Vysávacia amerika
Ja osobne nepoznám človeka, ktorý by vysával rád, ale nepoznám ani domácnosť, kde by sa nevysávalo. Nešťastník, ktorému táto domáca práca prischla, musí minimálne raz do týždňa absolvovať podrobný prieskum všetkých zákutí bytu, prenasledovaný viac či menej nemotornou a viac či menej hučiacou potvorou, ktorej musí ešte aj pravidelne a v pravý čas vyprázdňovať brucho (vlastne vrecko). A nemusel by. Teda nie, že by nemusel vysávať, ale mohol by vysávať inak.
Iný spôsob vysávania uviedli do života na americkom kontinente (asi pred päťdesiatimi rokmi). Centrálny vysávací systém je však vďaka svojim prednostiam perspektívnou technológiou aj u nás.
Ako to funguje
Pri upratovaní s centrálnym vysávačom vystačíte s hadicou, teleskopickým predstavcom a koncovou sacou hubicou alebo vhodným nadstavcom. Nemusíte vysávač po miestnostiach prenášať a posúvať, pretože sacia jednotka je spolu s potrubným rozvodom pevnou súčasťou objektu.
Agregát sa aktivuje zasunutím koncovky hadice do vysávacej zásuvky – a môžete začať vysávať. Vypínač je na rukoväti hadice, čo je evidentne to najpraktickejšie riešenie. Sacia jednotka je umiestnená spolu s filtrami a zásobníkom mimo obytného priestoru (napríklad v pivnici, garáži či na balkóne), čo so sebou prináša hneď dve výhody – upratovanie je celkom tiché, takže vysávaním ani nezobudíte dieťa, ani nerušíte telefonát.
Aby sa maximálne využili možnosti najmodernejších agregátov H2O, sú potrebné špeciálne zásuvky; dodáva sa k nim tiež príslušenstvo na nástrek vody na vysávaný povrch. |
Keďže všetok nasatý vzduch končí mimo izieb (po prefiltrovaní sa vyfúkne do exteriéru), vysávanie je veľmi účinné. To, čo ste už povysávali, sa s vyfúknutým vzduchom nedostane naspäť do miestnosti, nevíri sa vo vzduchu a ani sa časom neusadí späť na podlahu či nábytok. Ocenia to najmä ľudia citliví na prach a domácnosti s alergikmi.
V čom spočíva údržba centrálneho vysávača:
|
Čo sa dá povysávať
Zjednodušene povedané – s centrálnym vysávačom takmer všetko. Záleží na voľbe agregátu a vhodnom návrhu systému. Moderné typy agregátov vysávajú okrem domáceho prachu tiež vodu, čo je užitočné napríklad pri čistení dlažby alebo čalúnenia, ale aj pri havárii. Popol či väčšie nečistoty z garáže a dielne sa priamo neodporúča vysávať, pretože by mohli znehodnotiť filter alebo poškodiť rozvody. Tu je vhodné pripojiť do systému separátor, ktorý si s nimi poradí.
Srdcom systému je agregát
Pre centrálne vysávače všeobecne je charakteristický vysoký výkon, a teda aj efektívne upratovanie. Rôzne agregáty ponúkajú rôzne možnosti: malé vreckové vysávače s minimálnymi nárokmi na priestor sú vhodné aj do bytov (zmestia sa napríklad do šatníka či špajzovej skrine); vyššie generácie dokážu vysávať nielen suché nečistoty, ale aj vodu, majú i vyspelejší systém filtrácie; technicky najvyspelejšie zariadenia zmiešajú povysávané nečistoty s vodou a vo forme riedkeho kalu ich vypustia priamo do kanalizácie, čo je jednoznačne najhygienickejší a najpraktickejší spôsob likvidácie.
Kedy ho zrealizovať
Najlepšie je dať si nainštalovať vysávací systém už pri stavbe domu (a naplánovať ho ešte pred začatím stavby alebo v prvých fázach výstavby). Nič vám však nebráni zjednodušiť si upratovanie aj v rámci rekonštrukcie domu či bytu. Treba si uvedomiť, že centrálny vysávač je neodmysliteľne spojený s potrubnými rozvodmi, ktoré sú pevnou súčasťou stavby.
Z toho logicky vyplýva, že jeho realizácia inokedy než počas výstavby domu bude spojená so sekaním do stien, podláh a stropov. Výnimkou môže byť malý interiér bytu, ktorý sa dá obslúžiť z jednej zásuvky (dĺžka vysávacej hadice je 7 až 10 metrov), situovanej v blízkosti jednoduchého agregátu.
Čo sa bude diať
Ešte pred realizáciou centrálneho vysávacieho systému by ste si mali dať vypracovať štúdiu – do pôdorysov jednotlivých podlaží domu (alebo bytu) sa zakreslia trasy rozvodov, vyberú sa optimálne miesta na agregát aj vysávacie zásuvky.
Súčasťou štúdie je aj cenová kalkulácia na kompletnú realizáciu zariadenia. Systém sa zvyčajne realizuje v dvoch etapách: Prvá etapa – zabudovanie rozvodov s podzásuvkami – ideálne počas hrubej stavby, pred zhotovením omietok a uzatvorením podláh. Potrubný rozvod sa poskladá zo špeciálnych PVC rúr a tvaroviek do kompaktného celku s hladkým vnútorným priebehom.
Vodorovné rozvody sa umiestnia do podláh k múrom, zväčša v úrovni tepelných izolácií. Zvislé časti – „stúpačky“ a zásuvky sa zafixujú do vyrezaných drážok v stenách. Druhá etapa – inštalácia agregátu a montáž zásuviek. Vhodný čas na dokončenie systému centrálneho vysávania nastane pri ukončení stavby alebo rekonštrukcie. Podmienkou je vymaľovanie objektu.
Koľko to bude stáť
Celková cena kompletnej realizácie centrálneho vysávača sa všeobecne určiť nedá, pretože sa skladá z ceny samotného agregátu, z ceny realizácie a vedení, ktorá závisí od viacerých faktorov (celkovej dĺžky, náročnosti a spôsobu inštalácie). Pri bežnom rodinnom dome môže realizácia rozvodov stáť približne 15 000 až 20 000 Sk.
Ceny agregátov kanadskej značky Husky sa pohybujú od 15 490 Sk (bez DPH) za najjednoduchší až po 66 990 Sk za špičkový agregát najnovšej generácie H2O. Nezabúdajte však, že centrálny vysávač znamená jednorazovú investíciu na mnoho rokov, takže cena je síce dôležitým, ale nemala by byť hlavným kritériom pri rozhodovaní.
PRE centrálny vysávač hovorí:
PROTI centrálnemu vysávaču hovorí:
|
Podľa čoho sa rozhodovať
Pri výbere centrálneho vysávača by ste mali brať do úvahy najmä jeho funkcie, výbavu a váš komfort. Napríklad možnosť vysávať vodu síce znamená vyššiu cenu, ide však o dlhodobú investíciu (životnosť agregátov je približne 30 rokov, životnosť potrubného systému je prakticky neobmedzená), ktorá vám môže zjednodušiť nielen upratovanie (napríklad v kuchyni alebo okolo bazéna).
Za túto možnosť budete určite zo srdca ďakovať, keď vám napríklad vytečie práčka. Ďalší údaj, ktorý by vás mohol zaujímať, je sací výkon – pohybuje sa v rozpätí 450 až 650 Air Wattov, pričom príkon (teda spotreba energie) môže byť od 1 400 do 2 800 W.
A celkom nakoniec, nie však v poslednom rade – vezmite do úvahy aj kvalitu značky a serióznosť dodávateľa. Pri každej investícii na viac rokov je to naozaj dôležitý detail.