Výber správneho matraca

24. 09. 2008
Zdieľať

Aby ste sa v spálni nielen cítili ako v bavlnke, a tak sa aj vyspali, je dôležité vybrať si správny matrac. Presne taký, aký vaše telo potrebuje. Odmenou vám bude svieže prebúdzanie.
Výber správneho matraca

162625

 

Výber správneho matraca

162627

Anatomický V-zónový matrac Isabela z HR peny. Jadro je zložené z dvoch rozdielne tuhých vrstiev studenej peny s vysokou objemovou hmotnosťou 40 kg/m. Jednotlivé vrstvy sú vybavené horizontálnym (spodná vrstva) a uhlopriečnym (vrchná vrstva) zónovaním. Zbiehajúce sa V-zónové drážky smerujú najmä pod hlavu a bedrá – horná polovica matraca je totiž zaťažovaná väčšou hmotnosťou a kladie väčšie nároky na optimálnu cirkuláciu vzduchu a odvod vlhkosti od tela. Spodná vrstva je obojstranne vlnito tvarovaná, čo zaisťuje potrebné prevzdušnenie vo vnútri jadra a pri kontakte s podkladom matraca. Matrac spĺňa veľmi vysoké nároky na nosnosť (je určený aj pre ťažké hmotnostné kategórie). Výška s poťahom je asi 16 cm, odporúčaná cena 5 999 Sk. Predáva Gumotex.   Komfortný matrac Niké s viscolatexovou vrstvou Smart Latex. Jadro z penového kaučuku (latexu) je v strednej vrstve vystužené kaktusovou flexidoskou. Vďaka výraznému spevneniu spĺňa veľmi vysoké nároky na nosnosť a zaisťuje pohodlný spánok aj pre ťažké hmotnostné kategórie. Pohodlná vrstva s tvarovou pamäťou ustupuje tlaku tela v najviac namáhaných bodoch a poskytuje uvoľnenie svalom pri plnom rešpektovaní anatómie človeka. Spája v sebe výhody materiálov s tvarovou pamäťou a latexu – je priedušná, vysoko elastická a prispôsobivá, tvarovo stála, s nízkou tepelnou citlivosťou a vysokou trvanlivosťou. Matrac je vďaka dobrým ortopedickým vlastnostiam vhodný aj pre osoby dlhodobo pripútané na lôžko. Výška s poťahom je asi 20 cm, záruka 5 rokov a odporúčaná cena 13 374 Sk. Predáva Gumotex.


 


Výber správneho matraca

162629

 

Výber správneho matraca

162628

Matrac Superlat A5L so zónovými pružinami Bonell, ktoré lepšie kopírujú tvar tela. Pružiny sú chránené platňou z lisovaného kokosového vlákna (listex) – listex odoláva mechanickému poškodeniu, vďaka čomu garantuje bezpečnosť a predlžuje životnosť matraca. Matrac je čalúnený zdvojenou vrstvou latexovej peny, ktoré zabezpečuje vyšší komfort pri spaní a lepšie kopírovanie tela. Tento komfortný matrac s variabilnou tvrdosťou je optimálny pre všetky vekové skupiny, odporúčaná hmotnosť užívateľa je do 120 kg. Poťah si môžete vybrať. Výška matraca je asi 20 cm a cena od 6 730 Sk. Predáva Segum.   Matrac Colat vario má jadro zložené z platní z kokosového vlákna a latexovej peny kombinovaných tak, aby sa vytvorili komfortné zóny s rôznou tvrdosťou (napríklad v oblasti ramien a kolien je matrac mäkší). Vysoká vrstva latexovej peny umožňuje lepšie uvoľnenie svalstva, nižšia vrstva latexovej peny poskytuje telu pevnejšiu oporu. Tento komfortný matrac so zónovou tvrdosťou je optimálny pre všetky vekové skupiny, odporúčaná hmotnosť užívateľa je do 120 kg. Poťah si možno vybrať. Výška matraca je asi 14 cm a cena od 7 910 Sk. Predáva Segum.

Výber správneho matraca

162620

 

Výber správneho matraca

162621

Matrac Nawa® Mystery je vyrobený z materiálu Nawapur®. Základnou surovinou na výrobu týchto pien je prírodný olej z rastliny verenda. Cena matraca s rozmerom 200 × 90 cm (podľa typu poťahu) je od 11 660 do 13 130 Sk. Predáva JMP.   Pri Matraci Olivia tvorí plochu na ležanie viskoelastická (tzv. lenivá) pena s tvarovou pamäťou Celsio®. Celsio® reaguje na teplotu a zaťaženie, presne sa prispôsobuje tvaru tela a podopiera ho rovnomerne rozdeleným tlakom. Keď z matraca vstanete, pomaly sa vráti do pôvodného tvaru. Spodná časť matraca je vyrobená z peny Celtex®, ktorá je vysoko elastická, priedušná a zároveň zaisťuje dostatočnú pevnosť celého matraca. Konštrukcia matraca využíva a znásobuje vlastnosti oboch materiálov. Cena matraca s rozmerom
200 × 90 cm (podľa typu poťahu) je od 20 950 do 23 040 Sk. Predáva JMP.

Výber správneho matraca

162618

 

Výber správneho matraca

162619

Latexový matrac Sultan Elsfjord s polyesterovou výplňou zo syntetického latexu, ktorý má schopnosť zmierňovať tlak na kĺby, zlepšuje krvný obeh v svalstve a koži a prispieva tak k plnohodnotnejšiemu oddychu. Päť komfortných zón poskytuje telu oporu a zároveň zmierňuje tlak na plecia a boky. Latexová konštrukcia sa stará o vetranie a príjemné podmienky na spánok. Matrac je obojstranný, používaním oboch strán predĺžite jeho používanie s maximálnym pohodlím. Poťah so zložením 68 % bavlny a 32 % polyesteru možno prať v práčke. Ochranná látka je z netkaného polypropylénu. Rozmer 200 × 90 × 14 cm, cena 5 490 Sk. Predáva IKEA.   Matrac Sultan Fidjetum s polyesterovou výplňou – polyuretánová pena s pamäťou s hustotou 50 kg/m3 má schopnosť zmierňovať tlak na kĺby, zlepšuje krvný obeh v svalstve a koži. Je citlivá na teplotu a hmotnosť, takže kopíruje krivky tela, a keď z matraca vstanete, rýchlo nadobudne svoj pôvodný tvar. Poťah z 68 % bavlny a 32 % polyesteru sa dá prať v práčke. Ochranná látka z netkaného polypropylénu. Rozmer 200 × 90 × 14 cm, cena 5 990 Sk. Predáva IKEA.

 

10 rád pri výbere matraca alebo ako si vybrať správne.
 

 

 

 1. Poučenie z minulej skúsenosti
  Skôr ako začnete vyberať nový matrac, spomeňte si, čo vám na tom starom najviac prekážalo.
 2. Príležitostné spanie alebo každodenné využitie
  Ujasnite si, na aký účel matrac kupujete. Na príležitostné spanie na chate či chalupe alebo na posteľ pre hostí stačia jednoduchšie typy matracov s nižšou nosnosťou. Výberu matraca na každodenné využívanie je potrebné venovať väčšiu pozornosť. Intenzívna záťaž (napríklad pri ľuďoch dlhodobo pripútaných na lôžko), vyžaduje špeciálne typy matracov.
 3. Matrace na dvojlôžko
  Pre partnerské dvojlôžko zvoľte radšej dva samostatné matrace ako jeden veľký – každý z nich rešpektuje individuálnu hmotnosť, osobné nároky na tvrdosť lôžka a zdravotné požiadavky partnera. Nie vždy totiž vyhovuje obom rovnaký typ matraca. Navyše sa samostatné matrace dajú ľahšie otáčať, čím sa zabráni ich vyležaniu a výrazne sa predĺži ich životnosť.
 4. Lamelový rošt alebo pevná podložka
  Typ matraca vyberajte s ohľadom na jeho uloženie. Pre niektoré matrace je vhodná skôr pevná podložka, iné sa môžu umiestniť na latkový alebo lamelový rošt.
 5. Snímateľný poťah, ktorý sa môže prať
  Poťah matraca by mal byť snímateľný a mal by sa dať prať alebo ľahko čistiť. Hygienu lôžka totiž ovplyvňuje aj poťahová tkanina, ktorá leží medzi vaším telom a jadrom matraca. Textília musí mať zodpovedajúcu pevnosť, pružnosť a musí poskytovať dostatočnú ochranu matraca. Jej špeciálne úpravy zamedzia rozmnožovaniu mikroorganizmov, ako sú roztoče, baktérie a huby a uľahčia používanie, údržbu aj čistenie poťahu. Výhodou je tiež podšitie rúnom a netkanou textíliou, ktoré umocňuje pohodlie pri používaní matraca.
 6. Zdravé spanie a tradícia výrobcu
  Vyberajte z moderných materiálov a konštrukčných riešení, ktoré zodpovedajú aktuálnym poznatkom a svetovým trendom v oblasti zdravého spánku. Informujte sa tiež o výrobcovi matraca, jeho tradícii na trhu a skúsenostiach z oblasti vývoja a výroby matracov.
 7. Pozor na klamlivú reklamu
  Žiaden matrac nelieči – podobne ako neexistujú zdravotné potraviny, nábytok, oblečenie apod. V prípade, že narazíte na „zdravotný matrac“, vyžadujte vždy certifikát alebo atest, ktorý dokladuje oprávnenosť použitia výrazu „zdravotný“, a nie je len formou zavádzania spotrebiteľa alebo klamlivej reklamy.
 8. Matrac si vždy vyskúšajte
  Matrac si pred kúpou dobre vyskúšajte. Je to predsa len individuálna záležitosť a každému človeku vyhovuje niečo iné. Preto je dôležité, aby ste si otestovali niekoľko matracov skôr, než sa definitívne rozhodnete. Vyskúšajte si rôzne polohy, ale najväčšiu pozornosť venujte tej, v akej spíte najčastejšie. Dajte na svoj dojem a pocity. Načúvajte a verte tomu, čo hovorí vaše telo!
 9. Najlacnejší neznamená najlepší
  Porovnávajte porovnateľné – cenu matraca ovplyvňuje typ použitého materiálu a jeho objemová hmotnosť, ale aj konštrukčné riešenie. Najlacnejší matrac nemusí byť zároveň ten, ktorý vám urobí najlepšiu službu, splní vaše nároky a zaručí najdlhšiu životnosť.
 10. Životnosť matraca a jeho výmena
  Priemerná životnosť matraca sa pohybuje v rozmedzí 5 až 10 rokov. Predovšetkým s ohľadom na hygienické hľadisko sa odporúča obmedziť čas používania matraca a po uplynutí jeho životnosti ho vymeniť za nový. V posteli trávite minimálne tretinu života, nešetrite preto na úkor svojho zdravia!

Článok bol uverejnený v časopise Môj dom 08/2008.

Kategória: Bývanie Nábytok Spálňa
Tagy: matrac spálňa spl
Zdieľať článok

Diskusia