, ktorá zabezpečí nielen priedušnosť, ale aj pôsobí v interiéri nezvyčajným dojmom. Postup pri výrobe pergoly (predné dvere skrine) je jednoduchý. Na začiatok si vyrobíme rám dverí, ktorý postupne vyplníme tenkými latkami v jednom smere. Tie vlepujeme alebo klincujeme tenkými klinčekmi. Neodporúčame ich skrutkovať, keďže tenké latky sa často štiepia. Medzery medzi latkami môžu byť na šírku latiek (pozri náčrtok) alebo si uhol aj medzeru zvolíme ľubovoľne. Ak máme jednu stranu vyplnenú, začneme cez ne krížom uchytávať druhú časť, čím nám vznikne požadovaná pergola.

Ak sú pergolové dvere hotové, môžeme ich z vnútornej strany podlepiť plátnom či iným materiálom alebo ich nechať priehľadné. Potom uchytíme pánty na dvere a označíme si umiestnenie pántov na nosnej konštrukcii skrine, aby nám dvere neovísali alebo sa samovoľne neotvárali. Po označení ich uchytíme na nosnú konštrukciu skrine a dáme do vodováhy. Nakoniec namontujeme kľučky a magnety na ľahšie uzatváranie, prípadne môžeme do skrine namontovať osvetlenie.

Kategória: Bývanie Nábytok
Tagy: nábytok urob si sám
Zdieľať článok

Diskusia