Vpustite drevo do kúpeľne

Vpustite drevo do kúpeľne

27. 02. 2011
Zdieľať

V prírodne ladených kúpeľniach alebo interiéroch voľne plynúcich zo spální či spoločenských zón rovno do kúpeľní nie je výnimkou, ak obytný priestor svojím dreveným povrchom opticky zohrejú kúsky kúpeľňového nábytku, obklady stien, podlahy-palubovky, okenné parapety, umývadlá alebo aj drevené vane...

Opäť sa interiéru kúpeľní zachcelo živého materiálu. Drevo. Kúpeľniam pristane. Veď dotyk s dreveným povrchom ostane vďaka nízkej tepelnej vodivosti ľudsky teplý. Podobne ako voda, ktorú sme si napustili do drevenej dieže, nevychladne ani po dlhšom čase. Predstava príjemného pocitu pri vykročení z vane alebo spod sprchy rovno na drevenú podlahu priviedla návrhárov kúpeľňových interiérov k návratu k palubovkám a celostenovým dreveným obkladom. Drevo vábi vôňou, zamatovým vzhľadom, dotýka sa nás cez najhlbšie vrstvy nášho podvedomia. Máme navždy zakódovanú spomienku na drevo, ktoré hreje a chráni domáce útočisko pred nástrahami sveta. Aby neostalo pri základnom inštinkte, dizajnéri vyzdvihujú pôsobivosť a vlastnosti drevených povrchov kombináciou s prírodným i umelým kameňom, ozvláštňujú ich susedstvom s pohľadovým betónom či navlas presne vyskladanými veľkorozmernými obkladmi a dlažbou. Protiklady nás priťahujú, a tak matný, mäkký povrch dreva zdôrazňujú lesk sošnej sanitnej keramiky a chladná krása minimalisticky tvarovaných kúpeľňových armatúr.
 

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

V kúpeľniach sa osvedčili vlhkomilné exotické dreviny tík, wenge, ipe, massarandub… Sú tvrdé, prirodzene olejnaté, preto vo vlhkom prostredí prežijú bez špeciálnej impregnácie a bez ujmy na kvalite. Prípadné praskliny sa časom zatiahnu, povrch získava patinu, ktorá ešte výraznejšie vykreslí štruktúru dreva. Pozor však na výskyt plesní. Aj exotické drevo potrebuje z času na čas ošetriť antimykotickými prípravkami.


Vpustite drevo do kúpeľne

208881


Vpustite drevo do kúpeľne

208878

Umývadlo môže spočinúť na voľne stojacej skrinke, ktorú v Duravite dyhovali na prírodno palisandrom alebo brezovým drevom rovnako dôsledne znútra, ako aj na vonkajšom povrchu. Nábytok dopĺňajú elegantné lesklé úchytky na uteráky. Popri tichej kráse drevenej podlahy a povrchu stien vyniknú kúpeľňové armatúry a sanitárna keramika. Ich dizajn pochádza z elementárnych tvarov – rovnako ako sprchové hlavice alebo umývadlá, ktoré povýšili formu vedra alebo klinca na dizajnové kusy. (Duravit)

Vpustite drevo do kúpeľne

208880


Vpustite drevo do kúpeľne

208882

S drevom natenko? Dojem dreva pri kúpeľňovom nábytku alebo celostenovom obklade, či dokonca vaniach vzbudí impregnovaná dyha, ktorá lepením priľnula na lisovanú dosku z tvrdého odolného MDF jadra alebo ešte hustejšieho HDF jadra. Vaňa zo série Happy D sa obložila krycími prvkami z nábytkového radu Pillar. (Duravit) Na kúpeľňovej doske odyhovanej drevom zo série Fogo sa zaskvelo umývadlo-valec Bacino. Doska osadená v montážnej výške 45 cm ukrýva zásuvky a možno sa na ňu aj posadiť. Výrobca dáva na výber dyhy z pravého dreva amerického orecha, čerešne, olivovníka, jaseňa, macassaru alebo najnovšie aj vápenného duba. (Duravit)
Dokonalosť vyhotovenia dáva šancu na prežitie aj netradičným materiálom. Dyhový obklad dodá grády dizajnérskym kúpeľňovým kúskom. Symbióza človeka s prírodou a priestorom viedla francúzskeho dizajnéra Jean-Maria Massauda k vymodelovaniu oblých kriviek kúpeľňovej sanity, ktorá sa vydala na plavbu po hranatej geometrii dreveného nábytku a doskách drevenej podlahy. (Axor Massaud, Hansgrohe)

 

Nezabudnite!

• Ak drevo z masívu tvorí obklad stien alebo podlahu zakryla palubovka v málo vetraných kúpeľniach, potom treba myslieť nielen na izoláciu, ale aj na odvetranie pomocou dreveného roštu. Miestnosť pravidelne vetrajte.
• Ak sa vo vetraných kúpeľniach predsa len rozhodnete obklad lepiť na čistý, suchý, rovný podklad zbavený mastnoty, v predajniach nájdete polyvinylacetátové disperzné lepidlá (napríklad Emfibois 863 D3) alebo lepidlo odolné proti vode na báze polyvinylakrylátovej emulzie, ktoré neobsahuje nijaké riedidlá a trvalo odoláva vlhkosti (napríklad Emfibois 863). Lepidlo môžete nanášať štetcom, stierkou alebo valčekom.
• Drevo treba impregnovať epoxidovými živicami a opakovane ošetrovať prípravkami, ktoré neutralizujú pôsobenie vody a vlhkosti.
• Ak dáte prednosť domácim drevinám, potom sa nezaobídete bez tlakovej impregnácie, dôsledného ošetrenia povrchu špeciálnym olejom alebo krycím lakom odolným proti, a to vrátane hrán, spojov aj spodnej plochy.
• Takmer na nerozoznanie od celomasívneho materiálu z dreva sú plochy, ktorých povrch tvorí drevená dyha. Pod dyhou sa ukrýva stará známa MDF doska alebo lepšie hustejšia, tvrdšia (a ťažšia) HDF-ka. Lepenie a vystriedanie textúr robia z dyhy moderný materiál so schopnosťou zachovávať rozmerovú stálosť aj vo vlhkom prostredí, ale len v prípade, že jej povrch ošetrili špeciálnym lakom.
• Všetky prechody medzi materiálmi, škáry a podklady vyžadujú kvalitné lepidlá, tmely, a najmä presnú prácu.
 

Smrekovec, buk, dub, javor, mahagón, agát alebo céder? Za bežných okolností nadmerná vlhkosť spôsobí, že neošetrené európske drevo sa začne v krátkom čase skrúcať, naberie objem a mení svoj tvar. Zemepisne a cenovo dostupné dreviny sa preto nevyhnú napúšťaniu látkami, ktoré pripravia drevo na náročné podmienky v kúpeľniach. Drevo možno spracovať až po dvoch rokoch skladovania na voľnom priestranstve alebo po dvoch týždňoch sušenia v hale vyhriatej na teplotu 45 °C. Vtedy by už obsah vlhkosti mal klesnúť na 8 %. Drevo dostane výslednú podobu spracovaním pod vysokým tlakom pomocou živicových tmelov
Kategória: Bývanie Kúpeľňa, WC
Tagy: kúpeľňa umývadlo vaňa
Zdieľať článok

Diskusia